موتورگیربکس SEW

موتورگیربکس SEW

الکتروگیربکس SEW EUODRIVE

کمپانی SEW یک کمپانی مهندسی محور می باشد که در زمینه های مختلف دارای محصولات با درجه کیفیت بالا می باشد. این شرکت آلمانی دارای شهرت جهانی در زمینه ساخت انواع الکتروموتور ( موتورالکتریکی )، گیبرکس های صنعتی، الکتروگیبرکس، موتورگیربکس، الکتروگیبرکس های سروو، انواع درایو ها و اینورتر ها، قطعات خودرو … . می باشد. دفتر مرکزی این کمپانی در شهر بروخال در شرق المان واقع شده است. البته لازم به ذکر است که شرکت اس ای دابلیو در سراسر جهان دارای تاقریبا 80 واحد تولیدی و 200 مرکز خدمات و فروش می باشد. با توجه به داده های خود این کمپانی، شرکت SEW دارای 17000 کارمند، کارگر، تکنسیین و مهندس است.

این شرکت جهانی از سال 1931 فعالیت خود را اغاز کرده و تا کنون موفق به تولید انواع محرک های الکتریکی شده است. کمپانی SEW- EURODRIVE در زمینه کسب انواع گواهینامه های کیفیت و دقت یک شرکت پیشرو در جهان می باشد.

کیفیت برتر و دقت در عملکرد و بهره بری بالا از مشخصات خاص محصولات کمپانی SEW است.

امروزه الکتروگیربکس های سروو که دارای دامنه حرکت مشخص و محدودی می باشند. در انواع خطوط تولیدی جهت تنظیم حرکت در زمان مشخص و حرکت پر تکرار در انواع اهرم ها و یا حرکت در دامنه تغییرات با دقت بالا دارای کاربرد می باشند. کمپانی SEW یکی از تولید کنندگان معتبر در این نیچ کاری می باشد. از محاسن موتور سروو های ساخت شرکت SEW  می توان به تنوع بالای ان جهت مصارف مختلف اشاره کرد. البته گفتنیست طول عمر مفید بالا و دقت در عملکرد و کارکرد نرم و بی صدا از دیگر محسنات این محصول شرکت SEW می باشد.

ما در این مقاله به معرفی انواع الکتروگیربکس های ساخت کمپانی SEW می پردازیم

الکتروگیربکس های شافت مستقیم SEW

موتور گیربکس های هلیکال ساخت شرکت SEW المان در اندازه ها و قدرت های متفاوت جهت انواع تحرکات در صنایع مختلف ( صنایع معدنی ، صنعت پتروشیمی، صنایع غذایی، انواع خطوط تولید و بسیاری از مصارف دیگر قابل بهره برداری می باشند.

اساسا موتور گیربکس شافت مستقیم و یا الکتروگیربکس های شافت مستقیم با دنده هلیکال از دو قسمت اصلی الکتروموتور ( موتورالکتریکی ) و جعبه دنده ( گیربکس ) تشکیل می شود. جریان برق مصرفی توسط الکتروموتور می تواند از نوع برق AC و یا DC  باشد.

تنوع بی نظیر در محصولات تولیدی، کارکرد نرم و بی صدا، عمر مفید بالا و تامین گشتاور بیشتر در مقایسه با بسیاری از محصولات مشابه با توان موتور یکسان از محسنات الکتروگیربکس های دنده هلیکال ساخت شرکت SEW المان می باشد.

در این مدل از الکتروگیربکس ها هر چقدر کالبراسیون موتور الکتریکی با جعبه دنده و خود دنده های درگیر در گیربکس دقیق تر و در اصطلاح دور تر باشد، عملکرد تجهیز نرم تر و بی صدا تر می شود و در نتیجه باعث طول عمر مفید بیشتر دستگاه می شود.

موارد استفاده

موارد استفاده از گیربکس های شافت مستقیم بی شمار می باشد. در واقع در هر موقییتی که احتیاج به قدرت مکانیکی تنظیم شده در زمان معین و یا بدون در نظر گرفتن زمان باشد. به یک الکتروگیربکس احتیاج است. حال با در نظر گرفتن پوزیشنی که الکتروگیربکس در آن قرار می گیرد. و نوع مصرف شکل موتور گیربکس انتخاب می شود.

در بیشتر مواردی که از جهات جا نمایی و پوزیشن محدودیت خاصی وجود نداشته باشد به دلیل عمر مفید بالاو عملکرد ساده و در دسترس از موتورگیربکس مستقیم با دنده هلیکال استفاده می شود.

پوسته جعبه دنده ( گیربکس ) الکتروگیربکس های شفت مستقیم SEW از الیاژ چدن با روش ریختگری و غالب گیری ساخته می شود.

