شخم زن بنزینی ( کلتیواتور بنزینی )

شخم زن بنزینی ( کلتیواتور بنزینی )

کولتیواتور راتو

گروه صنعتی برقاب صنعت

شخمزن بنزینی

شخم زن یا کلتیواتور بنزینی دستگاهی است دو چرخ و چند منظوره که جهت شخم زدن زمین های کشاورزی کوچک و متوسط ، سمپاشی و پاکسازی زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه شخم زن یا کلتیواتور با کنترل یک اپراتور که دستگاه را توسط اهرم های گاز و کلاژ و ترمز طراحی شده بر روی دو شاخ دسته کلتیواتور هدایت می شود.

شخم زن فراری
شخم زن فراری

جهت مشاهده انواع تیلر کلتیواتور اینجا کلیک کنید

[psfw slug=”14601″]

شخم زن بنزینی از یک موتور درون سوز احتراقی جهت تامین نیرو استفاده می کند. در مدل های متداول توان موتور بنزینی دستگاه بین 5.5 تا 10 اسب می باشد.

عرض کار انواع رتیواتور معمولاً بین ۹/۰ تا ۳ متر می باشد. از این وسیله بری نرم کردن خاک در کشت گیاهان علوفه ای که بذر بسیار ریزی دارند و تماس کامل ذرات خاک با بذر بسیار مهم است، استفاده می شود در صورتی که بستر بذر در روش جوی و پشته نیز به خوبی تهیه نشده و کلوخه ای باشد، می توان از کولتیواتور برای نرم کردن خاک سطح پشته عریض استفاده نمود. مورد دیگر استفاده از رتیواتور خرد کردن بقایای گیاهی و اختلاط آنها با خاک سطحی و از بین بردن علفهای هرز کوچک و بزرگ است.

لازم است توجه گردد که رتیواتور خاک را به شدت پودر می سازد و در معرض فرسایش قرار می دهد. به همین جهت کولتیواتور را نمی بایستی جایگزین وسایل دیگر کرد و بهتر است فقط در موارد بسیار ضروری از آن استفاده شود.

گیربکس

انتقال نیرو موتور به چرخ ها و محور اصلی توسط یک گیربکس تک یا دو سرعته ( در مواردی گیربکس دستگاه دارای دنده عقب هم می باشد). گیربکس دستگاه در واقع حساس ترین قسمت کلتیواتور می باشد. افرادی که تجربه کار کردن با دستگاه شخم زن را دارند، همگی این موضوع را تصدیق می کنند، که بیشترین خرابی و استهلاک در قسمت گیربکس دستگاه اتفاق می افتد.

البته گفتنیست شکل بهره برداری و نگهداری دستگاه در طول عمر کلتیواتور بسیار تاثیر گذار است. مهم ترین مسائله در مورد نگهداری شخمزن بنزینی به نوع خاک خود زمین مورد استفاده برمیگردد، این دستگاه جهت شخم زدن خاک کوبیده شده و محکم طراحی نشده است. این موضوع که دستگاه شخمزن فقط در زمین هایی قابل استفاده می باشد، که خاک زمین سابقه شخم خردن داشته باشد، و در اسطلاح زمین بایر و سفت نباشد. در نظر گرفتن این موضوع در طول عمر گیربکس و تیغه های دستگاه بسیار مهم است.

تیغه های دستگاه کلتیواتور که کار شخم زدن را انجام می دهد. از فولاد ساخته می شود. معمولا روی شافت ( محور ) اصلی دستگاه قرار می گیرند البته تیغه ها جزو لوازم مصرفی شخمزن بنزینی می باشند و به طور معمول بعد از چند دفعه تیز شدن باید تعویض شوند. دو شاخ دسته از الیاژ الومنیوم ساخته شده است. و کنترلر های رو دسته ( گاز ، ترمز ، کلاژ ) توسط سیم گاز ، سیم کلاژ و سیم ترمز به قسمت های مورد نظر اعمال نیرو می کند.

شخم زن weima
شخم زن weima

شاسی:

شاسی کلتیواتور از دو محور شبیهه هم که در مقابل هم قرار دارند و توسط یک صفحه فلزی به هم متصل شده اند ساخته می شود. موتور در قسمت جلوی شاسی و گیربکس در زیر موتور تعبیه شده است. در انتها دسته فرمان کلتیواتور قرار دارد که گاز و کلاج دستگاه بر روی ان قرار دارد.شاسی کلتیواتور بر روی دو چرخ مقابل هم بر روی یک محور حرکت می کند.

تجهیزات:

تایر ها آج بلند بوده و مناسب حرکت بر روی انواع زمین کشاورزی( دیم، قرق آبی،مزرعه،شالی… .) می باشند.

تیغه ها در کولتیواتور در دو طرف دستگاه قرار دارد. تیغه ها طراحی ناخن انگشتی دارند و از فولاد ساخته شده اند.

در بیشتر مدل های مختلف کلتیواتور (شخم زن) یک چراغ در جلوی دستگاه قرار داده شده است که تامین جریان مصرفی چراغ را موتور کلتیواتور انجام می دهد.

[psfw slug=”14600″]

موارد مصرف:

به علت اندازه کوچک تر این دستگاه نسبت به انواع تراکتور ها این وسیله در باغ های میوه بسیار کاربرد دارد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X