قسمت برقی الکتروموتور آوریل 23, 2018 – ارسال شده در: مقالات تخصصی راه اندازی و بهره برداری الکتروموتور و گیربکس, همه مقالات – برچسب ها: , , , , , , , ,

گروه صنعتی برقاب صنعت

قطعات برقی الکتروموتور و مشکلات:

توضیح:

۱- در این موارد حتما جایی از مدار قطعی اتصال دارد.

بررسی

با آوا متر تمام مدار الکتریکی دستگاه، پریز،دوشاخه ،سیم های رابط،کلیدها واتصالات در تخته کلم الکتروموتور را بر رسی وعیب مربوطه را بر طرف می نماییم.

بررسی قطعی جریان داخل روتور نیاز به ابزار و تخصص لازم دارد.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

۲ – سوختن فیوز:

بررسی- ابتدا علت سوختن فیوز که مربوط به اتصالی می باشد را بررسی نموده پس از آن به تعویض فیوز می پر دازیم.

 • ۳-  پوسته الکتروموتور پس از روشن شدن خیلی زود داغ می شود.
  بررسی- سیم پیچ الکتروموتور نیم سوز شده است.

جهت مشاهده انواع الکتروموتور ۰٫۳۳ اسب اینجا کلیک کنید

داخل الکتروموتور

داخل الکتروموتور

بررسی

در هر کدام از سیم پیچ های کمکی واصلی می تواند اتصال حلقه ویا اتصال کلاف به کلاف به وجود آمده باشد. به زبان ساده تر میدان مغناطیسی الکتروموتور دچار اتصال کوتاه شده است. بنابر این مسیر جریان الکتریکی کوتاه شده در نتیجه میدان مغناطیسی مناسب برای گردش بوجود نمی آید وباعث گرم شدن غیر معمول  الکتروموتور می شود.

الکتروموتور های نیم سوز جریان بیشتری نسبت به الکتروموتور های سالم مشابه خود می کشند.

توضیح:

برای رفع عیب در صورتی که محل اتصالی مشخص باشد وبتوان به نحوی آن را عایق نمود اقدام کرده ودر غیر این صورت الکتروموتور باید دو باره سیم پیچی شود.

علت- زیاد بودن بار وارد شده به الکتروموتور.

بررسی:

– هر الکتروموتوری دارای توان مکانیکی مشخص است در صورتی که بیش حد  توان مربوطه از الکتروموتور نیرویی خواسته شود جریان بیشتری از سیم ها عبور می کند که با سطح مقطع وتعداد دور آن ها همخوانی ندارد وباعث گرما در پوسته الکتروموتور و آسیب دیدن آن خواهد شد.

یکی دیگر از عوامل تولید گرمای بیش حد توسط الکتروموتور عمل نکردن پرشر گریز از مرکز است.

بررسی:

علاوه بر جریان در یافتی توسط سیم پیچ اصلی ،سیم پیچ کمکی نیزچون از مدار خارج نمی شود جریان دریافت می کند .برای اطمینان از صحت عمل کرد کلید گریز از مرکز باید به صدای کنتاکت آن در حالت دور گرفتن الکتروموتور وهمچنین از دور افتادن آن گوش کرد .برای رفع عیب باید کلید سرویس ویا تعویض شود.

 • – با متصل شدن جریان برق  الکتروموتور صدایی شنیده می شود ولی به حرکت در نمی آید.- درصورتی که کنتاکت های کلید در حالتی که موتور خاموش بوده وصل نشده باشد. درزمان شروع بکار ،سیم پیچ راه انداز در مدار قرار نگرفته وطبیعتا”الکتروموتور بگردش نمی افتد.برای رفع عیب کلید را با آوامتر امتحان ودر صورت معیوب بودن تعویض می نماییم.
  – با روشن شدن موتور صدای زیادی شنیده می شود ولی به گردش در نمی آید.

نشانه ها:

 • – قطعی سیم پیچ اصلی یا کمکی.
  – به کمک آوامتر هر دو مدار را امتحان ودر صورت مشخص بودن محل پارگی، آن را تعمیر می نماییم.
 • – نیم سوز بودن یا سوختگی موتور.
  – الکتروموتور سریعا”داغ شده وجریان زیادی می کشد همچنین بوی سوختگی ویا دود از مشخصه های آن است.
 • – خرابی خازن.
  توضیح: خازن ها به منظور راه اندازی موتور بکار رفته اند خازن را مطابق با مطالبی که در مورد عیب یابی خازن ها گفتیم آزمایش نموده در صورت نیاز آن را تعویض می کنیم.
  با روشن کردن الکتروموتور فیوز عمل کرده مدار قطع می شود. دستگاه اتصال کتاه بر قرار کرده است.

بررسی:

 • دوشاخه ،سیم های رابط وجعبه اتصالات موتور را بررسی کرده در صورت پیدا کردن محل اتصالی آن را مرتفع می نماییم.- سوختگی کامل موتور
 • بررسی
 • – با مشاهده استاتور وسیم پیچ های مربوطه عیب حاصل تایید گردیده وبرای رفع آن باید موتور سیم پیچی گردد.
  – با روشن کردن الکتروموتور فیوز عمل کرده مدار قطع می شود.
  – اتصال کوتاه در خازن
  – اگر با جدا کردن خازن از مدار و به برق زدن الکتروموتور فیوز دیگر عمل نکرد عیب از خازن است وباید آن را تعویض نمود.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

[smartslider3 slider=”7″]

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