پمپ بلوئر سایدچنل

پمپ بلوئر سایدچنل

ساید چنل استریم

پمپ بلوئر blower pump

پمپ بلوئر یک دستگاه دو منظوره جهت مکش و پمپاژ انواع گاز ها می باشد. ساید چنل همانند بسیاری از دستگاه های پمپاژ دارای یک پروانه خورشیدی می باشد.  ( بلوئر هواده ) که دوران این پروانه کار مکش را انجام می دهد. پمپ ساید چنل هوادهی

پروانه پمپ بلوئر در داخل یک محفظه پمپاژ قرار گرفته است. در داخل محفظه پمپاژ پمپ هواده شیار هایی در جهت عکس تیغه های پروانه پمپ هوادهی تعبیه شده است. بلوئر هواده

پمپ <yoastmark class=

 

دوران با سرعت 3000 دور دقیقه ( 3000 rpm ) پروانه پمپ بلوئر در داخل محفظه پمپاژ پمپ هواده باعث می شود گاز در میان تیغه های پروانه و شیار های داخل محفظه پمپاژ پمپ هواده گیر بی افتد.

همین موضوع باعث توربولانس گاز گیر افتاده میان شیار ها و پروانه شود.همین گرد باد های کوچک پشت سر هم باعث پمپاژ گاز در جهت چرخش پروانه پمپ بلوئر می شود.

ساختار پمپ بلوئر

پمپ هواده دارای ساختار ساده ای می باشد. قسمت پمپاژ بشقابی شکل، پمپ هوادهی یا پمپ هواده به طور مستقیم به قسمت پیشران پمپ هواده ( پمپ بلویر سایدچنل ) متصل شده است این اتصال معمولا توسط فلچی که در قسمت جلوی پیشران پمپ هوادهی ( بلوئر ساید چنل ) قرار دارد انجام می شود. به این شکل که فلچ پیشران با استفاده از هشت پیچ و مهره متقارن به قسمت انتهایی عقب محفظه پمپاژ پمپ هوادهی ، کوپله شده است.

پمپ بلوئر
اجزای بلوئر

جهت مشاهده انواع بلوئر سایدچنل تکفاز اینجا کلیک کنید

کوپله مستقیم و حلقه بسته بودن ( فلچ الکتروموتور به محفظه پمپاژ متصل است ) قسمت پیشران به محفظه پمپاژ باعث شده است پمپ بلویر ( پمپ هواده ) از نظر مکانیکی دارای بالانس مناسبی باشد. این موضوع در کنار یکپارچه بودن شافت پمپ هوادهی ( پمپ بلوئر ) کمک چشمگیری در طول عمر مفید پمپ بلوئر هوا می کند.

ورودی و خروجی پمپ

بلوئر هوا یا پمپ هواده یا همان بلوئر ساید چنل دارای یک ورودی و یک خروجی هستند. هر دو مجاری ورودی  و خروجی پمپ به زیر محفظه پمپاژ متصل شده اند و در امتداد پیشران پمپ هوادهی ( پمپ هواده ) تا پشت دستگاه ساید چنل هواده ادامه پیدا کرده اند.

بلوئر سایدچنل BLOWER
بلوئر سایدچنل
BLOWER

البته گفتنیست این شکل کلاسیک پمپ بلوئر هوا می باشد و در بسیاری از موارد مصرف، اپراتور استفاده کننده از پمپ سایدچنل پوزیشن اگزوز های ورودی و خروجی پمپ هواده تغییر می دهد. به گونه ای که مجاری ورودی و خروجی در دو سمت چپ و راست پمپ هوادهی قرار بگیرد.

جهت مشاهده انواع پمپ بلوئر SPC اینجا کلیک کنید

برخی از سازندگاه پمپ هواده ، با تعبیه چند ورودی و خروجی در قسمت محفظه پمپاژ پمپ هوادهی این امکان را محیا می کنند. تا مصرف کننده به تواند با باز و بسته کردن چند پیچ هر پوزیشنی را که لازم دارد به دست آورد.

جهت ورود به صفحه فروشگاه اینجاه کلیک کنید

پمپ ساید چنل در بسیاری از موارد مصرف می تواند جای کمپرسور های هوا و پمپ های وکیوم را بگیرد. اما باید به این موضوع توجه داشت که هر چقدر این دستگاه در تامین حجم دبی موفق است به همان اندازه در ایجاد فشار ناتوان است. اعلامت اختصاری که فشار مکش و پمپاژ را در پمپ سایدچنل مشخص می کند ، پاسکال و کیلو پاسکال می باشد.

