بلوئر جکوزی

بلوئر جکوزی

بلوئر جکوزی

بلوئر جکوزی

در این مقاله به تاثیر بلوئر جکوزی بر روی کیفیت کلی استفاده های درمانی و بازیابی عضلات و استفاده های دیگر از قبیل تفریحی و رفع خستگی می پردازیم.

تا متوجه شویم که بودن یا نبودن بلوئر در جکوزی ایا تاثیر چشمگیری بر روی کیفیت استفاده از جکوزی دارد یا خیر. بسیاری از سازنده های جکوزی بر این باورند که کار بلوئر جکوزی فقط کف آلود کردن آب داخل حوضچه جکوزی می باشد.

جهت مشاهده انواع بلوئر جکوزی اینجا کلیک کنید

جکوزی
جکوزی

جهت مشاهده انواع تجهیزات استخری اینجا کلیک کنید

در برخی موارد سازنده جکوزی جهت پایین اوردن هزینه های ساخت از یک مجاری هوا به جای بلوئر جکوزی استفاده می کند. هر چند این موضوع بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر گذار است اما در جکوزی های کوچک با ظرفیت پایین شاید زیاد به چشم نیاید. اما در جکوزی های بزرگتر و عمومی با ظرفیت بالا این موضوع در کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر زیادی دارد.

جهت مشاهده دیگر مقالات بلوئر ساید چنل اینجا کلیک کنید

 

بلوئر جکوزی
بلوئر جکوزی

جهت مشاهده انواع دوزینگ پمپ های استخری اینجا کلیک کنید

آیا بلوئر جکوزی بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر دارد؟

برای بررسی و دانستن این موضوع اول باید در مورد عملکرد جکوزی و شکل پاچش آب از جت لانس های جکوزی اطلاعاتی داشته باشیم. تا بتوانیم به تحلیل درستی در مورد مفید بودن یا نبودن و اندازه تاثیر بلوئر جکوزی بر روی کیفیت استفاده از جکوزی  به دست آوریم. اول باید بدانیم  که در واقع کار جکوزی پاچش آب با فشار مناسب و غیر یکنواخت به عضلات بدن می باشد.

جهت مشاهده انواع پمپ های جکوزی اینجا کلیک کنید

هوای مخلوط در آب پمپاژ شده از جت لانس ها

هوای مخلوط شده در آب که به وسیله بلوئر جکوزی به داخل لوله پمپاژ می شود باعث می شود، برخورد آب با بدن استفاده کننده یکنواخت نباشد و حالت ضربه های کوچک پشت سر هم داشته باشد. در واقع همین یکنواخت نبودن آب در حال پمپاژ و ضربات پشت سر هم آب به عضلات بدن حالت ماساژ را در جکوزی ایجاد می کند.

 

بلوئر جکوزی
بلوئر جکوزی

و نبود هوای کافی در آب در حال پمپاژ باعث می شود این حالت ضربه های کوچک و پشت سر هم از بین برود و آب به صورت یکنواخت با عضلات بدن تماس پیدا کند و دیگر جکوزی آن کارایی درمانی و رفع خستگی خود را از دست می دهد.

جهت مشاهده انواع پمپ سیرکولاتور استخری اینجا کلیک کنید

انواع جکوزی

امروزه با گسترش انواع استخر های شنای خانگی، استفاده از حوضچه های آب گرم و سرد نیز افزایش پیدا کرده است. جکوزی هم یکی از محبوب ترین قسمت های این مجموعه ها به حساب می آید. از جکوزی جهت رفع خستگی و ریلکس کردن اعصاب و عضلات بدن و جهت بازیابی عضلات اسیب دیده در ورزشکاران و سالخوردگان و سپری کردن دوران نقاهت پس از درمان ارتوپتی استفاده می شود.

امروزه در بسیاری از اماکن درمانی و ورزشی و مسکونی از امکان داشتن یک جکوزی جهت تکمیل درمان و یا بازیابی عضلات و غیره استفاده می شود.

