محاسبه دبی و ارتفاع پمپ برج خنک کننده

محاسبه دبی و ارتفاع پمپ برج خنک کننده

پمپ سیرکولاتور 3 دور داب

گروه صنعتی برقاب صنعت

انتخاب پمپ برج خنک کننده

برج خنک کننده یک دستگاه سرمایشی تبخیری است که وظیفه آن دفع گرمای حاصل از چرخه سرمایش است. تعیین ظرفیت و انتخاب برج خنک کننده و پمپ آن وابسته به چهار عامل است.

۱ دبی آب خنک کننده کندانسور

۲ دمای آب ورودی به برج

۳  دمای آب خروجی از برج

۴ دما و رطوبت هوای محیط

[psfw slug=”14603″]

 

جهت مشاهده انواع پمپ سیرکولاتور اینجا کلیک کنید

پمپ سیرکولاتور لوارا lowara
پمپ سیرکولاتور لوارا lowara

محاسبه دبی مورد نیاز برج خنک کننده

در چیلر تراکمی هر تن تبرید برج معادل ۱۵۰۰۰ BTU/H  است که ۱۲۰۰۰ BTU/H  ظرفیت اصلی چیلر و ۳۰۰۰ BTU/H گرمای اضافی ناشی از چرخه فعال دستگاه سرمایش از جمله گرمای حاصل از کمپرسور و گرمای الکتروموتور است.

از آنجایی که اختلاف دمای رفت و برگشت برج ۱۰ درجه فانهایت معادل ۵.۵ درجه سانتیگراد است با توجه به فرمول زیر می توان حساب کرد به ازائ هر تن تبرید ۳ گالن در دقیقه آب گردشی نیاز

(500×اختلاف دما)÷GPM= BTU/H

در چیلر های جذبی از آنجایی که آب برج علاوه بر کندانسور محلول رقیق در ابزوربر را نیز خنک می کند این عدد ۳.۶ گالن در دقیقه به ازائ هر تن تبرید است.

دبی و دمای برج خنک کننده تاثیر زیادی بر ظرفیت سرمایش چیلر دارد و از این رو کنترل آن اهمیت زیادی دارد.

به طور معمول کنترل برج از سه راه زیر انجام می گیرد.

۱ استفاده از ترموستات جهت کنترل دما با روشن و خاموش کردن فن برج.

این روش در برج های بزرگ که تنها یک فن خنک کننده دارند، موجت استارت و استاپ مکرر موتور فن شده و میتواند مشکلاتی به همراه داشته باشد برای حل این مشکل می توان دور فن را تغیر داد.

۲ کنترل جریان با شیر سه راهه

در این روش بخشی از آب رفت به مدار برگشت وارد شده و موجب تعدیل دمای آب ورودی به چیلر می شود.

۳ به کمک تغییر دور پمپ سیرکولاتور

این روش یا با تغییر فرکانس ( اینورتور ) و یا پمپ چند دور دستی امکان پذیر است.

[psfw slug=”14603″]

 

محاسبات هد مورد نیاز برج خنک کننده

هد مورد نیاز پگپ سیرکوله برج خنک کننده برابر است با افت فشار ایجاد شده در سیستم

۱ لوله اتصالات و کلکتور سیستم

۲افت در کندانسور چیلر ( به کاتالوگ سازنده چیلر مراجعه شود )

۳ ارتفاع برج از تشتک

۴ افت در برج خنک کننده ( چنانچه برج افشانکی باشد )

پمپ سیرکولاتور لوارا
پمپ سیرکولاتور لوارا

برای مثال در نظر میگیریم یک چیلر تراکمی آب خنک به ظرفیت ۵۰ تن تبرید با فاصله نازل تا تشتک برج ۱.۷ متر و افت کندانسور چیلر در ۱۵۰ گالن در دقیقه ۴ متر و سایز لوله ۴ اینچ و با در نظر گرفتن طول ۳۵ متر میان چیلر تا برج و ۵ عدد زانو و دو شیر چه پمپی نیاز است؟

با در نظر گرفتن اختلاف دمای ۵.۵ درجه سانتی گراد بین آب رفت و برگشت به ازائ هر تن تبرید به ۳ گالن آب در دقیقه نیاز است. بنابراین چیلر تراکمی در باد کامل به ۱۵۰ گالن آب گردشی در برج خنک کننده احتیاج دارد. که می شود ۳۴.۳ متر مکعب در ساعت.

هد مورد نیاز هم برابر می شود با مجموع افت فشار لوله کشی، کندانسور چیلر، ارتفاع نازل از تشتک برج به علاوه فشار مورد نیاز نازل برج کهمعمولا ۲ بار می باشد. پس هد مورد نیاز کمی کمتر از ۱۰ متر است ۹.۹۸

بنابراین به پمپ سیرکولاتوری نیاز است که در ارتفاع ۱۰ متر ۳۴.۳ متر مکعب در ساعت دبی داشته باشد.

که می توان این مقدار را با یک پمپ با دبی ۱۵۰ گالن در دقیقه در ارتفاع ۱۰ متر و یا با دو پمپ ۷۵ گالن در دقیقه در ادتفاع ۱۰ متر تامین کرد.

با توجه به توضیحات قبلی در مقاله کنترل سیستم با بکار گیری دو پمپ می توان صرفه جویی چشمگیری در استفاده انرژی با انتخاب دو پمپ کرد. زیرا سیستم در اکثر مواقع در بار حداکثری قرار ندارد.

نکته

دقت کنید پمپ انتخابی حتما باید با دور موتور ۱۴۵۰ دور در دقیقه هد و دبی مورد نظر را تامین کند.

توجه

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برقو دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X