یکی از مهم ترین و شاید هم مهم ترین جزء تاثیر گذار بر روی کیفیت عملکرد و طول عمر در این الکتروگیربکس ها دنده های داخل گیربکس می باشند.

الیاژی که دنده ها از ان ساخته می شوند. هر چقدر ریلاب تر ( سخت کاری شده ) باشند باعث کیفیت بهتر می شوند البته تراشکاری و دنده زدن دقیق توسط ماشین الات پیشرفته هم تاثیر بزرگی بر روی عملکرد گیربکس دارد.

دنده های داخل گیربکس SEW از الیاژ های سخت کاری شده است. و در موارد لازم از دنده پینیونی جهت طول عمر بیشتر و عملکرد نرم تر استفاده می شود.

الکتروگیربکس های مورب کرانویل SEW

موتورگیربکس SEW حلزونی اس ای دبلیو (SEW Worm Motor Gearbox):

گیربکس اس ای دبلیو حلزونی توسط کوپله مستقیم با الکتروموتور اس ای دبلیو کوپل شده است. گیربکس حلزونی اس ای دبلیو سری S با پوزیشن خروجی نود درجه و ترکیب گیربکس هلیکال با گیربکس هلیکال حلزونی، سبب بازدهی بیشتر، نسبت به گیربکس های حلزونی معمولی می شود. از دیگر مزایای این موتورگیربکس ها می توان به دور بالا در ابعاد بسیار کمتر نسبت به گیربکس هلیکال – حلزونی معمولی، راه اندازی و حرکت نرم، بی صدا بودن و قابلیت عدم برگشت پذیری و طراحی منحصر به فرد این گیربکس حلزونی اشاره کرد.

به دلیل بهره وری برجسته تولیدات کمپانی SEW، این محصولات در بسیاری از بخش های صنعت کاربرد دارند و دارای گشتاور و سرعت های بسیار متنوعی می باشند.

نسبت تبدیل در هر طبقه هلیکال – حلزونی و عملکرد نرم و بی صدای این محصولات در کنار صرفه جویی در مصرف انرژی که امروزه به مسئله مهمی تبدیل شده است، باعث می شوند تا برای دامنه گسترده ای از خطوط تولید در انواع صنایع سنگین و سبک مورد استفاده قرار گیرند. گفتنیست در الکتروگیربکس های مورب یا 90 درجه ساخت شرکت اس ای دابلیو سری S فلنچ دار، فلنچ را در هر دو جهت A و B می توان قرار داد از همین رو استفاده از این موتورگیربکس ها در پوزیشن های بیشتری امکان پذیر می باشد.

الکتروگیربکس های SEW سری K

موتورگیربکس SEW یا الکترو گیربکس کرانویل یا شافت بغل اس ای دبلیو (SEW Helical Bevel Motor Gearbox):

گیربکس اس ای دبلیو کرانویل یا شافت بغل کوپل شده با الکتروموتور اس ای دبلیو گیربکس کرانویل پینیون سری K اس ای دبلیو که با نامهای متعددی اعم از گیربکس هلیکال اریب و یا گیربکس شافت بغل نیز شناخته می شود با تنوع بسیار بالا از نظر گشتاور و سرعت دوران خروجی که در این سری از محصولات SEW وجود دارد، این محصولات امکان مناسبی را برای انواع مصارف صنعتی سبک و سنگین ارائه میکنند.

گیربکس کرانویل SEW سری K یا الکتروگیربکس هلیکال کرانویل پینیونی، دارای خروجی 90 درجه از دو جهت (Z و U) می باشد. همچنین قابلیت دریافت شافت خروجی از دو جهت با چرخدنده هلیکال را دارا می باشد.

موتورگیربکس خورشیدی یا سیاره ای SEW

الکتروگیربکس SEW یا موتور گیربکس خورشیدی اس ای دبلیو (SEW Planetary Motor Gearbox):

گیربکس اس ای دبلیو خورشیدی یا سیاره ای کوپل شده با الکتروموتور اس ای دبلیو

از مزایای مهم گیربکس خورشیدی اس ای دبلیو سری P یا گیربکس سیاره ای SEW می توان به مقاومت در گشتاور خروجی بالا اشاره کرد. این سری از محصولات کمپانی SEW در دو سری P.RF (ساده) و P.KF (اریب) با نسبت های تبدیل بسیار متنوع از 100 الی 4000 (4 و 5 طبقه) ساخته و عرضه می گردد.  ابعاد کوچکتر نسبت به انواع گیربکس های دیگر در توان و گشتاور یکسان از دیگر محاسن الکتروگیربکس های خورشیدی اس ای دابلیو می باشد.

الکتروموتور های SEW

الکتروموتور تکفاز SEW DRK

می توان کیفیت و کارایی الکتروموتور های تکفاز کمپانی SEW با توجه به سابقه درخشان این شرکت در بالا ترین سطح استاندارد جهانی قرار داد.

