بوستر پمپ سری و موازی

بوستر پمپ سری و موازی

بوستر پمپ تکفاز DAB 3KVC

گروه صنعتی برقاب صنعت

بوستر پمپ موازی و سری

گاهی لازم است پمپ ها به صورت سری، موازی یا ترکیبی از این دو بوستر شده. در بوسترپمپ های موازی دو یا چند پمپ در کنار یکدیگر سیال را از یک سیستم واحد گرفته و در سیستم دیگری تخلیه می کنند. اگر دو پمپ موازی باشند، هر دوی آنها دبی های متفاوت و هد های مشابه دارند پمپ های سری مجموعه ای از دو یا چند پمپ هستند به گونه ای که قسمت تخلیه پمپ، ناحیه مکش پمپ دیگر است. در بوستر پمپ های سری، هد ها مختلف، اما دبی ها مشابه هستند. با ترکیب این دو حالت نیز مضرب هایی از این دو عامل ( هد و دبی جریان) را خواهیم داشت.

[psfw slug=”14603″]

جهت مشاهده بوستر پمپ های لوارا اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده بوستر پمپ های داب اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده بوستر پمپ های پنتاکس اینجا کلیک کنید

بوستر پمپ های موازی

بوستر پمپ لوارا
بوستر پمپ لوارا

این سیستم طوری طراحی شده است که پمپ های مشابه در کنار یکدیگر کار کرده و سیستم نیز قادر باشد تا دبی هر دو پمپ را کنترل کند.

اگر آهنگ تولید کاهش پیدا کند، سیستم با خارج کردن یک پمپ به راحتی می تواند به کار خود ادامه دهد

نکات مهم در هنگام راه انداری و بهربرداری

  • بوسترپمپ در سیستم موازی، در شرف ابطلا به کاویتاسیون قرار گرفته و چون عملکرد پمپ در سمت راست BEP واقع شده است در نتیجه NPSHR پمپ نیز به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. برای محدود کردن این شرایط، باید از آب بند های مکانیکی دوبل در پمپ استفاده کرد. آب بند های دوبل بهتر از آب بند های تک (SINGLE) می توانند در برابر کاویتاسیون مقاومت کنند. بسیاری از مهندسین فکر می کنند که بوسترپمپ های موازی مشکل زا هستند زیرا خیلی زود آب بند های آنها دچار خرابی شده و معیوب می شوند. بنابر این در پمپ های موازی حتما باید از آب بند های دوبل استفاده کرد حتی اگر سیستم فقط آب سرد را پمپاژ کند.
  • بوستر پمپ

  • بوسترپمپ های موازی باید به آب بند های دوبل مجهز شوند تاهنگامی که فقط یکی از آنها مشغول به کار است از کاویتاسیون جلوگیری به عمل آید.
  • ممکن است یکی از پمپ ها در سمت راست سیستم قرار داشته که نشان می دهد پمپ انرژی زیادی را مصرف کرده و ممکن است به طور قوی تری برای تامین انرژی آن نیاز باشد. برای مثال اگر هر دو پمپ باهم کار کنند و مقدار 19 اسب بخار (BHP) انرژی مصرف کنند برای هر پمپ باید یک موتور 10-HP را به کار برد
  • اسب بخار مورد نیاز برای هر پمپ را به صورت جداگانه تنظیم کنید.
  • مصداق

  • دز ابتدا فرض کردیم که پمپ های یک بوستر پمپ موازی کاملا شبیه هم بوده و همگی با هم تولید و منتاژ شده اند. اما در یک سیستم ممکن است که یک پمپ قوی تر از پمپ دیگر باشد. اگر شما ابتدا پمپ قوی تر را روشن کرده و سپس پمپ ضعیف را راه اندازی نمایید. پمپ ضعیف قادر به باز کردن شیر خود کار نبوده و در نتیجه اپراتور فکر می کند که دبی سنج، شکسته یا دچار مشکل شده است. این به خاطر آن است که پمپ دوم در مقابل مانعی مانند شیر یکطرفه قرار گرفته و به اصطلاح، هد آن میمیرد. بنابر این کل هد توسط پمپ قوی تر تامین می شود. این شرایط ممکن است باعث اسیب رسیدن به یاتاقان ها و آب بند ها شده و تعمیر کار و اپراتور را متقاعد کند که بوسترپمپ های موازی همیشه مسکل ساز و مسئله دار هستند.

