هد سیستم و پمپ آب

هد سیستم و پمپ آب

جدول آبدهی پمپ دو لول پنتاکس pentax AP

گروه صنعتی برقاب صنعت

هد در سیستم و پمپ

برای ارسال سیال با نرخ مشخص از نقطه ای به نقطه دیگر در داخل یک سیستم به فشار نیاز است، این فشار باید به میزانی باشد که بتواند بر مقاومت سیستم غلبه کند، که به آن هد می گویند. هد کل برابر مجموع هد های استاتیکی و فشاری و هد های مقاومت سیستم شامل هد اصطکاکی و سرعتی میباشد.

هد استاتیک

هنگامی که از یک پمپ جهت انتقال سیال به سطحی بالاتر استفاده می شود. معمولا پمپ در ارتفاعی پایین تر از مخزن مقصد قرار میگیرد. در این حالت ارتفاع سیال در داخل منبع مقصد هد استاتیک نامیده می شود. ابته این موضوع در خطوط لوله عمودی با قطر بالاتعریف و معنی هد استاتیک در کلام  می شود وزن یک جرم آب در ارتفاعی مشخص:

[psfw slug=”14603″]

 

این موضوع در خطوط لوله عمودی با قطر بالا و یا در سیستم های پمپاژی که منبع مقصد مستقیما در نقطه ای بالا تر از سطح پمپ قرار گرفته است اهمیت زیادی پیدا می کند. چرا که پمپ همزمان با شروع به کار باید بر وزن سیال پشت شیر یکطرفه هم غلبه کند که این موضوع باعث می شود پمپ دچار اسهلاک انرژی شود. در انتخاب پمپ های طبقاتی و انواع پمپ های اتا، برای انتقال سیال از منبعی به منبع دیگر اختلاف سطح بین دو منبع نسبت به پمپ هد استاتیک تخلیه و هد استاتیک مکش را به وجود می آورد. که در سیستم های پمپاژ چند مرحله ای و پیچیده  این موضوع در انتخاب پمپ تاثیر گزار است.

جهت مشاهده انواع پمپ سانتریفیوژ اینجا کلیک کنید

نمودار هد استاتیک
نمودار هد استاتیک

 

هد استاتیک برابر اختلاف ارتفاع مبدا و مقصد است، هد استاتیک ثابت و مستقل از دبی سیال است.

هد استاتیک از نظر هیدرولیکی شامل دو بخش مکش و رانش است.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

کلیات وضعیت مکش

وضعیت مکش را می توان عامل اصلی نصب موفقیت آمیز و عملکرد مطلوب یک پمپ دانست؛ اگر سیالی  که در سیستم پمپ می شود، تحت شرایط مشخصی به چشمی پمپ نرسد، در واقع، پمپ از کارآیی لازم برخودار نیست. در نتیجه شناخت وضعیت مناسب برای مکش و بررسی ملاحظات طراحی برخی از پمپ ها ضروری است.

مهم ترین مشکل در خط مکش پمپ آب به ایجاد فرآیند کاویتاسیون مربوط می شود که در مقایسه با سایر مباحث مطالب بیشتری در این خصوص نگاشته شده است. هر چند که این مشکل فقط برای تعداد معدودی از پمپ های ایجاد می شود. به هر صورت، تعداد پمپ هایی که در معرض فرآیند کاویتاسیون قرار دارند، به اندازه است که در این قسمت به جزئیات مربوط به آن پرداخته شود.

هد استاتیک مکش

این هد ناشی از مکش کردن سیال نسبت به خط مرکزی پمپ است که برابر فاصله عمودی بین سطح سیال منبع و خط مرکزی پمپ است. اگر سطح سیال منبع بالاتر از خط مرکزی پمپ باشد مثبت و اگر پایین تر باشد منفی خواهد بود.

هد استاتیک رانش

به فاصله عمودی بین خط مرکزی پمپ و سطح سیال مقصد، هد استاتیکی رانش گفته می شود.

همچنین اگر مقصد پمپاژ دارای فشار باشد پمپ باید بتواند بر آن غلبه کند. مثال بارز این موضوعدیگ بخار است که در آن پمپ می بایست بر فشار داخل بویلر غلبه کند. به این هد، هد فشاری اطلاق می شود.

هد های مقاومت در سیستم سرعت و اصطکاک

این دو ( سرعت و اصطکاک ) رابطه تنگاتنگی با یکدیگر داشته و اساسا چنانچه سیال سرعت نداشته باشد اصطکاکی به وجود نخواهد آمد. با به جریان افتادن سیال در داخل سامانه لوله کشی سیال ممکن است به صورت آرام یا مغشوش به حرکت درآید. هد اصطکاکی در اثر اصطکاک سیال با جدار داخلی لوله ها، شیرآلات، اتصالات و … ایجاد می شود که با افزایش سرعت حرکت آب افزایش می یابد.

محاسبه دقیق افت مقاومت سیستم به کمک فرمول هیزن _ ویلیامز و دارسی_ انجام می شود.

البته امروزه به کمک نرم افزار های کامپیوتری به سادگی می توان یک تحلیل هیدرولیکی دقیق از سیستم به دست اورد.

هد پمپ آب
هد پمپ آب

 

هد دینامیکی

هد اصطکاکی را افت هد دینامیکی نیز می گویند که میزان آن تابع ای مستقیم از اندازه لوله، جنس لوله، ساختار شیمیایی سیال، تعداد اتصالات و شیرآلات است.

در سیستم های بسته ( بدون تماس با اتمسفر ) فقط هد مقاومت در سیستم وجود دارد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X