نیروی محرکه پمپ آب

نیروی محرکه پمپ آب

پمپ طبقاتی عمودی لئو

گروه صنعتی برقاب صنعت

ساختار پمپ آب

پمپ آب از دو قسمت اصلی پمپ و موتور تشکیل می شود. در این پست می خواهیم انواع محرک های پمپ آب و انواع سیالات مختلف را بررسی کنیم.

قسمت پمپاژ، پمپ ها با در نظر گرفتن نوع عملکرد و محیط کار و …. با یک شافت یکپارچه و یا یک شافت با کوبله مستقیم ، به محرکه پمپ کوبل می شود.

جهت مشاهده انواع پمپ سانتریفیوژ اینجا کلیک کنید

[psfw slug=”14603″]

در پمپ هایی که از محرک احتراقی استفاده می کنند، کمتر از شافت های یکپارچه جهت اتصال پمپ به موتور استفاده می شود. به پمپ هایی که پروانه آبپخش کن بر روی شافتی که از داخل موتور بیرون آمده سوار می شود، پمپ با شافت یکپارچه گفته می شود، بنابراین پمپ هایی که در قسمت پمپ خود شافت مجزا دارند، پمپ  سانتریفیوژ اتا نورم و یا اتا بلوک گفته می شود.

پمپ بشقابی پدرولا
پمپ بشقابی پدرولا

موتور احتراقی درونسوز

به این دست از پمپ ها که نیروی محرک انها را موتور احتراقی تامین می کند؛ در اصطلاح موتور پمپ گفته می شود. این موتور ها به سه دسته تقسیم می شود

موتور بنزینی

موتور دیزلی ( موتور گازوئیلی )

موتور نفت و بنزین ( این موتور ها با بنزین روشن می شود و با نفت به کار خود ادامه می دهد )

موتور پمپ روبین کوشین
موتور پمپ روبین کوشین

موتور بنزینی

موتور های بنزینی که جهت تامین نیروی محرک پمپ آب استفاده می شوند؛ توانی بین ۱/۵ اسب تا ۱۰ اسب را دارا می باشند. بدیهیست در موتور های احترافی سرعت دور موتور رابطه مستقیم با تنظیم گاز موتور دارد؛ به این ترتیب که هر قدر دسته گاز دستگاه در موقعییت پر گاز تر باشد؛ سرعت دوران پمپ بیشتر می شود و این موضوع سبب دبی بیشتر و حد تامین ارتفاع بیشتر می شود.

موتور های بنزینی؛ موتورپمپ ها ؛ تک سیلندر می باشند. و به هیچ نوع خنک کننده مجهز نمی باشد.

[psfw slug=”14601″]

موتور نفت و بنزین

تفاوت عمده این موتور ها با موتور های بنزینی در کاربراتور و باک موتور است. کاربراتور موتور های نفت و بنزین یک شیر سه موقعییته دارد؛

موقعییت ۱) بنزین وارد کاربراتور می شود و موتور اماده هندل کشیدن می باشد

موقعییت ۲) راه بنزین را به کاربراتور بسته و نفت را جایگزین می کند؛ این مرحله پس از روشن شدن موتور انجام می شود.

موقعییت ۳) راه هر دو سوخت را به کاربراتور می بندد. 

شیر تخلیه کاربراتور نفت و بنزین

جهت راه اندازی مجدد می بایست کاربراتور را از نفت کاملا تخلیه کرد.

موتوردیزلی

از موتور های دیزلی در انواع مختلف و سایز های متفاوت جهت کوبله شدن با پمپ هایی با سایز لوله و قطر پروانه متنوع استفاده می شود. موتور های دیزلی تنوع بسیار بالایی از نظر قدرت؛ نوع سوخت رسانی؛ نوع خنک سازی موتور؛ نوع چیدمان پیستون ها و … .

از همین رو موتور های دیزلی؛ جهت ساخت انواع موتور پمپ های عمدتن بزرگ استفاده می شود. این نوع موتور ها در مدل های بزرگ به دو نوع سیستم استارت دستی ( هندل ) و استارت الکتریکی مجهز می باشند.

