بلوئر جکوزی

بلوئر جکوزی

بلوئر جکوزی

در این مقاله به تاثیر بلوئر جکوزی بر روی کیفیت کلی استفاده های درمانی و بازیابی عضلات و استفاده های دیگر از قبیل تفریحی و رفع خستگی می پردازیم.تا متوجه شویم که بودن یا نبودن بلوئر در جکوزی ایا تاثیر چشمگیری بر روی کیفیت استفاده از جکوزی دارد یا خیر. بسیاری از سازنده های جکوزی بر این باورند که کار ساید چنل جکوزی فقط کف آلود کردن آب داخل حوضچه جکوزی می‌باشد.

جهت مشاهده صفحه بلوئر سایدچنل اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده صفحه فروشگاه بلوئر سایدچنل اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع تجهیزات استخری اینجا کلیک کنید

در برخی موارد سازنده جکوزی جهت پایین اوردن هزینه های ساخت از یک مجاری هوا به جای بلوئر جکوزی استفاده می کند. هر چند این موضوع بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر گذار است اما در جکوزی های کوچک با ظرفیت پایین شاید زیاد به چشم نیاید. اما در جکوزی های بزرگتر و عمومی با ظرفیت بالا این موضوع در کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر زیادی دارد.

جهت مشاهده دیگر مقالات بلوئر ساید چنل اینجا کلیک کنید

 

جهت مشاهده انواع دوزینگ پمپ های استخری اینجا کلیک کنید

آیا بلوئر جکوزی بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر دارد؟

برای بررسی و دانستن این موضوع اول باید در مورد عملکرد جکوزی و شکل پاچش آب از جت لانس های جکوزی اطلاعاتی داشته باشیم. تا بتوانیم به تحلیل درستی در مورد مفید بودن یا نبودن و اندازه تاثیر بلوئر جکوزی بر روی کیفیت استفاده از جکوزی  به دست آوریم. اول باید بدانیم  که در واقع کار جکوزی پاچش آب با فشار مناسب و غیر یکنواخت به عضلات بدن می باشد.

جهت مشاهده انواع پمپ های جکوزی اینجا کلیک کنید

هوای مخلوط در آب پمپاژ شده از جت لانس ها

هوای مخلوط شده در آب که به وسیله بلوئر جکوزی به داخل لوله پمپاژ می شود باعث می شود، برخورد آب با بدن استفاده کننده یکنواخت نباشد و حالت ضربه های کوچک پشت سر هم داشته باشد. در واقع همین یکنواخت نبودن آب در حال پمپاژ و ضربات پشت سر هم آب به عضلات بدن حالت ماساژ را در جکوزی ایجاد می کند.

 

بلوئر جکوزی
بلوئر جکوزی

و نبود هوای کافی در آب در حال پمپاژ باعث می شود این حالت ضربه های کوچک و پشت سر هم از بین برود و آب به صورت یکنواخت با عضلات بدن تماس پیدا کند و دیگر جکوزی آن کارایی درمانی و رفع خستگی خود را از دست می دهد.

البته لازم به ذکر است فشار هوایی که توسط بلوئر به جت لانس جکوزی تزریق می شود باعث می شود. یک آب به طور یکنواخت با بدن استفاده کننده برخورد نکند و دو با عث می شود استفاده کننده از جکوزی گرم فشار ماساژ بیشتری را احساس کند.

جهت مشاهده انواع پمپ سیرکولاتور استخری اینجا کلیک کنید

انواع جکوزی

امروزه با گسترش انواع استخر های شنای خانگی، استفاده از حوضچه های آب گرم و سرد نیز افزایش پیدا کرده است. جکوزی هم یکی از محبوب ترین قسمت های این مجموعه ها به حساب می آید. از جکوزی جهت رفع خستگی و ریلکس کردن اعصاب و عضلات بدن و جهت بازیابی عضلات اسیب دیده در ورزشکاران و سالخوردگان و سپری کردن دوران نقاهت پس از درمان ارتوپتی استفاده می شود.

امروزه در بسیاری از اماکن درمانی و ورزشی و مسکونی از امکان داشتن یک جکوزی جهت تکمیل درمان و یا بازیابی عضلات و غیره استفاده می شود.

گفتنیست بر خلاف باور همگانی جکوزی در دو نوع گرم و سرد وجود دارد. البته که استفاده از جکوزی آب گرم اپیدمی تر و همگانی تر است. اما در برخی از مراکز درمانی از هر دو مدل جکوزی گرم و سرد استفاده می شود.

جکوزی
جکوزی

ساختار جکوزی

جکوزی از یک حوضچه کم عمق دو پله ای که در دیواره های کناری  آن جت های پاشش تعبیه شده است تشکیل می شود. البته این چیزی است که استفاده کننده از جکوزی می بیند، ولی در واقع یک موتور خانه جهت کارکرد این جکوزی در حال کار می باشد. در موتور خانه جکوزی چند کار توسط موتور الات و پمپ ها انجام می شود تا این حوضچه به جکوزی فعال تبدیل شود.

