الکتروموتور القایی (آسنکرون) آوریل 23, 2018 – ارسال شده در: مقالات تخصصی راه اندازی و بهره برداری الکتروموتور و گیربکس, همه مقالات – برچسب ها: , , , , , , , ,

گروه صنعتی برقاب صنعت

انواع الکتروموتور القایی:

  • الکتروموتور های آسنکرون
  • الکتروموتور های یونیورسال
  • الکتروموتور با قطب چاکدار

الکتروموتور آسنکرون

الکتروموتور های آسنکرون برای تبدیل میدان مغناطیسی به کار از دو قسمت روتور و استاتور بهره می برند که با استفاده از جریان برق متناوب کار می کنند.

با متصل شدن جریان متناوب به الکتروموتور سیم پیچ های درون شیار های استاتور یک میدان مغناطیسی به وجود می آورند. اختلاف فاز بین میدان مغناطیسی روتور و استاتور باعث نیروی دافعه می گردد. نیروی دافع حاصله باعث می شود روتور در جهت نیرو بی حرکت در بییاید.

توضیح:

با به وجود آمدن قطب های مغناطیسی هم نام وغیرهم نام عمل جذب ودفع انجام شده که باعث حرکت چرخشی روتور  الکتروموتور می گردد.

انواع استارت :

برای راه اندازی الکتروموتور ها از حالت سکون روش های مختلفی بکار می برند که مهمترین آن ها عبارتند از:

جهت مشاهده انواع الکتروموتور ۰٫۵۰ اسب اینجا کلیک کنید

استارت کلاچ دار :

۱- در این روش استارت الکتروموتور آسنکرون به غیر از سیم پیچی های اصلی یک سری سیم پیچ کمکی نیز قرار دارد که میدان مغناطیسی دیگری با فاصله زمانی با میدان مغناطیسی اصلی بوجود می آورد..که باعث استارت  پرقدرت تر روتور الکتروموتور می گردد. پس از این که سرعت موتور به ۷۵ درصد سرعت اسمی رسید کلاج که تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز کار می کند به عنوان یک کلید عمل کرده وسیم پیچ کمکی را از مدار خارج می کند.

استارت خازن خشک :

۲- در این روش استارت یک خازن ذخیره آنی خشک با ظرفیت ۱۵۰ تا ۴۵۰ میکرو فارا با سیم پیچ کمکی بشکل سری متصل می شود.  و هر دو به شکل موازی به سیم پیچ اصلی اتصال داده می شوند.  این الکتروموتور ها دارای علامت اختصاری cmsمی باشند.

توضیح:

خازن وسیم پیچ کمکی یک اختلاف پتانسیل فاز و دو میدان مغناطیسی به وجود می آورد. نیروی دافعه حاصله از هم نامی این میدان مغناطیسطی با میدان مغناطیسطی سیم پیچ اصلی باعث استارت می شود.

نکته:

در این الکتروموتور ها پس از رسیدن موتور به سرعت استاندارد خود، کلید گریز از مرکز سیم پیچ کمکی را از مدار خارج می کند.

انواع خازن الکتروموتور

انواع خازن الکتروموتور

استارت دو خازن :

۳ – الکتروموتور آسنکرون با استارت خازن موقت وخازن دایم . (با علامت اختصاری TCM) – یکی از خازن ها پس از راه اندازی از مدار خارج شده وخازن دیگر در حالتی که با سیم پیچ کمکی سری می باشد در مدار باقی می ماند.در این الکتروموتور ها میزان گشتاور اولیه نسبت به تیپ های هم قدرت بیشتر است.

الکتروموتور دو خازن

الکتروموتور دو خازن

استارت خازن دائم :

۴-الکتروموتور آسنکرون با استارت خازن دایمی ( PSCM) در این الکتروموتور ها که دارای گشتاور کم تری نسبت به الکتروموتور های دو خازن هستند. از یک خازن که با سیم پیچ کمکی سری بسته شده است استفاده شده و کلید گریز از مرکز ندارند بنابر این خازن به همراه سیم پیچ کمکی همیشه در مدار باقی است.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

Slider

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