[psfw slug=”14601″]

راه حل

ابتدا پمپ های قوی و ضعیف سیستم را مشخص کنید. برای این کار بااستفاده از فشار سنج، فشار پمپ ها را هنگام کار در هد انسداد، اندازه گیری کرده و از یکسان بودن قطر پروانه ها، نوار های سایشی و سرعت موتور ها اطمینان حاصل کنید. اگر در سیستمی پمپ قوی و ضعیف وجود داشته باشد، همیشه پمپ ضعیف را قبل از پمپ قوی تر روشن کنید چون با وارد شدن پمپ قوی تر به سیستم، شیر یکطرفه باز خواهد شد. همچنین لازم است از به کار بردن استارتر ترتیبی جلوگیری شود.

در صورتی که این نکات در مورد بوستر پمپ های موازی مد نظر قرار گیرد، این پمپ ها در سیستم هایی که به بیش از یک پمپ نیاز دارند، بسیار خوب عمل می کنند.

بوستر پمپ های سری

در ابتدا قصد داریم با استفاده از منحنی بوسترپمپ های سری چیدمان این پمپ ها را بررسی کنیم.

بوسترپمپ های سری از لحاظ طئوری دارای فشار های متفاوت و دبی های یکسان هستند.در این بوستر ها پمپ دوم، هد تخلیه پمپ اول را گرفته و مقدار آن را افزایش می دهد. هر چند به خاطر وجود چهار اتصال تی شکل، شش شیر، حداقل شش زانویی و نیز HF قابل توجه در سیستم، فشار واقعی هیچگاه به دو برابر نخواهد رسید. بنابراین همان توصیه هایی که در مورد بوسترپمپ های موازی در بالا گفته شد را می توان در مورد بوستر پمپ های سری نیز مورد توجه قرار داد. اگر پمپی در چیدمان سری به صورت تکی کار کند، در سمت چپ BEP یا در هد انسداد خواهد بود. در صورت قرار گرفتن پمپ روی هد انسداد، هیچ وقت نمی توانید از پمپ به صورت تکی در سیستم سری کار بکشید.

توصیه می کنیم که حتمی از آب بند های مکانیکی دوبل استفاده کرده و نیز موئلفه های TDH را شناسایی و مشخص کنید تا بتوان TDH سیستم را با منحنی پمپ های سری تطابق داد.

بوستر پمپ تکفاز DAB 2PULSAR DRY
بوستر پمپ تکفاز DAB 2PULSAR DRY

عملکرد ترکیب پمپ های موازی و سری

توجه داشته باشید که در طراحی این سیستم از 12 شیر کشویی، دو شیر یکطرفه، 10 اتصال تی شکل 20 زانویی استفاده شده است. به علت HF بالا دز محدوده پمپ ها، مشخصه های هد و جریان واقعی ممکن است کمتر از مشخصه های طئوری باشد. توصیه هایی که در بالا گفته شد در مورد این بوستر پمپ ها نیز صدق می کند. با مشاهده منحنی سیستم همراه منحنی های پمپ، اپراتور می تواند با یک، دو، سه یا چهار پمپ کار کند، اما در این نوع چیدمان از سه پمپ نمی توان استفاده کرد. زیرا در این صورت باید دو پمپ را در یکطرف و پمپ ذیگر را نیز در طرف دیگر سیستم قرار داد.

در نتیجه پمپ سوم توانایی باز کردن شیر یکطرفه را که توسط دو پمپ دیگر مسدود شده است، ندارد. بنابر این با حداقل، دو پمپ ( بادر نظر گرفتن توصیه هایی که در قسمت بوسترپمپ های موازی آمده) سیستم را می توان راه اندازی کرد، اما استفاده از سه پمپ هیچگاه پیش نهاد نمی شود.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X