ویبراتور بدنه

ویبراتور بدنه

ویبراتور بدنه

ویبره بدنه چیست

ویبراتور یا ویبره بدنه تجهیز صنعتی می باشد؛ که در انواع صنایع کاربرد دارد. اگر بخواهیم یک تعریف کوتاه از ویبراتور بدنه ارائه دهیم باید بگوییم کار اصلی ویبره بدنه لرزاندن انواع مخازن؛ صفحات؛ تسمه نقاله؛ و غیره است.

ویبراتور ها بدنه با استفاده از  بایه های چدنی خود به انواع مخازن و صفحات متصل می گردند. با در نظر گرفتن اندازه مخزن و یا صفحه یا تسمه نقاله ی که قرار است ویبره بدنه به آن متصل شود و نوع و وزنی که محصول مورد نظر دارد ( سیمان مواد بتروشیمی دارویی …. ) ویبره بدنه انتخاب می شود. از این رو که محل انتقال نیرو ویبره بدنه به صفحه و یا مخزن متصل بایه های ویبره بدنه می باشد. به طور معمول بایه های ویبره بدنه از چدن با تراکم و قطر مناسب ساخته می شوند.

ویبره بدنه در اندازه های مختلف و کارا یی های متفاوت ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند.

تمامی ویبراتور های بدنه از جریان الکترسیته ( برق ) استفاده می کنند به عبارت دیگر ویبراتور های بدنه نوع موتور احتراقی یا محرک های دیگر ندارند.

ویبره های بدنه از دو نوع جریان برق مصرفی تکفاز و سه فاز جهت تامین نیروی مورد نیاز دواران موتور الکتریکی استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است در مدل های بزرگ تر فقط جریان برق مصرفی سه فاز جهت تامین نیروی موتور الکتریکی ویبره بدنه استفاده می شود.

جهت مشاهده انواع ویبره بدنه اینجا کلیک کنید

ویبراتور بدنه ایتال ویبرا mvsi
ویبراتور بدنه ایتال ویبرا mvsi

 

مکانیزم کاری

ویبره بدنه از یک موتور الکتریکی ( الکتروموتور ) دو سر شافت جهت تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی بهره می برد. نیروی دورانی تولید شده توسط موتور الکتریکی به دو طرف موتور انتقال می یابد؛ از هر دو طرف موتور الکتریکی شافت بیرون آمده؛ در واقع کاره اصلی ویبره ( لرزاندن ) در این قسمت دستگاه انجام می شود.

جایی که در هر طرف موتور الکتریکی یک وزنه لنگ بر روی شافت قرار دارد. منظور از وزنه لنگ یک نیم استوانه فلزی است که در هر دو طرف موتور الکتریکی قرار گرفته است. برای توصیف بهتر می توان گفت یک چرخ کاملا فلزی را در نظر بگیرید که از وسط به دو نیم قسمت شده باشد و هر کدام از این نیم دایره ها در یک طرف موتور الکتریکی بر روی شافت قرار گرفته باشد.

جهت مشاهده انواع ویبره بدنه ایتالویبراس اینجا کلیک کنید

دوران در این نیم استوانه ها که به آنها ضربه زن هم گفته می شود ویبره ( لرزش ) باعث به وجود آمدن ضربه می‌شود. قدرت موتور الکتریکی دستگاه ویبره بدنه و قطر وزنه های لنگ دو طرف موتور الکتریکی تعیین کننده قدرت ضربه می باشد.

سرعت دوران موتور الکتریکی تعیین کننده تعداد ضربه های ویبره بدنه در طول یک دقیقه می باشد.

برخی از ویبراتور بدنه ها ضربات ریز با تعداد بالا ایجاد می کنند. که این نوع ویبراتور های بدنه به طور معمول جهت جدا سازی در انواع خطوط تولید مواد شیمیایی و بهداشتی … مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی دیگر از ویبراتور بدنه ها ضربات درشت با تعداد کمتر ایجاد می کنند. از این نوع ویبراتور بدنه ها در صنایعی همچون سیمان پتروشیمی و بسیاری از صنایع تولیدی دیگر استفاده می شود.

جهت مشاهده انواع ویبره بدنه omb اینجا کلیک کنید

ویبره بدنه omb
ویبره بدنه omb

پوسته ویبراتور بدنه

پوسته ویبره بدنه ها نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند؛ زیرا دستگاه به وسیله پایه های بدنه به تجهیزی که می خواهیم به لرزش در بیاوریم متصل می شوند؛ این بدان معناست که نیروی لرزش تولید شده بر اثر دوران وزنه های لنگ ( ضربه زن ها ) به وسیله پایه ها به تجهیز منتقل می شود از همین رو پایه های پوسته در معرض استحلاک زیادی قرار دارند.

جهت مشاهده انواع ویبراتور بدنه سه فاز اینجا کلیک کنید

در مدل های کوچک ویبراتور های بدنه؛ جهت ساخت پوسته از الیاژ الومینیوم استفاده می شود ولی در مدل های بزرگ حتما باید از الیاژ چدن با تراکم بالا و ضخامت مناسب استفاده شود. گفتنیست در اکثر موارد ویبره بدنه توسط پیچ و مهره واشر فنری دار به تجهیز مورد نظر متصل می شوند.

ویبره بدنه
ویبره بدنه

 

موتور الکتریکی ویبره بدنه

موتور الکتریکی ( الکتروموتور ) ویبره بدنه مهم ترین بخش این دستگاه می باشد. در ساخت ویبره های بدنه از انواع الکتروموتور ها با قدرت های مختلف استفاده می شود. به طور معمول از الکتروموتور هایی با سرعت دوران ۷۰۰ دور در دقیقه؛ ۹۰۰ دور در دقیقه؛ ۱۴۰۰ دور در دقیقه و ۳۰۰۰ دور در دقیقه استفاده می شود.

