منحنی دبی و هد پمپ و سیستم

منحنی دبی و هد پمپ و سیستم

منحنی دبی پمپیران در 1450دور

گروه صنعتی برقاب صنعت

منحنی سیستم

به منحنی که دبی سیال را بر حسب هد کلی سیستم نشان می دهد منحنی سیستم گفته می شود.

منحنی عملکرد پمپ

منحنی عملکرد پمپ، رابطه ی بین هد و توان مصرفی و راندمان و npsh بر حسب تغییرات دبی می باشد. در اصل این منحنی مکان هندسی نقاطی است که پمپ در آن شرایط می تواند نرخ دبی معینی را با در نظر گرفتن ارتفاع جابجا کند.

[psfw slug=”14603″]

 

جهت مشاهده انواع پمپ انتقال سیالات اینجا کلیک کنید

پمپ صنعتی
پمپ صنعتی

 

انواع منحنی پمپ

منحنی هد و دبی پمپ

نسبت رابطه دبی و هد پمپ، با هم معکوس است. و با افزایش هد از میزان دبی کاسته می شود.

منحنی صعودی ( RISING )

این منحنی نشانگر آن است که در این پمپ با افزایش هد برداشت، دبی پیوسته کاهش می یابد

منحنی نزولی ( DROPPING )

این منحنی نشان می دهد که حداکثر هد پمپ در نقطه دبی صفر اتفاق نمی افتد.

منحنی تیز ( STEEP )

این نوع منحنی بیان می کند که تغیرات هد این پمپ بین نقطه صفر دبی و نقطه حداکثری ( BEP ) زیاد است.

منحنی تخت ( FLAT )

در این پمپ ها تغییرات هد پمپ نسبت به تغییرات دبی نا چیز می باشد و گاهی در قسمتی از منحنی هد تاقریبا ثابت است.

منحنی پایدار ( STABLE )

در این پمپ ها همواره به ازائ هد پمپاژ یک دبی ثابت وجود دارد. اگر خطی از هر هد دلخاه موازی محور دبی رسم کنیم صرفا در یک نقطه منحنی را قطع می کند.

منحنی ناپایدار ( UNSTABLE )

در این پمپ ها ممکن است به ازائ هد پمپاژ بیش از یک دبی وجود داشته باشد. اگر خطی از هر هد دلخاه موازی محور دبی رسم کنیم ممکن است در بیش از یک نقطه منحنی را قطع کند.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

جهت مشاهده انواع پمپ طبقاتی اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع پمپ انتقال سیالات خاص اینجا کلیک کنید

پمپ جتی پنتاکس PENTAX
پمپ جتی پنتاکس PENTAX

منحنی توان مصرفی

با بار اضافی ( OVERLOADING )

چنانچه با افزایش دبی به طور مستمر توان مصرفی پمپ شکل صعودی داشته باشد به آن منحنی با بار اضافی اطلاق می شود.

بدون بار اضافی ( NON OVERLOADING )

چنانچه با افزایش مستمر دبی پمپ، توان مصرفی ثابت باشد به آن منحنی بدون بار اضافی گفته می شود.

منحنی راندمان

منحنی راندمان پمپ از شروع تا انتها نقطه کارکرد پمپ شامل تغییراتی است که توسط شرکت سازتده هر پمپ ارائه می شود.

راندمان در محدوده ای از منحنی هد و دبی بهحداکثر خود می رسد که به اختصار به آن بهترین نقطه عملکرد ( BEP ) گفته می شود.

منحنی NPSH

این منحنی دبی مورد نیاز پمپ در قسمت چشمی پروانه را تعیین می کند. جهت جلو گیری از پدیده کاویتاسیون ( گیر افتادن هوا لای پره های پروانه پمپ ) NPSHa سیستم همواره باید NPSHr سیستم بیشتر باشد.

منحنی پمپ طبقاتی پنتاکس3
منحنی پمپ طبقاتی پنتاکس3

 

نقطه عملکرد پمپ در منحنی

پمپ ها میتوانند در شرایط مختلفی از نظر دبی و هد ( تمامی نقاطیکه روی منحنی دبی _ هد پمپ قرار دارند ) کار کنند. به نقطه خاصی از تظر دبی و هد که پمپ در آن نقطه کار می کند، نقطه عملکرد پمپ گفته می شود که توان الکتروموتور، بازده ومقدار ارتفاع مکش مثبت خالص ( NPSH ) را تعیین می کتد. این نقطه از تقاطع منحنی سیستم با منحنی عملکرد پمپ به دست می آید.

بنابراین نقطه عملکرد هر پمپ محل تلاقی منحنی سیستم و منحنی پمپ است. حال پمپی را که محل تلاقی منحتی سیستم و منحنی عملکرد آن دبی مورد نظر را تامین کند و همچنین نقطه عملکرد آن در محدوده BEP باشد را انتخاب میکنیم.

اهمیت انتخاب پمپ در محدوده BEP

برای توضیح این موضوع ابتدا باید با طریقه عملکرد پمپ سانتریفیوژ آشنا شویم. آب پس از ورود به چشمه پروانه سرعت گرفته و سپس به سمت دیواره محفظه پمپ هدایت می شود.

پروانه پمپ به صورت خارج از مرکز در داخل حلزونی پمپ نصب شده است که همین امر سبب تبدیل سرعت به فشار خواهد شد. در زمانی که پمپ در محدوده BEP عمل می نماید عوامل سرعت و فشار و سطح در تمام محفظه با یکدیگر متناسب خواهد بود و بار های شعاعی نیز در حالت تعادل است.

نیروی شعاعی داخل محفظه پمپ

آب پس از خروجاز پروانه به داخل پوسته سر پمپ وارد می شود. طراحی قسمت حلزونی پمپ بر اساس یک دبی خاص است. بار شعاعی هیدرولیکی با توجه به سرعت غیر یکنواخت سیال در محفظه پمپ ایجاد می شود. ( تغییر سرعت از  A_H ) این سرعت نابرابر، فشار متغیری حول شافت به وجود می آورد. اختلاف فشار در دو نقطه مقابل نسبت به محور، سبب ایجاد نیرویی می شود که به نیروی شعاعی معروف است.

به طور کلی در یک پمپ سانتریفیوژ میزان نیروی شعاعی به شکل ظرف جمع کنتده و دبی عبوری از پمپ بستگی دارد. این نیرو در نقطه BEP به حداقل می رسد. این موضوع هم از نکات مهم در مورد انتخاب پمپ با نقطه عملکرد در محدوده BEP می باشد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X