پمپ جوکی در سیستم اطفاء حریق

پمپ جوکی در سیستم اطفاء حریق

بوستر پمپ پنتاکس

گروه صنعتی برقاب صنعت

آرایش پمپ های بوستر اطفاء حریق به شکل سری

سری کردن پمپ های اطفاء حریق یک راهکار مناسب برای کاهش هزینه خرید پمپ برای ساختمان های بلند مرتبه است. زیرا با سری کردن پمپ، برای زون طبقات فوقانی به پمپ با هد کمتری نیاز است. پمپ کوچکتر یعنی قیمت پایین تر.

لاکن نصب پمپ ها تحت این شرایط دارای پیچیدگی هایی می باشد و مستلزم دقت فراوان است زیرا عدم عملکرد صحیح یک قسمت از سیستم می تواند کل سیستم را از مدار کاری خارج کند و باعث بروز خسارات جبران ناپذیری شود.

[psfw slug=”14603″]

 

جهت مشاهده انواع بوستر پمپ های ابرسانی و اتشنشانی اینجا کلیک کنید

بوستر پمپ تکفاز DAB 2KVC
بوستر پمپ تکفاز DAB 2KVC

 

نکات سری کردن پمپ های اطفاء حریق

هرگز نباید بیش از سه پمپ را به منظور بوستر پمپ اطفاء حریق به صورت سری آرایش کرد.

استفاده از شیر پروانه ای مابین دو پمپ ممنوع است و هیچ گونه تجهیزات کنترل فشار ( فشار شکن . رلیفولو و … ) نباید ما بین دو پمپ سری نصب شود.

تمامی پمپ های سری و اجزاء آن باید در یک محل ( پمپ خانه ) مستقر باشند مگر آنکه الزامات زیر رعایت شود:

استارت و استاپ تمامی پمپ ها از تمامی محل های استقرار پمپ ها میسر باشد.

چک کردن فشار مکش و رانش تمامی پمپ ها از تمامی محل های استقرار پمپ ها امکان پذیر باشد.

مشاهده آلارم ها و سیگنال های تمامی پمپ ها از تمامی محل های نصب پمپ ها برای اپراتور میسر باشد.

سیم کشی جریان برق الکتروپمپ ها باید از محل امنی در طول ساختمان انجام شود تا در صورت بروز حریق سیستم اطفاء از کار نیفتد ( با بتن به ضخامت ۶ سانت پوشانده شود)

[psfw slug=”14601″]

 

جوکی پمپ

عواملی مانند نشت در سیستم و ماهیت تراکم ناپذیری آب می تواند مسبب ایجاد نوسانات در سیستم اطفاء حریق شود. این نوسانات باعث استارت پمپ ها می شود در حالی که هیچ حریقی رخ نداده و هیچ اسپرینکلری و هیچ شلنگی فعال نیست. سیستم های اطفاء حریق چه از نظر تنظیم فشار سوئیچ و چه از نظر عملکرد پمپ ها برای استارت و استاپ های زیاد و پشت هم طراحی نشده اند و از طرف دیگر استارت پمپ هایی با ظرفیت بالا هنگامی که جروجی فعالی وجود ندارد، باعث ضربه قوچ بزرگی در سیستم می شود. که احتمالا باعث خسارت در پمپ ها و سیستم میشود. همچنین استارت پمپ اصلی منجر به الارم هشدار کلی سیستم می شود. نصب پمپ جوکی میتواند از به وجود امدن چنین خطاهایی در سیستم جلوگیری کند.

دبی جوکی پمپ

محاسبه دبی پمپ های جوکی ارتباط مستقیم با روی زمینی و زیر زمینی بودن سامانه لوله کشی دارد. دبی پمپ های جوکی برای سامانه لوله کشی روی زمینی از نظر NFPA20 معادل ۱ گالن در دقیقه ویا نرخ نشت در ده دقیقه هر کدام که عدد بالاتری را نشان دهد باید در نظر گرفته شود. لکن این مقدار نباید هرگز از دبی یک اسپرینکلر با کوچک ترین ضریب K و دورترین مسیر هیدرولیکی بیشتر باشد.

اما در سامانه های لوله کشی زیر زمینی امکان وجود نشتی بیشتر از سیستم های روی زمین است ( به خصوص در سیستم های قدیمی ) و به همین دلیل دبی جوکی پمپ ها در این سیستم ها را باید بیشتر از بوستر پمپ های اسپرینکلر در نظر گرفت.

به عنوان محاسبات سرانگشتی دبی جوکی پمپ در سامانه لوله کشی زیر سطحی معادل یک درصد دبی پمپ های اصلی در نظر گرفته می شود. در سیستم های قدیمی تر به دلیل امکان نشت بیشتر ممکن است به جوکی پمپ بزرگتری نیاز باشد.

بوستر پمپ رو کار
بوستر پمپ رو کار

هد جوکی پمپ

حداقل اختلاف فشار سوئیچ پمپ جوکی با پمپ های اصلی باید ۰/۷ بار ( ۱۰ پوند بر اینچ مربع ) باشد تا عملکرد خزای پمپ های اصلی اطمینان حاصل شود.

توجه

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برقو دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X