گفتنیست بر خلاف باور همگانی جکوزی در دو نوع گرم و سرد وجود دارد. البته که استفاده از جکوزی آب گرم اپیدمی تر و همگانی تر است. اما در برخی از مراکز درمانی از هر دو مدل جکوزی گرم و سرد استفاده می شود.

جکوزی
جکوزی

ساختار جکوزی

جکوزی از یک حوضچه کم عمق دو پله ای که در دواره ی آن جت های پاچش تعبیه شده است تشکیل می شود. البته این چیزی است که استفاده کننده از جکوزی می بیند، ولی در واقع یک موتور خانه جهت کارکرد این جکوزی در حال کار می باشد. در موتور خانه جکوزی چند کار توسط موتور الات و پمپ ها انجام می شود تا این حوضچه به جکوزی فعال تبدیل شود.

1 – گرم کردن آب داخل حوضچه

2-  ایجاد فشار مناسب در خروجی نازل های پاچش

3-  مخلوط کردن هوا با آب در حال پمپاژ از نازل

4-  تصفیه دائمی آب داخل حوضچه

گرم کردن آب می تواند به وسیله ی مشعل و دیگ موتورخانه و یا با در نظر گرفتن ظرفیت جکوزی با انواع هیتر های برقی و گازی انجام شود.

ایجاد فشاد مناسب در خروجی لانس های پاچش هم بر عهده یک یا چند پمپ سانتریفیوژ آب می باشد. توان و تعداد پمپ ها بستگی به ظرفیت حوضچه و تعداد نازل های پاچیش دارد.

بلوئر دو استیج سایدچنل دو پروانه
بلوئر دو استیج
سایدچنل دو پروانه

کارایی بلوئر جکوزی

اما در این مقاله هدف ما پرداختن به هواده و تصفیه آب حوضچه می باشد. در جکوزی های استاندارد جهت هوادهی و خلوط کردن هوا با آب در حال پمپاژ از بلوئر استفاده می شود. این بلوئر ها همان بلوئر سایدچنل های بشقابی متداول می باشند ولی در اصطلاح به انها بلوئر جکوزی گفته می شود.

بلوئر جکوزی به غیر از هوادهی در آب در تصفیه و تمیز نگه داشتن آب حوضچه تاثیر به سزایی دارد. بلوئر جکوزی یک بلوئر تک پروانه می باشد. که کار پمپاژ هوا به داخل لوله هایی که در انتها به نازل پاچش متصل می شوند را انجام می دهد. بلوئر جکوزی مانند دیگر بلوئر ها از یک موتور الکتریکی جهت تامین نیروی لازم جهت به دوران دراوردن پروانه بلوئر جکوزی استفاده می کند.

بلوئر سایدچنل
بلوئر سایدچنل

 

ساختار مکانیکی بلوئر جکوزی

نیروی تولید شده توسط موتور الکترکی ( الکتروموتور ) با استفاده از یک شافت یکپارچه به پروانه دستگاه بلوئر جکوزی منتقل می شود. در مدل ها و برند های معتبر این شافت از آلیاژ استلنس استیل 451 که همان استلنس استیل تو پر می باشد ساخته می شود. شافت در مرکز موتور الکتریکی قرار دارد و همان شافت به صورت یکپارچه وارد محفظه پمپاژ بلوئر جکوزی می شود.

اجزای بلوئر جکوزی

پیشران بلوئر جکوزی

پوسته موتور الکتریکی ( الکتروموتور ) بلوئر جکوزی از آلیاژ آلومنیوم ساخته می شود. روتور و استاتور موتور الکتریکی بلوئر جکوزی هم از ورق سیلیس دار با درجه مناسب ساخته می شود. سیم پیچ هم نیز از سیم لاکی مسی با قطر مناسب توان موتور ساخته می شود.

پوسته محفظه پمپاژ نیز در بیشتر برند ها از آلومنیوم ساخته شده است. محفظه پمپاژ در بلوئر جکوزی از اهمیت برخوردار است زیرا کار پمپاژ و توربولاسیون هوا به کمک شیار هایی که در داخل محفظه پمپاژ تعبیه شده است و دوران پروانه به وجود می آید. از همین رو دقت در ریخته گری محفظه پمپ از بلوئر جکوزی در کارایی کلی پمپ تاثیر گذار است.

