فیلترهای فشنگی فروردین ۲۸, ۱۳۹۸ – ارسال شده در: دسته‌بندی نشده

این فیلترها در استخرهای کوچکتر یا جکوزی ها مورد استفاده قرار می گیرند.ساختار فیلترهای فشنگی یا کارتریجی دقیقا همانند فیلترهای دیاتومی است.در داخل این فیلترها یک یا چند کارتریج استوانه ای شکل از حنس پارچه چین خورده(معمولا از جنس پلی استر)با سوراخ های بسیار ریز قرار دارد که با عبور آب از میان بستر فیلتر، نا خالصی های آن تفکیک می شود.ظرفیت فیلترهای فشنگی درست مانند فیلترهای دیاتومی و شنی بر اساس سطح مفید فیلتر تعیین می شود.در این فیلترها به کارگیری بسترهای چین خورده در داخل کارتریج، سطح وسیعی از بستر فیلتر کمی گنجانده می شود.

تعمیر و نگهداری فیلترها

فیلترها هیچ جز متحرکی ندارند بنابراین مشکلاتی مانند شکستگی قطعات و اجزا در آنها به ندرت اتفاق می افتد تعویض اجزای مختلف فیلترها نیز نسبتا ساده است.اولین مسئله ای که در مورد نگهداری از فیلترهای استخر باید بررسی شود، پس شویی است.

تمیز کردن فیلترهای فشنگی

از میان انواع مختلف فیلترها، تمیز کردن فیلترها فشنگی از همه ساده تر است.مراحلی که باید برای تمیز کردن این فیلترها دنبال شود عبارتند از:

۱) پمپ را خاموش و بست نگهدارنده دور فیلتر را باز کنید.در پوش فیلتر را باز کرده و کارتریج را از آن خارج کنید.

۲) ناخالصی های سبک که روی کارتریج قرار دارند، به سادگی با جریان آب پاک می شوند، اما شستشوی آلودگی ها و روغن انباشته شده بین صفحات چین خورده بستر فیلتر کمی سخت تر است.

۳) فیلترهای فشنگی را هرگز با اسید نشویید.زیرا اسید موجب می شود مواد آلی بستر فیلتر در شبکه برزنتی آب به شدت سخت و نفوذ ناپذیر می شوند.

۴)کارتریج فیلتر در یک قوطی یا مخزن بلااستفاده برای مدت زمان حداقل یک ساعت در میان محلول تری فسفات سدیم و اسید هیدرولیک(جوهر نمک) قرار دهید.