منحنی مشخصه بوستر پمپ سری

منحنی مشخصه بوستر پمپ سری

منحنی بوستر پمپ موازی

گروه صنعتی برقاب صنعت

 بازده بوسترپمپ سری

 

دو یا چند پمپ مشابه را می توان به منظور افزایش هد به صورت سری به یکدیگر متصل کرد به این طریق که رانش پمپ اول را به مکش پمپ دوم و رانش پمپ دوم را به مکش پمپ سوم متصل می کنیم. در این حالت دبی کل برابر دبی هر یک از پمپ ها و هد کل تقریبا برابر مجموع هد آنهاست.شکل زیر طریقه نصب سه پمپ خطی به طور سری را نشان می دهد. لازم به ذکر است که در دو طرف پمپ ها به منظور باز کردن آنها در موقع اضططراری، شیر فلکه های کشویی قرار می دهند.

 

[psfw slug=”14603″]

جهت مشاهده انواع بوستر پمپ اینجا کلیک کنید

 

 

نکته

به دلیل این که سیستم های سرمایش و گرمایش مدار های بسته هستند پمپ فقط افت ناشی از مدار را جبران می کند لذا در این سیستم ها به پمپ های با هد پایین نیاز است به همین خاطر در سیستم های سرمایش و گرمایش از بوستر پمپ هایی با چیدمان سری استفاده نمی شود، مگر در سیستم های داکت اسپیلت یا گرمایش از کف ( به دلیل طولانی بودن مسیر رفت و برگشت و افت زیاد کلکتور ) امکان نیاز به بوستر پمپ سری به وجود بیاید.

هنگامی که چند پمپ با چیدمان سری در مدار قرار می گیرند منحنی سیستم ثابت و بدون تغییر باقی می ماند ولی منحنی مشخصه پمپ تغییر کرده و لذا نقطه عملکرد سیستم نیز تغییر می کند.

 

[psfw slug=”14603″]

منحنی مشخصه بوستر پمپ سری

هنگامی که آرایش پمپ ها در مدار به شکل سری باشد، منحنی مشخصه برآیندی، از بر هم نهی منحنی مشخصه تمام پمپ ها خواهد بود. در صورتی که پمپ ها یکسان باشند چون دبی همه پمپ ها یکسان است، لذا در منحنی مشخصه برایند، دبی ثابت می ماند ولی هد کل برابر مجموع هد تک تک پمپ ها خواهد بود. در تصویر زیر منحنی مشخصه نهایی برای دو پمپ یکسان که با آرایش سری چیدمان شده اند آمده است. همان طور که مشاهده می شود در این حالت بر روی منحنی مشخصه، در دبی یکسان، هد دو برابر شده است.

منحنی دو پمپ سری
منحنی دو پمپ سری

 

نکته

عمکردپمپ های طبقاتی دقیقا همانند سری کردن دو یا چند پمپ مشابه است. در پمپ های طبقاتی سیال از دهانه مکش پمپ وارد شده و پروانه اول سیال را مکش نموده و به سمت پرونه دوم هدایت می نماید و این روند تا پروانه آخر ادامه پیدا میکند. در پمپ های طبقاتی دبی در طبقات مختلف پمپ یکسان می باشد و تنها هد پمپ است که افزایشمی یابد. به همین دلیل است که پمپ طبقاتی در مقایسه با پمپ های سانریفیوژ دیگر با توان برابر فشار بیشتری ایجاد می کند، که این امر باعث تامین هد بیشتر توسط پمپ طبقاتی می شود.

نقطه عملکرد بوستر پمپ های سری

نقطه عملکرد نهایی بوستر پمپ سری از تقاطع منحنی سیستم با منحنی مشخصه پمپ های سری شده به دست می آید. همان طور که در بالا اشاره شد با سری کردن دو پمپ، منحنی سیستم ثابت می ماند ولی منحنی مشخصه نهایی از بر هم نهی منحنی مشخصه همه ی پمپ ها به دست می آید.در تصویر زیر منحنی سیستم، منحنی مشخصه یک پمپ، منحنی مشخصه دو پمپ با آرایش سری و نقاط عملکرد در شرایط مختلف نشان داده شده است.

منحنی بوستر پمپ سری
منحنی بوستر پمپ سری

نقطه ۱

نقطه عملکرد پمپ در صورتی که از یک پمپ استفاده شود.

نقطه ۲

نقطه عملکرد نهایی در صورتی که دو پمپ مشابه با چدمان سری در مدار قرار گیرند.

A

مقدار هد یا فشاری گه یک پمپ ایجاد می کند.

B

میزان هد یا فشاری که دو پمپ مشابه با چدمان سری فراهم می کنند.

فاصله نقطه A تا  B

مقدار افزایش هد که در اثر آرایش پمپ ها با چیدمان سری ایجاد می شود.

نقطه۳

در صورتی که از دو پمپ مشابه با آرایش سری استفاده شود هر کدام از آنها در نقطه ۳ بازده دارند، لذا جهت انتخاب پمپ باید دقت شود، پمپی انتخاب شود که نقطه ۳ آنها در ناحیه بازده بالا قرار گیرد.

دبی نقاط ۲ و ۳ یکسان است ولی هد در نقطه ۲ دو برابر هد در نقطه ۳ می شود. و این موضوع مهم ترین دست آورد کلکتور کردن پمپ ها با آرایش سری می باشد.

نکته

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می شود با سری کردن دو پمپ مشابه، در مجموع هد افزایش می یابد ولی هیچ وقت در عمل به دو برابر نمی رسد. افت اصطکاکی اصلی ترین دلیل این موضوع می باشد. زیرا با افزایش هد استاتیک، سرعت حرکت سیال تغییر چشمگیری نمی کند، از همین رو افت اصطکاکی خود نمایی می کند.

 

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X