موتور های دیزلی در انواع مختلف از دو نوع سیستم خنک سازی؛ هوا خنک و آب خنک ( رادیاتور دار ) جهت جلوگیری از بالا رفتن دمای موتور استفاده می کنند.

موتور پمپ دیزلی
موتور پمپ دیزلی

نکته

اگر قرار باشد موتور محرک پمپ سیالاتی را جایگزین و یا انتخاب کنیم باید در نظر داشته باشیم مقدار توان لازمی که شرکت سازنده پمپ تعیین می کند؛ و بر روی پلاک پمپ ثبت می شود. توان مورد نیاز پمپ با موتور الکتریکی؛ می باشد؛ و اگر قرار باشد موتور احتراقی جایگزین شود؛ باید ظرفیت موتور چهل درصد بیشتر در نظر گرفته شود.

محرک پمپ (موتورالکتریکی)

به پمپ هایی که موتورالکتریکی نیروی محرک پمپ را تامین می کند؛ الکتروپمپ گفته می شود. این موتور ها از دو نوع جریان برق مصرفی مستقیم و متناوب (AC و DC ) استفاده می کنند.

موتور های AC از دو نوع جریان برق تکفاز و سه فاز استفاده می کنند.

موتور های تکفاز حداکثر تا توان ۳ کیلووات ساخته می شوند.

موتور یونیورسیال

موتور های مگنتی یا موتور بسته از چند تکه سیم پیچ از هم جدا که در لحظه استارت به هم پیوند می خورند. ساخته می شوند. این موتور ها دارای سرعت دوران بالا و توان مقاومتی پایین می باشند. از همین رو از این موتور ها جهت ساخت پمپ های شوستوشو صنعتی؛ پمپ های تزریق … . استفاده می شود.

در پمپ های مگنتی از الکتروموتور معمولی استفاده می شود با این تفاوت که الکتروموتور مذکور محرک مجموعه ای از مگنت ها بوده و آنها نیز محرک مگنت های دیگری، که به شافت متصل می شوند، هستند. محفظه ای غیر مغناطیسی، مایع پمپ، محیط و نیز مجموعه مگنت های گردان را از یکدیگر جدا می کند. پروانه، شافت و مجموعه محرک مغناطیسی یاتاقان ها نیز درون مایع پمپ عمل می کنند. محرک های مغناطیسی را به دو نوع می توان تقسیم کرد :

[psfw slug=”14603″]

 • الکترومگنت های جریان گردابی که قادر به لغزش درون پمپ بوده و امکان جدا سازی آنها وجود دارد.
 • مگنت های دائمی که بدون لغزش بوده و امکان جدا سازی آنها وجود ندارد.

ویژگی ها

 • حذف آب بند های مکانیکی
 • در نظر گرفتن نشت ( با این وجود در بعضی مدل ها ارینگ ها به عنوان آب بند ثانویه استفاده می شود)
 • حذف افت جریان
 • مایع و گاز در تماس با محیط و اپراتور قرار نمی گیرند
 • نسبت به پمپ های موتور بسته قابلیت اطمینان بیشتری دارد ( پوسته حفاظ بسته بزرگتر است )
پمپ مگنتی
پمپ مگنتی

 

معایب

 • هزینه اولیه و تعمیر بالاتری دارد
 • برای انتقال ساینده ها مناسب نیست
 • عملکرد آن در روی منحنی بسار نزدیک به نقطه BEP است
 • در حالت خشک قابل راه اندازی نیست
 • در مقابل کاویتاسیون گسترده مقاومت پایین دارد
 • احتمال جدایی مگنت ها از همدیگر وجود دارد ( در این مورد نیاز به توقف کار پمپ و راه اندازی مجدد آن می باشد )
 • بازده ای پمپ های معمولی را ندارد
 • امکان نیاز به الکتروموتور بزرگ تری وجود داشته
 • مایع پمپ در این پمپ ها گرم می شود

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X