پمپ بلوئر زیمنس SIEMENS
بلوئر زیمنس SIEMENS

فشار و دبی پمپ بلوئر

با در نظر گرفتن این مسئله که پارا متر پاسکال در مقایسه با پارامتر هایی نظیر psi و bar پارامتری خورد و کوچک می باشد. می توان به این موضوع که پمپ بلویر در تولید فشار پمپاژ و مکش از دستگاه هایی نظیر کمپرسور های پیستونی و پمپ های وکیوم هیدرولیکی و پمپ های روتاری ضعیف تر است پی برد.

از همین رو پمپ بلویر یا پمپ هواده بلوئر جهت استفاده در مصارفی مانند، منگنه های بادی و یا میخ کوب های بادی و یا رنگپاش های کمپرسوری و تجهیزاتی از این دست مناسب نمی باشد.

جهت مشاهده انواع بلوئر ساید چنل گرینکو اینجا کلیک کنید

فشار هوا در بلوئر هوا یا پمپ هوادهی بدون استفاده از روغن (هیدرولیکی) انجام می شود و فقط از طریق فاصله میکرونی بین پره رادیال و بدنه دستگاه ایجاد می شود.

داخل محفظه بلوُر
داخل محفظه بلوُر

اما در موارد مصرفی که به پمپاژ انواع گاز ها با حجم دبی بالا و یکنواخت نیاز است. پمپ بلویر یک انتخاب مناسب و هوشمندانه می باشد.

امروزه در انواع صنایع سبک و سنگین از پمپ بلویر جهت تامین هوا و یا پمپاژ انواع گاز ها استفاده می شود. نا گفته نماند پمپ هوادهی یا همان بلوئر هوا در کشاورزی و باغداری مکانیزه نقش پر رنگی دارد. همچنین در پرورش انواع آبزیان سرد آبی و گرم آبی از بلوئر هوا ؛ جهت تامین اکسیژن لازم در آب از پمپ هوادهی استفاده می شود.

جهت مشاهده دیگر مقالات بلوئر سایدچنل اینجا کلیک کنید

مصرف انرژی کم و مرقون به صرفه در کنار بهره برداری و نگهداری اسان و کم هزینه باعث شده است پمپ بلوئر هواده پایه خود را در بسیاری از صنایع تولیدی و خدماتی باز کند.

امروزه در بسیاری از حوضچه های تخمیر و یا فاضلاب های صنعتی جهت تزریق انواع گاز ها و یا مخلوط کردن هوا در انواع سیالات جهت جدا سازی و یا مصارف دیگر از پمپ بلوئر هوا استفاده می شود.

جهت مشاهده انواع بلوئر سایدچنل سه فاز اینجا کلیک کنید

بلوئر سایدچنل بر اساس تعداد طبقات در سه نوع تولید و عرضه می شوند  که بر این اساس دارای کارکرد متنوع و مختلفی  هستند .

پمپ سایدچنل یک طبقه یا تک پره

هواده تک پروانه با حجم دبی و فشار مناسب جهت استفاده در انواع صنایع

BLOWER بلوئر سایدچنل

 پمپ ساید چنل دو طبقه یا دوپره

سایدچنل های دو طبقه مناسب جهت صنایع سیمان و پتروشیمی و تزریق

<yoastmark class=

 

پمپ ساید چنل سه طبقه یا  سه پره

با فشار بالا در مقایسه با پمپ های تک پروانه مناسب جهت ایجاد فشار یکنواخت

نمایندگی سایدچنل گرینکو
نمایندگی سایدچنل گرینکو

پمپ بلوئر در سه دسته کلی تک استیج ( تک پروانه ) دو استیج ( دو پروانه ) و سه استیج ( سه پروانه ) تقسیم می شوند. دو یا سه پروانه بودن پمپ بلوئر یا همان پمپ هواده در ایجاد فشار پمپاژ و مکش کمک چشمگیری به دستگاه می کند.

اما دو و یا سه پروانه بودن پمپ بلوئر تاثیر چندانی بر روی حجم دبی که بلوئر هوا با قدرت پیشران یکسان تامین می کند ندارد.

