پمپ جوکی در بوستر پمپ چند پمپ

پمپ جوکی در بوستر پمپ چند پمپ

بوستر پمپ طبقاتی

گروه صنعتی برقاب صنعت

تعریف کلی بوستر پمپ

جهت تامین فشار در سیستم های آبرسانی در مواقعی که فشار آب شهری برای سرویس دهی به بخش های مصرف کننده آب در ساختمان کافی نباشد از بوستر پمپ استفاده می شود. همچنین در سیستم های آتش نشانی و تامین آب در صنایع، کشاورزی و … از بوستر پمپ ها استفاده می شود.

[psfw slug=”14603″]

 

جهت مشاهده انواع بوستر پمپ های ابرسانی و اتشنشانی اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده پمپ هایی که به عنوان پمپ جوکی استفاده می شوند اینجا کلیک کنید

تقسیم بندی بوستر پمپ ها

بوستر پمپ تک پمپ

دور ثابت

دور متغیر

بوستر پمپ چند پمپ

دور ثابت

همراه با پمپ پیشرو ( پمپ جوکی )

بدون پمپ پیشرو ( پمپ جوکی )

دور ثابت

دور ثابت و متغیر

بوستر پمپ لوارا
بوستر پمپ لوارا

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

بوستر پمپ تک پمپ

در مواردی که نوسان مصرف زیاد نباشد ( ساختمان های کوچک ) از بوستر پمپ تک پمپه استفاده می شود. کنترل این پمپ می تواند به صورت دور ثابت و یا متغیر باشد.

بوستر پمپ چند پمپه

در مواردی که نوسان مصرف زیاد باشد نمی توان از یک پمپ بزرگ استفاده کرد و می بایست از دو یا چند پمپ کوچکتر استفاده شود.

دلیل این امر تغییر منحنی سیستم ( به دلیل تغییر در جریان مصرفی ) است که باعث می شود تعداد استارت و استاپ پمپ ببش از حد شود و یا عملکرد پمپ دائما در حال تغییر باشد و خارج از BEP  عمل نماید.

پمپ جوکی در بوستر پمپ

جوکی پمپ، پمپی است با فشاری برابر پمپ های اصلی و با دبی کمتر. این پمپ معمولا در بوستر پمپ های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که در ساعاتی از شبانه روز ( معمولا در نیمه شب تا اوایل صبح ) ممکن است مصرف کاهش پیدا کند. این مصرف را می توان با پمپ کوچک تری تامین نمود و از استارت و استاپ مکرر پمپ های اصلی جلوگیری نمود. این امر سبب صرفه جویی در مصرف انرژی شدع از استهلاک پمپ های اصلی جلوگیری می نماید.

برای مثال در یک ساختمان بزرگ که حد اکثر دبی ۴۲ متر مکعب در ساعت می باشد، فقط در ۲۰ در صد از ۲۴ ساعت شبانه روز سیستم در دبی حداکثری قرار می گیرد. و در غالب اوقات سیستم پمپاژ در حالت نیمه بار یا پاره بار کار می کند.

در بوستر پمپ های بیمارستان ها، هتل ها و یا صنایع حساس به دلیل آنکه امکان قطع آب به هیچ عنوان وجود ندارد و بر روی بوستر پمپ از یک و یا چند پمپ رزرو استفاده می شود تا در صورت بروز مشکل در پمپ های اصلی پمپ های رزرو وارد مدار شده و نیاز سیستم را تامین نمایند.

[psfw slug=”14600″]

 

بخش های مختلف بوستر پمپ

الکتروپمپ ها

شاسی اصلی

کلکتور و شیرآلات در مدار مکش

کلکتور و شیرآلات در مدار رانش

تابلو برق ( همراه با سیستم کنترل فرکانس در سیستم های دور متغیر )

منبع دیافراگمی ( الزامی برای سیستم دور ثابت )

پرشر سوئیچ برای سیستم های دور ثابت و پرشر ترانسدیوسر برای سیستم دور متغیر )

مانومتر جهت نمایش فشار

در تصویر زیر از پمپ کله گلابی به عنوان پمپ جوکی استفاده شده است

بوستر پمپ داب dab
بوستر پمپ داب dab

محاسبات بوستر پمپ

برای اتخاب پمپ می بایست هد و دبی مورد نیاز را به دست آورد و پس از آن منبع تحت فشار ( سرج تانک ) برای سیستم دور ثابت محاسبه شود.

توجه داشته باشید هد و دبی به دست آمده را تقسیم بین تمام پمپ های اصلی می کنیم و یک ضریب اطمینان ۱۵ تا ۲۰ در صدی را در مجموع سیستم در نظر می گیریم.

با توجه به این موضوع که در بیشر سیستم های آبرسانی از بوستر پمپ موازی استفاده می شود. هد هر پمپ به تنهایی در نظر گرفته می شود و دبی را با جمع مجموع پمپ ها به دست می آوریم.

توجه

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برقو دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X