پمپ اسید

پمپ اسید

گروه صنعتی برقاب صنعت

پمپ اسید یا پمپ انتقال مواد ترکیب شونده و خورنده

آلیاژ مورد استفاده جهت ساخت قسمت پمپاژ پمپ اسید باید با در نظر گرفتن نوع سیال و سطح خورندگی و ترکیب شوندگی سیال النتخاب شود.

قابل ذکر است انتخاب نوع پکینگ یا همان سیل مکانیکی روی شافت پمپ اسید هم که کار آببندی میان قسمت پمپ و الکتروموتور را انجام میدهد رابطه مستقیم با نوع سیال و مقدار خورندگی و البته دمای سیال مورد پمپاژ دارد.

در ساخت سر پمپ؛ پمپ اسید معمولا از آلیاژ هایی نظیر استلنس استیل؛ udf؛ pp؛ انواع پلی کربنات ها؛ استفاده می شود. البته در بعضی محصولات جهت مقاومت بالاتر در مقابل ترکیب شوندگی از روکش ملامینه استفاده می شود.

جهت مشاهده انواع پمپ های انتقال سیالات خورنده اینجا کلیک کنید

[psfw slug=”14603″]

 

پمپ اسید ملامینه

به طور معمول پمپ های اسیدی که از روکش ملامینه در سر پمپ انها استفاده می شود؛ از موتور مگنتی جهت تامین نیروی محرک بهره می برند.

این نوع از پمپ های اسید که با نام پمپ های مگنتی شناخته می شوند؛ دارای شافت یکپارچه می باشند. و به جهت دارا بودن محرک مگنتی؛ سرعت دوران بالایی نسبت الکترو موتور های ac آسنکزون می باشند؛ و همین موضوع باعث می شود پمپ های اسید مگنتی با موتور هایی با توان کمتر در مقایسه با الکترو موتور های ac فشار بیشتری را تا مین کنند؛ از همین رو پمپ های اسید مگنتی جهت استفاده در سیستم هایی که احتیاج به فشار بالا و دبی کمی دارند مانند شستشو های صنعتی ( شستشو مبدل های دما ؛ رادیاتور چیلر ها … ) مناسب می باشند.

ویژگی ها

 • حذف آب بند های مکانیکی
 • در نظر گرفتن نشت ( با این وجود در بعضی مدل ها ارینگ ها به عنوان آب بند ثانویه استفاده می شود)
 • حذف افت جریان
 • مایع و گاز در تماس با محیط و اپراتور قرار نمی گیرند
 • نسبت به پمپ های موتور بسته قابلیت اطمینان بیشتری دارد ( پوسته حفاظ بسته بزرگتر است )

معایب

 • هزینه اولیه و تعمیر بالاتری دارد
 • برای انتقال ساینده ها مناسب نیست
 • عملکرد آن در روی منحنی بسار نزدیک به نقطه BEP است
 • در حالت خشک قابل راه اندازی نیست
 • در مقابل کاویتاسیون گسترده مقاومت پایین دارد
 • احتمال جدایی مگنت ها از همدیگر وجود دارد ( در این مورد نیاز به توقف کار پمپ و راه اندازی مجدد آن می باشد )
 • بازده ای پمپ های معمولی را ندارد
 • امکان نیاز به الکتروموتور بزرگ تری وجود داشته
 • مایع پمپ در این پمپ ها گرم می شود

پمپ های اسید با سر پمپ های استلنس استیل

در پمپ های اسید با سر پمپ های استلنس استیل قسمت پمپاژ ( محفظه سر پمپ؛ پروانه؛ واسطه پمپ؛ دفیوزر ) کاملا از استلنس استیل ساخته می شوند. با در نظر گرفتن میزان خورندگی سیال از انواع استلنس استیل ( استلنس استیل ۳۰۴ ؛ استلنس استیل۳۱۴ ؛ استلنس استیل۳۱۶ استلنس استیل ۴۵۱ … ) استفاده می شود.

