الکتروموتور آسنکرون و راه اندازی آوریل 23, 2018 – ارسال شده در: مقالات تخصصی راه اندازی و بهره برداری الکتروموتور و گیربکس, همه مقالات – برچسب ها: , , , , ,

گروه صنعتی برقاب صنعت

الکتروموتور و استارت

الکتروموتورهای آسنکرون با توجه به قدرت و نوع ولتاژ از  راه های  مختلف راه اندازی می شوند. و با توجه به اینکه الکتروموتور در لحظه استارت شدت جریان زیادتری نسبت به کار می کشد و این جریان زیاد علاوه بر اینکه به سیم پیچ الکتروموتور صدمه می زند به مصرف کننده های دیگری که از این خط جریان استفاده می کنند آسیب زده و در مواقعی موجب قطع اتصال سیم پیچ دستگاه می شود که در اصطلاح  می گویند موتور سوخته.

جهت مشاهده انواع الکتروموتور با سرعت ۳۰۰۰ دور اینجا کلیک کنید

چند روش کلی

روش های جلو گیری از شدت جریان بالا هنگام استارت

  • استارت به طور مستقیم
  • استارت توسط کلید یا مدار ستاره – مثلث
  • استارت توسط کمپانساتور
  • استارت بوسیله اضافه کردن مقاومت در مدار روتور
  • استارت بوسیله داخل کردن مقاومت در مدار استاتور
  • استارت الکتروموتور به طور مستقیم : برای‌ الکتروموتور هایی که بزرگ نیستند و‌ آمپر زیادی از شبکه نمی کشند بوسیله یک کلید سه قطبی به شبکه متصل می شوند.
  • راه اندازی ستاره – مثلث: ابتدا ولتاژ اولیه را که بر هر فاز متصل می شود ،‌ را کم مى کنیم سپس وقتی که موتور به دور نرمال خود رسید ولتاژی که به هر فاز
  • می رسد را زیاد می کنیم
راه اندازی الکتروموتور

راه اندازی الکتروموتور

توضیحات بیشتر:

۱- ستاره مثلث

در لحظه اول کلید به حالت ستاره بوده یعنی ولتاژ دو سر هر فاز به u/√۳ تقلیل می یابد در نتیجه موتور با توان ۳/۱ توان نامی خود کار می کند.
استعمال کلید روی انواع موتورها با روتور قفسه ای یا روتور سیم پیچی امکان پذیر است. ولی در موتورهایی که با بار زیاد کار می کنند از کلید برای راه اندازی استفاده نمی شود. چون گشتاور مقاوم بار زیاد است.

۲- راه اندازی توسط کمپانساتور:

این وسیله راه اندازی که اتو ترانسفورماتور کاهنده است بین الکتروموتور و شبکه قرار می گیرد.از این طریق راه اندازی به دلیل اینکه جریان شروع به کار و گشتاور شروع به کار هر دو به یک نسبت پایین می آیند خیلی خوب است. ولی چون هزینه آن بالاست  فقط در الکتروموتور هایی که قدرت زیاد دارندتوجیه استفاده دارد.

۳- راه اندازی موتورهای قفسه ای بوسیله قرار دادن مقاومت سر راه استاتور:

برای جلوگیری از عبور جریان زیاد در موقع راه اندازی الکتروموتور می توان مقاومت هایی به طور سری سر راه سیم پیچی الکتروموتور قرار دارد. و به تدریج که الکتروموتور دور می گیرد دسته مقاومتهای راه انداز را به طرف چپ حرکت داده در این صورت کم کم مقاومتها از سر راه مدار خارج می شود.
این طریق راه اندازی به دلیل تلفات انرژی در مقاومت های زیاد و نیروی کشش در لحظه شروع به کار کم ، استفاده کمی دارد.

۴- راه اندازی موتورهای آسنکرون با روتور سیم پیچی با قرار دادن مقاومت سر راه روتور:

تمام مقاومتهای راه انداز را سر راه سیم پیچی روتور قرار داده . بدین وسیله مقاومت مدار سیم پیچی روتور را به حداکثر مقدار خود میرسانند و سپس استاتور را به شبکه برق وصل می کنند. مقاومت روئستای روتور به تدریج از مدار خارج می شود.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

Slider

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان را می دهیم که جلب رضایت مراجعین هدف اصلی این گروه صنعتی (برقاب صنعت) می باشد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