جهت مشاهده انواع بلوئر سایدچنل تک استیج ( تک پروانه ) اینجا کلیک کنید

مکانیزم پمپ بلوئر دو پره و سه پره

در پمپ بلوئر دو استیج ( دو پروانه ) بر خلاف پمپ های سانتریفیوژ تیغه های پروانه اول و دوم همگرا می باشند. در پمپ های سانتریفیوژ دو پروانه جهت تیغه های پروانه اول و دوم نا همگرا می باشند و این موضوع در پمپ هوادهی کاملا بر عکس پمپ های سانتریفیوژ است و تیغه پروانه اول و دوم در یک جهت می باشند.

همچنین در پمپ بلویر سه استیج ( سه پروانه ) هم مکانیزم پروانه ها به همین شکل می باشد و تیغه های پروانه اول و دوم و سوم در یک جهت است و هر سه پروانه در جهت عکس شیار های داخل مخفظه پمپاژ می باشد.

بلوئر رونتای
بلوئر رونتای

پمپ تک بلوئر سایدچنل

گفتنیست پمپ سایدچنل توسط برخی از سازندگان به شکل پمپ تک هم ساخته و عرضه می گردنند. در این مورد از پمپ های هوادهی می توان از کوپله غیر مستقیم جهت اتصال به پیشران استفاده کرد. در موارد کوپله غیر مستقیم از فولی و تسمه جهت انتقال نیروی تولید شده توسط پیشران به پروانه استفاده می شود.

جهت مشاهده انواع بلوئر سایدچنل دو استیج ( دو پروانه ) اینجا کلیک کنید

جهت تامین نیروی مورد نیاز برای دوران پروانه پمپ هوادهی ( بلوئر سایدچنل ) به طور معمول از یک موتور الکتریکی به عنوان پیشران استفاده می شود. اما در موارد مصرفی که به هر دلیلی جریان الکتریکی برق در دست رس نباشد؛ می توان از یک موتور احتراقی درون سوز استفاده کرد.  سایدچنل هوا

اما در مواقعی که از موتور احتراقی به عنوان پیشران پمپ هوادهی استفاده می شود؛ باید به چند موضوع مهم توجه داشت تا هم پمپ هواده و هم پمپاژ تحت تاثیر قرار نگیرد.

استفاده از موتور احتراقی

اولا وقتی از موتور احتراقی جهت تامین نیروی مورد نیاز دوران پروانه پمپ هواده  ( بلوئر سایدچنل ) باید موتور احتراقی انتخاب می کنید ۲۰ الی ۳۰ درصد از نیاز مشخص شده پمپ هواده بالا تر در نظر گرفته شود. این موضوع به آن جهت است که موتور های احتراقی نمی توانند مدت زمان طولانی با توانی معادل ۹۰ درصد توان خود به کار ادامه دهد.  سایدچنل هوا

دوم این که موتور احتراقی را نمی توان با کوپله مستقیم به محفظه پمپاژ متصل کرد. و کوپله باید با استفاده از فولی و تسمه انجام شود.

پیشران پمپ بلوئر

پیشران یا همان تامین کننده نیروی دوران پروانه پمپ هوادهی ( بلوئر هوا ) یک موتور الکتریکی ( الکتروموتور ) ac می باشد. به غیر از مواردی خاص در تمامی پمپ های بلوئر هواده یک موتور الکتریکی نیروی لازم جهت به دوران دراودن پروانه پمپ هوادهی ( پمپ سایدچنل ) تامین می کند.  سایدچنل هوا

ساختار بلوئر سایدچنل

 

به دلیل طراحی خاص و قطر زیاد پروانه پمپ هواده در مقایسه با بیشتر پمپ های سانتریفیوژ ، زمان زیادی لازم است تا سرعت دوران پروانه به حد نهایی خود برسد. این بدان معناست که موتور الکتریکی پمپ هواده با آمپر اولیه بالایی روبرو است.

از همین جهت الکتروموتور پمپ هواده باید از کیفیت بالایی در قسمت روتور و استاتور و البته سیم پیچ برخوردار باشد.

جهت مشاهده انواع بلوئر استریم اینجا کلیک کنید

در غیر این صورت با توجه به امپر اولیه بالا و دائم کار بودن بلوئر هوا در بسیاری از موارد مصرف ، موتور الکتریکی ( الکتروموتور ) به سرعت مستهلک شده و از حیز انتفاع خارج می شود.

پوسته موتور الکتریکی پمپ هوادهی یا همان بلوئر هوا به غیر از موارد بسیار خاص از آلیاژ الومنیوم ساخته می شود. آلومنیوم به غیر از وزن کمی که در مقایسه با الیاژ هایی همچون چدن دارد. در مقابل ترکیب شوندگی ( زنگ زدن ) نیز دارای مقاومت مناسبی می باشد.

