منبع دیافراگمی ( منبع تحت فشار ) می 10, 2020 – ارسال شده در: دسته‌بندی نشده, مقالات تخصصی انتخاب و بهره برداری پمپ انتقال سیالات – برچسب ها: , , ,

گروه صنعتی برقاب صنعت

منبع دیافراگمی یا مخزن تحت فشار

منبع تحت فشار یک منبع دو محفظه ای می باشد. که محفظه اول بین بدنه منبع که عموما از ورق آهنی ساخته می شود، و تیوپ منبع می باشد. و محفظه دوم داخل تیوپ منبع است. فضای بین ورق آهنی و تیوپ منبع با فشار هوا پر می شود، و فضای داخل تیوپ منبع با آب پمپاژ شده توسط پمپ آب پر و خالی می شود. در واقع مهم ترین کار منبع تحت فشار که به منبع پمپ آب هم شناخته می شود. ایجاد فاصله بین دو استارت پمپ آب می باشد.

به این صورت که منبع با استفاده از فشار هوایی که بین تیوپ و بدنه منبع وجود دارد، آب را برای مدت کوتاهی به داخل سیستم پمپاژ می کند. و بعد از تخلیه شدن منبع و پایین آمدن فشار داخل سیستم پمپ استارت می شود.

جهت مشاهده انواع منبع دیافراگمی اینجا کلیک کنید

مخزن تحت فشار

مخزن تحت فشار

جهت مشاهده انواع تیوپ منبع تحت فشار اینجا کلیک کنید

در واقع کار اصلی منبع تحت فشار فاصله زمانی ایجاد کردن بین دو استارت پمپ می باشد. به این ترتیب که بلا فاصله پس از باز کردن هر شیر در سیستم باز شود، پمپ استارت نمی شود.

فاصله زمانی بین باز شدن شیر تا استارت پمپ وابسطه به ظرفیت منبع تحت فشار می باشد. تا ۷۰ درصد ظرفیت منبع استفاده نشود ( بسته به تنظیم پرشر سوئیچ ) پمپ استارت نمی کند.

اگر منبع دیافراگمی جهت اماکن مسکونی استفاده شود به طور تقریب برای هر واحد ۲۴ لیتر ظرفیت در نظر گرفته می شود. برای مثال برای یک ساختمان پنج واحدی یک منبع دیفراگمی ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر ظرفیت در نظر گرفته می شود.

از شایع ترین مشکلات منبع پمپ آب یا منبع دیافراگمی می توان به سوراخ شدن تیوپ منبع، شکستگی در فلنج منبع، خرابی والف منبع تحت فشار اشاره کرد.

منبع پمپ آب یا منبع تحت فشار از اندازه و سایز و اشکال بسیار متفاوت با تحمل فشار گوناگون ساخته می شود.

منبع تحت فشار وارم                          PRESSURE TANK VAREM

منبع تحت فشار سیم                           PRESSURE TANK CIMM

منبع تحت فشار گراندفوس            PRESSURE TANK GRUNDFOS

منبع تحت فشار آکوا سیستم      PRESSURE TANK AQUASYSTEM

منبع تحت فشار آکوافیل                 PRESSURE TANK AQUA FILL

منبع تحت فشار فلت

منبع تحت فشار فلت

 

نگهداری منبع تحت فشار

چند نکته مهم در نگهداری از منبع های دیافراگمی دارای اهمیت می باشند.

  1. منبع نباید در محیط مرطوب قرار داده شود
  2. فشار باد داخل منبع به طور منظم باید چک شود اگر فشار باد داخل مخزن کم شود باعث خرابی پرشر سوئیچ و ترکیدن تیوپ منبع می شود
  3. در هنگام تعویض تیوپ منبع باید داخل منبع سمباده کری شود

اتصالات مورد نیاز منبع تحت فشار

پنچ راهی

یک قطعه برنجی ریخته گری می باشد. که کار اتصال منبع تحت فشار، کلید اتومات و مانومتر را به پمپ آب انجام می دهد.

شلنگ فشار قوی ۱۰ بار

جهت اتصال منبع دیافراگمی با ظرفیت بالا از شلنگ فشار قوی استفاده می شود . زیرا کوله کشی انعطاف لازم را ندارد و وزن منبع دیفراگمی با در نظر گرفتن وزن آب ذخیره شده داخل تیوپ منبع اجازه نسب مستقیم بر روی پنچ راهی را نمی دهد.

مانومتر

مانومتر، درجه، یا گیج تجهیزات اندازه گیری فشار داخل سیستم می باشد. که در سیستم های اتومات پمپ آب خانگی روی پنجراهی بسته می شود.

منبع تحت فشار افقی

منبع تحت فشار افقی

 

پرشر سوئیچ

این نوع کلید اتومات ها سا ختمان ساده ای دارند. به این ترتیب که از دو فنر جهت تنظیم فشار استارت و فشار خاموش کردن پمپ آب استفاده می کند. کار فرمان قطع و وصل جریان الکتریکی (برق) را در این پرشر سوئیچ ها یک پلاتین دوبل انجام می دهد. از جمله مشکلات عمده ای که برای این کلید اتومات ها پیش می اید می توان به خارج شدن فلنچ کلید از آب بندی و قطع نکردن پلاتین کلید اشاره کرد. که اولی در بیشتر موارد بر اثر بی احتیاطی در موقع نصب پیش می آید به این صورت که جهت نصب کلید اتومات بر روی پنج راهی به جای استفاده از قسمت آچار خور فلنچ کلید، از بدنه کلید جهت چرخاندن و سفت کردن کلید اتومات روی رزوه پنج راهی پمپ آب استفاده می شود.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