الکتروموتور و مصارف گوناگون

الکتروموتور و مصارف گوناگون

الکتروموتور زیمنس

گروه صنعتی برقاب صنعت

الکتروموتور انشقاق فاز

یکی  از انواع الکتروموتورهای تک فاز القایی، موتور انشقاق فاز است که نسبت به الکتروموتور با قطب سایه‌دار کاربردهای  گوناگونی در ساخت انواع لوازم خانگی دارد. از جمله مصارف این الکتروموتور ها در ساخت  انواع ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌ها اشاره کرد.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

در مقایسه با الکتروموتور با قطب سایه‌دار این الکتروموتورها گشتاور راه‌اندازی خیلی بیشتری دارند و این به دلیل استفاده از سیم‌پیچ استارت است. این سیم‌پیچ استارت عموما پس از رسیدن دور الکتروموتور به دور نامی توسط یک کلید گریز از مرکز از مدار خارج می‌شود.

جهت مشاهده انواع الکتروموتور 75 اسب اینجا کلیک کنید

در الکتروموتورهای انشقاق فاز، سیم‌پیچ استارت همیشه با مقاومت بیشتری نسبت به سیم‌پیچ اصلی ساخته می‌شود و به این ترتیب نسبت سیگنال های مانیتور  و مقاومتی در هر سیم پیچ متفاوت است، همچنین تعداد دور سیم‌پیچ کمکی کمتر از سیم‌پیچ اصلی است که این موجب کاهش مانیتورینگ  سیم‌پیچ می‌شود. بنابراین این سیم‌پیچ نسبت به سیم‌پیچ اصلی دارای مقاومت بیشتر و اندوکتانس کمتر است. کمتر بودن نسبت L به R موجب به وجود آمدن اختلاف فاز در دو سیم‌پیچ می‌شود که معمولاً بیشتر از ۳۰درجه نیست.

این اختلاف فاز موجب چرخش موتور در لحظه استارت می‌شود. پس از راه‌اندازی به علت وجود اینرسی مقاومتی موتور به چرخش خود ادامه می‌دهد و به این ترتیب نیازی به سیم‌پیچ کمکی نخواهد بود به همین دلیل سیم‌پیچ کمکی به وسیله کلید گریز از مرکز از مدار خارج می‌شود و به این ترتیب از ایجاد استهلاک ارژی جلو گیری می شود.

الکتروموتور صنعتی
الکتروموتور صنعتی

 الکتروموتور جریان متناوب با خازن راه‌انداز

در الکتروموتورهایی که از خازن خشک برای راه اندازی استفاده می‌کنند از یک خازن که با سیم‌پیچ استارت سری شده استفاده می‌شود. این خازن در واقع وظیفه ایجاد اختلاف فاز بین دو سیم‌پیچ‌ اصلی و استارت را بر عهده دارد.

اختلاف فاز ایجاد شده توسط خازن‌ها در لحظه راه‌اندازی خیلی بیشتر از نوع قبلی است و بنابراین میزان گشتاور راه‌اندازی این الکترو موتورها نیز بیشتر است.

[psfw slug=”14602″]

 الکتروموتور خازنی با خازن ثابت

نوع دیگری از الکتروموتورهای جریان متناوب موتورها با خازن ثابت یا الکتروموتورهای تک خازن هستند. این الکتروموتورها مانند الکترو موتور های خازنی که در بالا توضیح داده شد عمل می‌کنند با این تفاوت که فاقد پرشر سوئیچ  گریز از مرکز بوده و بنابراین خازن در این الکترو موتورها همواره در مدار باقی می ماند.

الکتروموتورهای خازن دائم در ساخت انواع  فن‌ها، دمنده‌ها و سیستم‌هایی که تغییر سرعت برای آنها مطلوب است استفاده می‌شوند.

نکته:

در مواردی  که نیاز به استفاده از یک الکتروموتور سه فاز به صورت تک فاز است با اتصال یک خازن به یکی از فازها و سری کردن دوفاز دیگر می‌توان از موتور سه فاز به صورت تک فاز استفاده کرد که البته در این حالت گشتاور موتور کاهش می‌یابد.

الکتروموتور
الکتروموتور

 الکتروموتور پولزیون

الکتروموتور پولزیون یا موتور دفع کننده نوعی الکتروموتور تک فاز جریان متناوب است.

روتور در این الکتروموتور ها سیم‌پیچی شده و تا حدودی شباهت به الکتروموتورهای یونیورسال دارد.امروزه ساخت و استفاده از این الکتروموتور ها کم شده و ساخت و استفاده از اکتروموتورهای RS-IR (راه‌انداز دفع کننده-حرکت القایی) به نسبت بیشتر شده است.

. الکتروموتورهای RS-IR دارای یک پرشرسوئیچ گریز از مرکز هستند که پس از رسیدن الکتروموتور به سرعت نامی‌تمام کلکتورها را به هم وصل کرده و روتور را به صورت یک روتور قفسی در می‌آورد.

این الکتروموتور ها در هنگام کار مانند یک الکتروموتور روتور قفسی عمل می‌کند. از الکتروموتور های RS-IR در مواردی استفاده می‌شده که نیاز به وجود گشتاور راه‌اندازی بالا در دمای پایین و تنظیم ولتاژ اندک بوده. امروزه این نوع الکتروموتورها تولید نمی‌شوند.

 الکتروموتور سنکرون جریان متناوب تک فاز

الکتروموتورهای سنکرون تک فاز کوچک به جای ایجاد میدان مغناطیسی به وسیله یک منبع خارجی از آهنرباهای کوچک برای ایجاد میدان استفاده می‌کنند.

بنابراین روتور در این الکتروموتور ها نیازی به جریان القا کننده نخواهد داشت. خصوصیت اصلی این الکتروموتور ها سرعت ثابت آنهاست به طوریکه اغلب در وسایلی از آنها استفاده می‌شود که نیاز به سرعتی ثابت دارند. این الکتروموتور ها در ساعت‌ها، دیسک گردان‌ها، ضبط صوت‌ها و برخی دیگر از تجهیزات دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان را می دهیم که جلب رضایت مراجعین هدف اصلی این گروه صنعتی (برقاب صنعت) می باشد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X