اجزای بلوئر
اجزای بلوئر

پره بلوئر جکوزی

پروانه بلوئر جکوزی مانند تمامی بلوئر ها خورشیدی شکل است. تیغه های تعبیه شده بر روی شیار خارجی پروانه به کمک شیار های داخل محفظه پمپاژ کار مکش و پمپاژ را در بلوئر جکوزی انجام می دهد. لازم به ذکر است شرکت های معتبر سازنده پمپ بلوئر ساید چنل جهت ساخت پروانه بلوئر از آلیاژ آلومنیوم استفاده کرده و به کمک روش ریخته گری تحت فشار ( دایکاست ) پروانه را شکل می دهند.

در برخی موارد سازنده جکوزی جهت پایین اوردن هزینه ها از یک مجاری هوا به جای بلوئر جکوزی استفاده می کند. هر چند این موضوع بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر گذار است اما در جکوزی های کوچک با ظرفیت پایین شاید زیاد به چشم نیاید. اما در جکوزی های بزرگتر و عمومی با ظرفیت بالا این موضوع در کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر زیادی دارد.

پروانه بلوئر سایدچنل BLOWER
پروانه بلوئر سایدچنل
BLOWER

 

تاثیر بلوئر جکوزی بر روی کیفیت جکوزی

در جکوزی هایی که دارای ظرفیت بالا می باشند جهت تامین فشار مناسب در خروجی نازل های پاچش ( جت لانس ) از پمپ های سانتریفیوژ با توان بالا استفاده می شود. از همین رو قدرت پمپاژ زیادی در لوله های منتهی به جت لانس ها ایجاد می شود. این فشار زیاد اجازه ورود هوا از مجاری های که سازنده در بالای نازل های پاچش تعبیه کرده را نمی دهند. پس در نتیجه آب در حال پمپاژ به خوبی با هوا مخلوط نمی شود.

این مسئله به غیر از تاثیر گذاری بر روی کیفیت آب در حال پمپاژ باعث می شود تصفیه آب داخل حوضچه هم به خوبی انجام نشود. تاثیر نبود بلوئر جکوزی بر کیفیت آب به این شکل دیده می شود که آب در حال پمپاژ از نازل ها در اثر مخلوط نشدن با هوا، آب با فشاری یکنواخت به بدن استفاده کننده از جکوزی برخورد می کند. و همین موضوع اساس درمانی و رفع خستگی جکوزی را زیر سوال می برد.

 

جکوزی
جکوزی

معایب جکوزی بدون بلوئر جکوزی

در واقع کار جکوزی پاچش آب با فشار مناسب و غیر یکنواخت به عضلات بدن می باشد. هوای مخلوط شده در آب که به وسیله بلوئر جکوزی به داخل لوله پمپاژ می شود باعث می شود، برخورد آب با بدن استفاده کننده غیر یکنواخت شود و حالت ضربه های کوچک پشت سر هم داشته باشد. و نبود هوای کافی در آب در حال پمپاژ باعث می شود این حالت ضربه های کوچک و پشت سر هم از بین برود و آب به صورت یکنواخت با بدن تماس پیدا کند و دیگر جکوزی آن کارایی درمانی و رفع خستگی خود را از دست بدهد.

 

جکوزی بدون بلوئر
جکوزی بدون بلوئر

نتیجه

پس با توجه به توضیحاتی که در پاراگراف بالا داده شد کار بلوئر جکوزی فقط کف الود کردن آب حوضچه و آب در حال پمپاژ نمی باشد و بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر زیادی دارد. از همین رو این صرفه جویی در هزینه ساخت و حذف بلوئر جکوزی و جایگزینی یه مجاری ساده جهت ورود هوا به آب در حال پمپاژ استاندارد کیفیت، استفاده درمانی و دیگر استفاده ها از جکوزی را به طور قابل لمسی کاهش می دهد.

برقاب صنعت


از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X