در موتور خانه های جکوزی ها یک پمپ تصفیه سر خود به کمک یک فیلتر سیلیس دار کار تصفیه دائمی آب داخل جکوزی را انجام می دهد. و یک پمپ سانتریفیوژ دیگر فشار پاشش آب از جت لانس های جکوزی را تامین می کند.

انتخاب پمپ سانتریفیوژ به اندازه حوضچه جکوزی و تعداد جت لانس های آن بستگی دارد.

  1. گرم کردن آب داخل حوضچه
  2. ایجاد فشار مناسب در خروجی نازل های پاچش
  3. مخلوط کردن هوا با آب در حال پمپاژ از نازل
  4. تصفیه دائمی آب داخل حوضچه

گرم کردن آب می تواند به وسیله ی مشعل و دیگ موتورخانه و یا با در نظر گرفتن ظرفیت جکوزی با انواع هیتر های برقی و گازی انجام شود.

ایجاد فشاد مناسب در خروجی لانس های پاچش هم بر عهده یک یا چند پمپ سانتریفیوژ آب می باشد. توان و تعداد پمپ ها بستگی به ظرفیت حوضچه و تعداد نازل های پاچیش دارد.

جکوزی
جکوزی

کارایی بلوئر جکوزی

اما در این مقاله هدف ما پرداختن به هواده و تصفیه آب حوضچه می باشد. در جکوزی های استاندارد جهت هوادهی و خلوط کردن هوا با آب در حال پمپاژ از بلوئر استفاده می شود. این بلوئر ها همان بلوئر سایدچنل های بشقابی متداول می باشند ولی در اصطلاح به انها بلوئر جکوزی گفته می شود.

بلوئر جکوزی به غیر از هوادهی در آب در تصفیه و تمیز نگه داشتن آب حوضچه تاثیر به سزایی دارد. بلوئر جکوزی یک بلوئر تک پروانه می باشد. که کار پمپاژ هوا به داخل لوله هایی که در انتها به نازل پاچش متصل می شوند را انجام می دهد. بلوئر جکوزی مانند دیگر بلوئر ها از یک موتور الکتریکی جهت تامین نیروی لازم جهت به دوران دراوردن پروانه بلوئر جکوزی استفاده می کند.

بلوئر سایدچنل
بلوئر سایدچنل

 

ساختار مکانیکی بلوئر جکوزی

نیروی تولید شده توسط موتور الکترکی ( الکتروموتور ) با استفاده از یک شافت یکپارچه به پروانه دستگاه بلوئر جکوزی منتقل می شود. در مدل ها و برند های معتبر این شافت از آلیاژ استلنس استیل 451 که همان استلنس استیل تو پر می باشد ساخته می شود. شافت در مرکز موتور الکتریکی قرار دارد و همان شافت به صورت یکپارچه وارد محفظه پمپاژ بلوئر جکوزی می شود.

قسمت پمپاژ و محفظه پمپاژ بلوئر جکوزی از حساس ترین قسمت های دستگاه بلوئر سایدچنل می باشد. به دلیل فاصله بسیار کم و میکرونی تیغه های پره و شیار های داخل محفظه پمپاژ، کوچک ترین نا ترازی که توسط شافت ایجاد شود. باعث می شود قسمت پمپاژ گیرپاژ کرده و این مسئله در بسیاری از مواقع باعث آسیب جدی به قسمت موتور الکتریکی دستگاه بلوئر سایدچنل می شود.

اجزای بلوئر جکوزی

پیشران بلوئر جکوزی

پوسته موتور الکتریکی ( الکتروموتور ) بلوئر جکوزی از آلیاژ آلومنیوم ساخته می شود. روتور و استاتور موتور الکتریکی بلوئر جکوزی هم از ورق سیلیس دار با درجه مناسب ساخته می شود. سیم پیچ هم نیز از سیم لاکی مسی با قطر مناسب توان موتور ساخته می شود.

پوسته محفظه پمپاژ نیز در بیشتر برند ها از آلومنیوم ساخته شده است. محفظه پمپاژ در بلوئر جکوزی از اهمیت برخوردار است زیرا کار پمپاژ و توربولاسیون هوا به کمک شیار هایی که در داخل محفظه پمپاژ تعبیه شده است و دوران پروانه به وجود می آید. از همین رو دقت در ریخته گری محفظه پمپ از بلوئر جکوزی در کارایی کلی پمپ تاثیر گذار است.

انتخاب بلوئر حهت حوضچه جکوزی

انتخاب پمپ بلوئر سایدچنل برای جکوزی تابعی از چند موضوع مختلف می باشد. اولین مسئله اندازه حوضچه جکوزی می باشد. موضوع بعدی که باید در نظر گرفته شود تعداد جت لانس های است که در حوضچه جکوزی تعبیه شده است. مسئله مهم بعدی که حتما باید در نظر گرفته شود قدرت پمپ آب سانتریفیوژی است که کار پمپاژ آب را به داخل جت لانس های جکوزی انجام می دهد. لازم به ذکر است فاصله پمپ آب سانتریفیوژ و پمپ بلوئر جکوزی تا نازل خروجی جت لانس ها هم نقش مهمی در انتخاب پمپ بلوئر جکوزی دارد.

