فیلترهای فشنگی فروردین ۲۸, ۱۳۹۸ – ارسال شده در: دسته‌بندی نشده

این فیلترها در استخرهای کوچکتر یا جکوزی ها مورد استفاده قرار می گیرند.ساختار فیلترهای فشنگی یا کارتریجی دقیقا همانند فیلترهای دیاتومی است.در داخل این فیلترها یک یا چند کارتریج استوانه ای شکل از حنس پارچه چین خورده(معمولا از جنس پلی استر)با سوراخ های بسیار ریز قرار دارد که با عبور آب از میان بستر فیلتر، نا خالصی های آن تفکیک می شود.ظرفیت فیلترهای فشنگی درست مانند فیلترهای دیاتومی و شنی بر اساس سطح مفید فیلتر تعیین می شود.در این فیلترها به کارگیری بسترهای چین خورده در داخل کارتریج، سطح وسیعی از بستر فیلتر کمی گنجانده می شود.

تعمیر و نگهداری فیلترها

فیلترها هیچ جز متحرکی ندارند بنابراین مشکلاتی مانند شکستگی قطعات و اجزا در آنها به ندرت اتفاق می افتد تعویض اجزای مختلف فیلترها نیز نسبتا ساده است.اولین مسئله ای که در مورد نگهداری از فیلترهای استخر باید بررسی شود، پس شویی است.

تمیز کردن فیلترهای فشنگی

از میان انواع مختلف فیلترها، تمیز کردن فیلترها فشنگی از همه ساده تر است.مراحلی که باید برای تمیز کردن این فیلترها دنبال شود عبارتند از:

۱) پمپ را خاموش و بست نگهدارنده دور فیلتر را باز کنید.در پوش فیلتر را باز کرده و کارتریج را از آن خارج کنید.

۲) ناخالصی های سبک که روی کارتریج قرار دارند، به سادگی با جریان آب پاک می شوند، اما شستشوی آلودگی ها و روغن انباشته شده بین صفحات چین خورده بستر فیلتر کمی سخت تر است.

۳) فیلترهای فشنگی را هرگز با اسید نشویید.زیرا اسید موجب می شود مواد آلی بستر فیلتر در شبکه برزنتی آب به شدت سخت و نفوذ ناپذیر می شوند.

۴)کارتریج فیلتر در یک قوطی یا مخزن بلااستفاده برای مدت زمان حداقل یک ساعت در میان محلول تری فسفات سدیم و اسید هیدرولیک(جوهر نمک) قرار دهید.

غلظت تری فسفات سدیم و جوهر نمک هر یک به ازای هر ۱۹ لیتر آب باید برابر با ۲۵۰ میلی لیتر (به ازای هر gal ۵ آب یک فنحان چایخوری باشد.)

توجهداشته باشید که پیش از پاک کردن چربی های رسوب کرده بر روی فیلتر، اقدام به اسید شویی نکنید.چرا که در این صورت اسید موجب صدمه دیدن خانه های فیلتر می شود.

۵) کارتریج را از محلول فوق خارج کرده و آن را باآب بشویید توجه داشته باشید که برای این کار تحت هیچ شرایطی از صابون استفاده نکنید.چرا که هر چقدر هم که خوب کارتریج را آب بکشید باز هم احتمال ایجاد کف در داخل آب ارسالی به آب استخر وجود خواهد داشت.

۶) کارتریج را در داخل فیلتر قرارداده و سیستم را راه اندازی کنید.

توصیه کلی درباره فیلتر

نکته کلیدی برای موفقیت در انتخاب فیلتر، انتخاب صحیح اندازه آن و تمیز کردن آن طبق در هنگام لزوم است.

فیلترهای فشنگی به دلیل نگهداری آسان معمولا به عنوان بهترین گزینه مطرح هستند.البته در استخرهای بزرگ به کارگیری این فیلترها امکان پذیر نیست.فاصله بین دوره های تمیز کردنو یا تعویض فیلتر به عواملی مانند میزان استفاده از جکوزی و شدت کثیف شدن آب آن بستگی دارد.بزرگ انتخاب کرد فیلتر همیشه یک مزیت به شمار نمی رود.چرا که پمپ و موتور باید قابلیت تامین افت فشار ایجاد شده در فیلتر را داشته باشد.ضمن آن که اگر اندازه فیلتر بیش از حد معمول باشد محفظه آن از آب پر نخواهد شد و کیفیت آب خروجی از فیلتر افت خواهد کرد.

از طرفی، اگر فیلتر به صورت ماهانه بیش از یک بار نیاز به تمیز کردن داشته باشد، اندازه آن کوچک انتخاب شده است.