ویبره بدنه و متعلقات
ویبره بدنه و متعلقات

 

در ساخت الکتروموتور؛ ویبره های بدنه یی که توسط شرکت های معتبر تولید می شوند حساسیت و دقت زیادی به کار می رود؛ به طور معمول در ساخت روتور و استاتور این الکتروموتور ها از ورق هایی با در صد استاندارد سیلیس استفاده می شود. همین طور از سیم لاکی های مسی با استاندارد لازم بهره برده می شود؛ این موضوع باعث می شود موتور الکتریکی کیفیت لازم جهت کار در این دستگاه را داشته باشد.

لذا موتور های الکتریکی ویبره های بدنه به طور دائم در حالت لرزش قرار دارند و همین موضوع باعث می شود کوچک ترین ضعف در قسمت بلبرگ ها و یا اجزای دیگر تشکیل دهنده ی موتور الکتریکی باعث خرابی موتور الکتریکی و در نهایت ویبره بدنه می شود.

ویبره بدنه ایتال ویبره
ویبره بدنه ایتال ویبره

مشخصات فنی ویبره بدنه

از مهم ترین مشخصات فنی ویبراتور های بدنه می توان به تعداد ضربه در دقیقه و قدرت ضربه اشاره کرد. منظور از قدرت ضربه؛ وزنی هست که ویبره بدنه در هر دوران به سطح مقطع متصل به پایه وارد می کند.

تعداد و قدرت ضربات تابعی از سرعت دوران موتور الکتریکی؛ قدرت موتور الکتریکی و اندازه وزنه لنگ می باشد.

ویبراتور های بدنه می توانند ضربات سریع و ریز تولید کنند و یا ضربات درشت تر با سرعت کمتر تولید کنند. با در نظر گرفتن نوع لرزشی که مورد استفاده تجهیز مورد نظر قرار می گیرد؛ ویبره بدنه انتخاب می شود.

این ویبراتور ها در اندازه های بسیار کوچک تا مدل های صنعتی بزرگ توسط کمپانی ها در سرار جهان تولید و عرضه می گردند.

 

ویبره بدنه omb
ویبره بدنه omb

موارد استفاده

۱ جدا سازی : در انواع صنایع غذایی؛ صنایع بهداشتی؛ صنایع پزشکی؛ صنایع پترو پالایشی …. .

۲ هشدار دهنده : در انواع پیجر ها ؛گوشی های تلفن همراه ؛

۳ شبیح سازی : در انواع اسباب بازی ها ؛ اموزش های انواع هوانوردی ؛ کنسول های بازی ؛ صنایع نظامی و غیره

در مدل های صنعتی به طور معمول از جریان برق سه فاز استفاده می شود. البته در مواردی هم در ساخت ویبره های بدنه از موتور الکتریکی با جریان برق مصرفی تک فاز هم استفاده می شود.

 

ویبراتور بدنه ایتال ویبراس
ویبراتور بدنه ایتال ویبراس

از کوچک ترین ویبره ها در ساخت گوشی های تلفن همراه و یا ماساژور های دستی استفاده می شود. جریان برق مصرفی این ویبره های کوچک معمولا از نوع dc می باشد که توسط یک باتری تامین می شود.

ویبره های بدنه در بسیاری از صنایع از جمله صنایع غذایی؛ پتروشیمی؛ صنایع بهداشتی؛ پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

پس با در نظر گرفتن توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد متوجه می شویم ویبراتور ها در انواع صنایع کاربرد های گوناگونی دارند.

 

ویبره بدنه omb
ویبره بدنه omb

ویبراتور های خاص

در موارد خاصی جهت تولید لرزش با تعداد ضربه دقیق از ویبره بدنه هایی استفاده می شود؛ که دارای گیربکس می باشند. از گیربکس در این ویبره های بدنه جهت پایین اوردن سرعت دورانی که به وزنه های لنگ می رسد استفاده می کنند. البته گفتنیست از این مدل از ویبراتور های بدنه در موارد بسیار خاص و کمی استفاده می شود.

جهت مشاهده انواع ویبره بدنه ایتالیایی اینجا کلیک کنید

 

شرکت های سازنده

اگر بخواهیم به چند تا از معتبر ترین برند هایی که به ساخت ویبراتور های بدنه مبادرت دارند اشاره کنیم باید به نام هایی نظیر ایتالویبرا ی کشور ایتالیا و omb کشور ایتالیا و یا چند کمپانی از کشور روسیه نظیر ms1 و یا شرکت کمپ ترکیه اشاره کرد.

البته قابل ذکر است ویبراوتور های بدنه همانند بسیاری از تجهیز های دیگر در کشور چین نیز تولید و عرضه جهانی می شوند، از این برند ها می توان به ts  ویا شرکت هایی از قبیل jansion و dainamond  اشاره کرد.

ویبره بدنه ایتال ویبره
ویبره بدنه ایتال ویبره

 

البته در ساخت ویبره های کوچک که در انواع وسایل شخصی و خانگی ( گوشی تلفن همراه ؛ کنسول های بازی ؛ و غیره ) استفاده می شوند و بیشتر انها جهت هشتار دادن و یا شبیح سازی مورد استفاده قرار می گیرند و مصرف صنعتی ندارند؛ به نام های بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک؛ از غول هایی مانند سونی و زیمنس گرفته تا کارخانه های کوچک برخورد می کنیم.


گروه صنعتی برقاب صنعت

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X