حوضچه جکوزی بدون بلوئر

در حوضچه های جکوزی که بدن استفاده از بلوئر هوای مورد استفاده در جت لانس های جکوزی که با آب مخلوط می شوند. توسط یک مجاری هوا که در بل لای هر یک از جت لانس های جکوزی قرار داده می شود. انجام می گیرد. این موضوع باعث معایبی در کارایی جکوزی می شود که از مهم ترین آنها می توان به این موضوع اشاره کرد که چون به طور معمول ورودی این مجاری بر روی دیواره ی بالایی حوضچه جکوزی قرار دارد در بسیاری از موارد با وارد شدن یک جسم خارجی مجاری مسدود می شود. و از همین رو جکوزی کارایی خود را جهت پاشش غیر یکنواخب آب از است می دهد. و استفاده کننده ماساژ خوبی دریافت نمی کند.

اجزای بلوئر
اجزای بلوئر

پره بلوئر جکوزی

پروانه بلوئر جکوزی مانند تمامی بلوئر ها خورشیدی شکل است. تیغه های تعبیه شده بر روی شیار خارجی پروانه به کمک شیار های داخل محفظه پمپاژ کار مکش و پمپاژ را در بلوئر جکوزی انجام می دهد. لازم به ذکر است شرکت های معتبر سازنده پمپ بلوئر ساید چنل جهت ساخت پروانه بلوئر از آلیاژ آلومنیوم استفاده کرده و به کمک روش ریخته گری تحت فشار ( دایکاست ) پروانه را شکل می دهند.

در برخی موارد سازنده جکوزی جهت پایین اوردن هزینه ها از یک مجاری هوا به جای بلوئر جکوزی استفاده می کند. هر چند این موضوع بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر گذار است اما در جکوزی های کوچک با ظرفیت پایین شاید زیاد به چشم نیاید. اما در جکوزی های بزرگتر و عمومی با ظرفیت بالا این موضوع در کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر زیادی دارد.

 

تاثیر بلوئر جکوزی بر روی کیفیت جکوزی

در جکوزی هایی که دارای ظرفیت بالا می باشند جهت تامین فشار مناسب در خروجی نازل های پاچش ( جت لانس ) از پمپ های سانتریفیوژ با توان بالا استفاده می شود. از همین رو قدرت پمپاژ زیادی در لوله های منتهی به جت لانس ها ایجاد می شود. این فشار زیاد اجازه ورود هوا از مجاری های که سازنده در بالای نازل های پاچش تعبیه کرده را نمی دهند. پس در نتیجه آب در حال پمپاژ به خوبی با هوا مخلوط نمی شود.

این مسئله به غیر از تاثیر گذاری بر روی کیفیت آب در حال پمپاژ باعث می شود تصفیه آب داخل حوضچه هم به خوبی انجام نشود. تاثیر نبود ساید چنل جکوزی بر کیفیت آب به این شکل دیده می شود که آب در حال پمپاژ از نازل ها در اثر مخلوط نشدن با هوا، آب با فشاری یکنواخت به بدن استفاده کننده از جکوزی برخورد می کند. و همین موضوع اساس درمانی و رفع خستگی جکوزی را زیر سوال می برد.

 

جکوزی
جکوزی

معایب جکوزی بدون بلوئر جکوزی

در واقع کار جکوزی پاچش آب با فشار مناسب و غیر یکنواخت به عضلات بدن می باشد. هوای مخلوط شده در آب که به وسیله ساید چنل جکوزی به داخل لوله پمپاژ می شود باعث می شود، برخورد آب با بدن استفاده کننده غیر یکنواخت شود و حالت ضربه های کوچک پشت سر هم داشته باشد. و نبود هوای کافی در آب در حال پمپاژ باعث می شود این حالت ضربه های کوچک و پشت سر هم از بین برود و آب به صورت یکنواخت با بدن تماس پیدا کند و دیگر جکوزی آن کارایی درمانی و رفع خستگی خود را از دست بدهد.

 

جکوزی بدون بلوئر
جکوزی بدون بلوئر

نتیجه

پس با توجه به توضیحاتی که در پاراگراف بالا داده شد کار بلوئر جکوزی فقط کف الود کردن آب حوضچه و آب در حال پمپاژ نمی باشد و بر روی کیفیت استفاده از جکوزی تاثیر زیادی دارد. از همین رو این صرفه جویی در هزینه ساخت و حذف بلوئر جکوزی و جایگزینی یه مجاری ساده جهت ورود هوا به آب در حال پمپاژ استاندارد کیفیت، استفاده درمانی و دیگر استفاده ها از جکوزی را به طور قابل لمسی کاهش می دهد.

البته لازم به ذکر است بسیاری از جکوزی های خانگی و جکوزی های پر تابل که به وان های جکوزی دار معروف هستند نیازی بلوئر جهت تزریق هوا به داخل جت لانس های جکوزی ندارد. و همان مجاری های تعبیه شده جهت ورودی هوا به جت لانس های جکوزی کافی می باشد.

برقاب صنعت


از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X