عمکرد پمپ در سمت چپ و راست BEP

عمکرد پمپ در سمت چپ و راست BEP

پمپ ساختمانی در حال کار

گروه صنعتی برقاب صنعت

عملکرد پمپ در سمت چپ BEP

چنانچه محل برخورد منحتی سیستم و منحنی پمپ در سمت چپ BEP باشد فشار پیرامون حلزونی به فشار خروجی نزدیک خواهد شد و در بدترین حالت یعنی انسداد خروجی با آن برابر خواهد شد. بدین ترتیب سرعت به شدت کاهش یافته و یا کلا به صفر خواهد رسید.

در این شرایط در فضای کمانی شکل داخل حلزونی سر پمپ نیروی شعاعی بزرگی ایجاد خواهد شد که موجبات خیزش شافت در نقطه ای که با زبانه پمپ زاویه ۶۰ درجه را می سازد فراهم خواهد کرد. این نیرو باعث خارج شدن شافت از دور شده و به آبند های مکانیکی، یاتاقان ها، رینگ ها، کاسه نمد و شاف خسارت وارد می کند.

[psfw slug=”14603″]

 

عملکرد پمپ در سمت راست BEP

با بالا رفتن جریان در پمپ و عملکرد پمپ در سمت راست BEP سرعت بالا رفته و فشار در فضای کمانی شکل کله پمپ به شدت کاه می یابد و بر عکسمورد بالا در زاویه ۲۴۰ درجه پمپ با مشکل خیز شافت مواجه خواهد شد.

با توجه به مفاهیم فوق می توان نتیجه گرفت که انتخاب پمپ بزرگتر از ظرفیت ( دست بالا گرفتن که در بین برخی از مهندسان یک ضریب اطمینان محسوب می شود ) نه تنها موجبات اتلاف انرژی و هزینه را به همراه دارد بلکه می تواند خسارت هم وارد کند.

[psfw slug=”14601″]

 

جهت مشاهده انواع پمپ طبقاتی اینجا کلیک کنید

پمپ طبقاتی عمودی لئو
پمپ طبقاتی عمودی لئو

 

پمپی که تقطه عملکرد آن در محدوده صحیح منحنی نباشد پس از مدتی کار با مشکلات زیر مواجه خواهد شد

خرابی زود هنگام آبند مکانیکی

خرابی زود هنگام واشر ها

خرابی زود هنگام یاتاقان ها

خرابی زود هنگام شافت

کاویتاسیون پروانه پمپ
کاویتاسیون پروانه پمپ

 

پیدا کردن نقطه عملکرد میدانی پمپ

پیدا کردن نقطه عملکرد پمپ در حال کار ازطریق هد

بهترین راه برای رسیدن به این هدف، قرار دادن دو مانومتر در قبل و بعد پمپ می باشد.

توسط این دو مانومتر اختلاف هد بین جریان سیال در مکش و رانش پمپ در قالب یک عدد به دست می آید که این عدد همان مقدار هد در منحنی مشخصه پمپ است که در کاتالوگ مربوط به آن پمپ موجود می باشد. با ترسیم یک خط افقی از نقطه متناظر با هد و قطع دادن آن با منحنی ضمن مشخص شدن نقطه عملکرد مقدار دبی تحت پمپاژ پمپ نیز به دست می آید.

پیدا کردن نقطه عملکرد پمپ از طریق دبی

برای به دست آوردن دبی پمپ در حال کار می توان با نصب فلومتر در لوله رانش میزان جریان در هر لحظه را به دست آورد. چنانچه فلومتر در دست رس نباشد، از طریق میزان پاشش آب از لوله و به کمک جدول می توان دبی پمپ در حال کار را محاسبه نمود.

فشار در سیستم استاتیک

وقتی سیالی درون سیستم استاتیک قرار می گیرد، رابطه ی میان فشاری که در فشار سنج نشان داده می شود و عمق سیال روی آن به صورت زیر به دست خواهد آمد:

P= HsS.G تقسیم بر ۲.۳۱

که در آن:

P: فشار بر حسب psi

Hs: هد استاتیک سیال بر حسب فوت

S.G: وزن مخصوص سیالی که پمپاژ می شود.

هد پمپ آب
هد پمپ آب

 

فشار در سیستم جاری

وقتی سیالی در سیستم جارژ به حرکت در می آید،فشار افت می کند و مقداری از انرژی اولیه در اثر اصطکاک به هدر می رود. در این حالت، حتی اگر برای ثابت نگه داشتن هد استاتیک، سطح آب مخزن همانند تصویر شماره ی (3.2) حفظ شود، باز هم فشار سنج درجه ی کمتری را در مقایسه با وقتی که مایع درون سیستم جاری نیست، نشان خواهد داد.

(  s.g (  P=(Hs_Hf تقسیم بر 2.31

که در این صورت:

p: فشار بر حسب psi

Hs: افت اصطکاکی بر حسب فوت

Hf: افت اصطکاکی بر حسب فوت

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

هد مکشی مثبت خالص

انرژی فشاری لازم برای جلوگیری حباب در مجاورت پروانه هنگام کاویتاسیون را هد مکشی مثبت خالص ( NPSH) می گویند. تامین کمترین اندازه NPSH برای دست یابی به کارکرد بهینه، یکی از معیارهای طراحی پروانه هر پمپ آب محسوب می شود که به آن هد مکشی مثبت خالص لازم (NPSHR) اطلاق می شود که میزان کارکرد پمپ آب و سرعت گردشی آن است.

انرژی فشاری لازم پمپ آب به واسطه ی سیستمی که پمپ آب در آن کار می کند، تامین می شود. در این حالت به آن NPSH موجود می گویند که تابعی از مشخصات طراحی سیستم است؛ در نتیجه برای جلوگیری از آسیب کاویتاسیون، NPSH موجود باید بیشتر از NPSH لازم باشد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X