از مهمترین مزییت های موتور های الکتریکی تکفاز SEW داشتن یک خازن تامین کننده در زمان عملکرد و یک خازن جهت راه اندازی اشاره کرد. خازن کمکی در حال کار جهت جلوگیری از اطلاف انرژی نقش دارد. خازن اضافی جهت راه اندازی موتور برای مصارفی همچون تسمه نقاله ها ، همزن ها ، … کمک به سزایی می کند. ولی جهت مصارفی همچون فن ها و پمپ ها بدون خازن اضافی، همان خازن فشورده در ترمینال الکتروموتور تقریبا 50 درصد توان راه اندازی و عملکرد را در دسترس قرار می دهد.

الکتروموتور های تکفاز SEW از نظر توان در شش رنج  از 0.18 کیلو وات تا 1.1 کیلووات ساخته می شوند. البته گفتنیست با استفاده از سیستم ماژولار شرکت SEW در بسیاری از گشتاور های مورد نیاز می توان از این شش رنج موتورالکترریکی استفاده کرد. موتور های الکتریکی تکفاز SEW در فرکانس 50 و 60 هرتز و با ولتاژ 220 و 230 کار می کنند.

الکتروموتور های SEW کلاس IE

موتور های الکتریکی SEW کلاس IE در چهار مدل IE1 , IE2 , IE3 , IE4 ساخته می شوند. کلاس های مختلف این الکتروموتور ها با تجهیزات متفاوت ( الکترو موتور ترموز دار و الکتروموتور کلاژدار ، تفاوت در پایه ها و پوزیشن … ) محدوده قدرت این موتور های الکتریکی بین 0.09 کیلو وات 225 کیلو وات می باشد.

البته با در نظر گرفتن سیستم های درایوینگ و گیربکس های کاهنده این موتور ها بی شمار گشتاور مختلف را در حیظ انتفاع قرار می دهند.

بهره بری بالا، اطلاف انرژی کم و طول عمر مفید بالا از محاسن این موتور های الکتریکی به حساب می اید.

الکتروگیربکس های کرانویل SEW

گیربکس های آویز یا شافت موازی ساخت کمپانی SEW در دو مدل کلی شافت تو پر و شافت تو خالی ساخته می شوند. مهمترین شاخصه موتورگیربکس های شافت موازی اندازه و پوزیشن قرار گرفتن در فضا های محدود می باشد. الکتروگیربکس های کرانویل SEW در بسیاری از خطوط تولید مواد معدنی، غذایی، بالابر های متحرک، پتروشیمی، دارویی …. در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از زمینه های کاری که کمپانی SEW در آن فعالیت دارد سیستم های اتوماسیون و کنترلر درایو می باشد. این شرکت با قرار دادن سیستم های کنترلر ( اینورتر ) بر روی انواع الکتروگیربکس های خود تقریبا جهت هر سیستم متحرک می تواند یک راه حل ارائه دهد. و به طور گسترده به نیاز های گوناگون ( گشتاور های متفاوت با سرعت دوران گوناگون ) جهت انواع صنایع محصول مورد نیاز را به دقت بالا در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

الکتروگیربکس های دور وتغیر SEW

این الکتروگیربکس ها در دو سری VARIMOT و VARIBLOC تولید می شوند. مهمترین مزییت این الکتروگیربکس ها کارایی چند منظوره ان ها می باشد برای مثال در پروژه ای که شما به دو چند سرعت مختلف جهت دوران احتیاج داشته باشید، می توان به جای استفاده از دو یا چند الکتروگیربکس جدا گانه از یک گیربکس دور متغیر استفاده کنید. این موضوع هم باعث کمتر شدن هزینه اولیه و هم هزینه نگداری می شود.

در سری VARIBLOC از موتور گیربکس های دور متغیر SEW کار تنظیم به وسیله یک چرخ دنده دستی توسط اپراتور انجام می شود. محدوده توان این موتور گیربکس ها تا 45 کیلو وات می باشد و سرعت انها را می توان در چندین موقییت مختلف ( 1 به 4 و 1 به 6 و 1 به 8 … ) قرار دارد. پوزیشن این موتور گیربکس ها به صورت موازی می باشد موتور الکتریکی در بالای گیربکس قرار گرفته و توسط چرخ دنده قابل تنظیم به گیربکس متصل شده است.

در سری VARIMOT از الکتروگیربکس های دور متغیر SEW پوزیشن الکترو گیربکس عمودی می باشد و موتور الکتریکی به طور مستقیم به گیربکس متصل شده است. محدوده توان این موتور گیربکس ها 2.2 کیلو وات است. سرعت دوران در محدوده 1:5 می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X