گفتنیست پمپ های اسید با سر استلنس استیل جهت انتقال سیال هایی با در صد های بالا و ترکیب شوندگی زیاد قابل استفاده نمی باشند و بیشتر جهت انتقال سیال هایی با خاصیت بازی ؛ قلیایی و اسیدی با در صد پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ های اسید با سر پمپ پلاستیک فشرده

در ساخت این نوع از پمپ های اسید از شافت یکپارچه استفاده نمی شود؛ زیرا در اغلب این نوع از پمپ های اسید شرکت سازنده پمپ تنها قسمت سر پمپ را طراحی و تولید می کند؛ و الکتروموتوری که نیروی محرک را تامین می کند با در نظر گرفتن کاتالوگ شرکت سازنده سر پمپ انتخاب می شود

از پمپ های اسید با سر پمپ پلاستیکی جهت انتقال انواع سیالات خورنده، ترکیب شونده، قلیایی، اکسید شونده، …. در حجم های مختلف با فشار های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

ورودی و خروجی پمپ های اسید سر پلاستیکی 1 اینچ تا 3 اینچ می باشد. این سری از پمپ های اسید جهت پروژه هایی با حجم انتقال بالا و فشار کمتر نسبت به حجم انتقال مناسب می باشند.

گفتنیست از الکتروموتور هایی با سرعت دوران 700 تا 3000 دور در دقیقه ( rpm )  و با جریان  برق مصرفی تکفاز و سه فاز، جهت تامین نیروی محرک پمپ اسید پلاستیکی، استفاده می شود.

انتخاب توان الکتروموتور جهت کوپله با پمپ اسید سر پلاستیکی رابطه مستقیم با قطر پروانه و اندازه محفظه سر پمپ و وروری ، خروجی پمپ اسید دارد. البته اگر کاتالوگ شرکت سازنده پمپ اسید در دست رس باشد، بهترین معیار جهت انتخاب توان الکتروموتور، سرعت دوران الکتروموتور، … همان کاتالوگ شرکت سازنده پمپ می باشد.

پمپ اسید ترموپلاستیک ( پلیمری )

پمپ های اسیدی که قسمت پمپاژ انها از انواع ترموپلاستیک ها ( پلیمری ، ترموپلیمری )  ساخته می شود. جهت پمپاژ و انتقال سیالات اسیدی با در صد های بسیار بالا و ساختار های ملکولی بسیار نا پایدار مورد استفاده  قرار می گیرند.

در برخی از این مدل پمپ های اسید ( پمپ اسید پلیمری ) به علت حساسیتب بالا سایال مورد پمپاژ نباید نقطه برخورد بالایی در محفظه پمپ به وجود بیاید. از همیم رو از الکتروموتور هایی جهت تامین نیروی محرک استفاده می شود، که دارای سرعت دوران پایینی باشد و با توجه به این موضوع که به طور معمول الکتروموتور ها دارای سرعت دورانی بالاتر از 1000 هستند، این پایین اوردن سرعت دوران به کمک گیربکس های کاهنده سرعت دوران و یا در مواردی که استفاده از گیربکس های کاهنده قابل استفاده نباشد. این کار به وسیله کنترلر های سرعت دوران ( اینورتر ، پی ال سی ) انجام می شود.

پمپ های اسید غرق آبی ( submersible )

پمپ های اسید غرق آبی در واقع به کفکش هایی گفته می شود، که آلیاژ کل بدنه و پروانه و حوزینگ و پایه ها قابلیت مقاومت در مقابل خورندگی و ترکیب شوندگی سیال مورد پمپاژ را دارا باشد. به این نوع از پمپ ها لجنکش صنعتی نیز گفته می شود. سیل مکانیکی ( پکینگ فیبر و فنر ) به کار رفته در ساخت پمپ های submersible جهت جا به جایی سیالات ترکیب شونده و ساینده و خورنده، باید از آلیاژ مناسب جهت برخورد با سیالات نا پایدار بهره مند باشد.

لازم به ذکر است هیچ کدام از مدل های پمپ های غرق آبی جهت جا به جایی و انتقال سیالات خورنده با درجه خلوص بالا و نا پایداری بالا، مناسب نمی باشد. زیرا تمام  بدنه پمپ داخل سیال قرار می گیرد و به این دلیل که نمی توان تمام اجزاء و قطعات پمپ را ( بدنه ، حوزینگ ، پکینگ ، دفیوزر ، پروانه ، اورینگ ها ، روکش کابل ، …. ) از آلیاژی ساخت که مقاومت در مقابل سیالات خورنده با درجه خلوص بالا را دارا باشد. از همین رو لجنکش های صنعتی جهت انتقال سیالات خورنده با درجه خلوص پایین و یا نا پایداری و ترکیب شوندگی حداقلی مناسب می باشد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برقو دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X