محفظه پمپاژ پمپ بلوئر

قسمت محفظه پمپاژ در پمپ بلویر از الیاژ الومنیوم ساخته می شود. با توجه به این موضوع که شیار های داخل محفظه پمپاژ نقش مهمی در کار کرد پمپ هوادهی را بر عهده دارند. دقت در ریخته گری و ساخت محفظه پمپاژ اهمیت زیادی پیدا می کند.

بسیاری از سازندگاه پمپ هوادهی در جهان جهت کیفیت بالاتر بلوئر هوا از ریخته گری به روش دایکاست ( تحت فشار ) جهت ساخت محفظه پمپاژ استفاده می کنند.  سایدچنل هوا

بلوئر سایدچنل BLOWER

شافت یا محور پمپ بلوئر هوادهی

شافت پمپ بلوئر هوا یکپارچه می باشد. این بدان معناست که شافتی که در مرکز استاتور موتور الکتریکی قرار دارد به طور مستقیم و بدون واسطه داخل محفظه پمپاژ پمپ هواده شده است. در انتهای شافت پروانه به کمک یک پیچ و یا یک خار بر روی شافت دستگاه مستقر شده است.  سایدچنل هوا

بیشتر کمپانی های معتبری که پمپ هوادهی را تولید می کنند. برای ساختن شافت از آلیاژ استلنس استیل 451 استفاده می کنند.

پروانه پمپ بلوئر هواده

کیفیت و دقت در ساخت پروانه پمپ بلوئر یا همان پمپ هواده از اهمیت زیادی برخوردار است. تیغه های خمیده ای که بر روی دواره خارجی پروانه خورشیدی شکل؛ پمپ هواده قرار گرفته اند.

هنگام دوران فاصله بسیار اندکی با شیار های داخل محفظه پمپاژ پیدا می کنند. در واقع  همین فاصله میکرونی ی تیغه ها و شیار داخل محفظه باعث توربو لانس و در نهایت پمپاژ گاز توسط پمپ هواده می شود.

در اکثر موارد پروانه پمپ هواده از آلیاژ الومینیوم ساخته می شود. جهت ساخت این پروانه ها از روش ریخته گری تحت فشار استفاده می شود.

پروانه بلوئر

پایه پمپ بلوئر هوادهی

یکی از مهم ترین اجزای بلوئر هوا در جانمایی پایه پمپ هواده می باشد. در پمپ هوادهی کوچک پایه توسط ورق آلومینیوم با قطر مناسب ساخته می شود.

ولی بسیاری از تولید کنندگان پمپ هواده از طراحی استفاده می کنند که از هر چهار طرف پمپ بلوئر بتوان به عنوان پایه پمپ بلوئر استفاده کرد. این نوع طراحی کمک می کند در موارد مصرفی که محدودیت جانمایی وجود دارد؛ پمپ هواده را به چند شکل متفاوت و با پوزیشن های مختلف مورد استفاده قرار داد.  سایدچنل هوا

یاتاقان های پمپ بلوئر

یاتاقان های پمپ بلویر که در واقع نگهدارنده دو سر شافت پمپ سایدچنل می باشند نقش پر رنگی در بالانس بودن پمپ ساید چنل را بر عهده دارند. از همین رو کمپانی های سازنده پمپ بلوئر هواده به طور معمول از با کیفیت ترین بلبرنگ ها جهت ساخت یاتاقان های پمپ سایدچنل استفاده می کنند.  سایدچنل هوا

البته لازم به ذکر است در برخی از موارد سازندگان پمپ بلوئر هواده جهت کیفیت بهتر از رولبرینگ جهت ساخت یاتاقان های پمپ هواده بهره می برند.

اجزای بلوئر
اجزای بلوئر

 

با در نظر گرفتن این موضوع که یاتاقان های پمپ بلوئر هوا قابل روغن کاری ( انواع روان کاری ) نمی باشند به اهمیت کیفیت بلبرینگ و یا رولبرینگ ها پی می بریم

پمپ بلویر که در برخی از موارد با نام پمپ هواده یا بلوئر هوا شناخته می شود. توسط شرکت ها و کمپانی های مختلفی در جهان تولید و عرضه می گردد.  سایدچنل هوا

گروه صنعتی برقاب صنعت


از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X