تهویه سونا

تهویه سونا

سونا خشک

گروه صنعتی برقاب صنعت

تهویه سونا

در سونا های کوچک (خانگی) هوا تقریبا باید هر شش ساعت یک بار به طور کامل تعویض شود. روش صحیح برای تهویه سونا آن است که در قسمت زیرین گرمکن در مجاورت دیوار، فاصله ای در (۲_۳in)  برای ورود هوای تازه در نظر گرفته شود. البته برای آن که امکان خروج هوا نیز وجود داشته باشد، چنین دریچه ای باید در نزدیک سقف نیز تعبیه شود. علت این امر آن است که هوای ورودی دمای کمتری داشته و با ورود به سونا گرم شده و جا به جایی هوا صورت می گیرد در نتیجه از بالای سونا ( نزدیک سقف) خارج می شود.

 

در زیر به روش های مختلف تهویه سونا اشاره شده است.

۱)خروج هوا (هواکش)از طریق دیوار

خروجی هوا گرمکن سونا
خروجی هوا گرمکن سونا

۲)خروج هوا از طریق روزنه بالای سقف سونا

خروجی هوا گرمکن سونا
خروجی هوا گرمکن سونا

۳)خروج هوا از طریق مجرا در زیر سقف سونا

خروجی هوا گرمکن سونا
خروجی هوا گرمکن سونا

نکاتی در مورد سونای خشک

۱)می توان با استفاده از نصب چند پره رادیاتور در سونای خشک از مصرف بی رویه انرژی در سونا جلوگیری کرد. چون باعث شده که دمای اولیه در اتاق سونا بوحود آید و در نتیجه طول مدت کار و مصرف انرژی توسط هیتر سونا کاهش یابد.

۲)بهترین محل برای قرار دادن تابلوی برق و کنترل دمای سونا معمولا پشت درب ورودی سونا قرار می گیرد ولی ترمومتر و سنسور ترموستات در داخل اتاق سونا نصب می گردد.

۳)یکی از مهم ترین عوامل کاهش طول عمر المنت های برقی سونا ریختن مایع اکالیپتوس روی آنهاست، بنابراین با جلوگیری از ریخته شدن مایع اکالیپتوس یا هر گونه مواد شیمیایی دیگر بر روی المنت ها طول عمر آن ها را افزایش دهید.

۴)تجهیزات کنترل کننده مورد استفاده در سونا در انواع الکتریکی و مکانیکی موجود هستند.با استفاده از این تجهیزات است که می توان زمان روشن شدن گرمکن سونا و تنظیم مدت زمان کارکرد آن را مشخص کرد. اکثرگرمکن های سونا مجهز به تر موستاتی هستند که با استفاده از آن می توان دمای داخل را تنظیم کرد. البته به این منظور امکان استفاده از کنترل کننده های دیجیتال نیز وجود دارد که دمای واقعی داخل اتاق سونا را نشان می دهند. در صورت استفاده از کنترل کننده های مکانیکی که امکان مشاهده دمای واقعی در آن وجود ندارد باید دماسنج در داخل اتاق سونا نصب شود.

عیب یابی تجهیزات سونا

معمولا در زمینه تعمیر و نگهداری سونای خشک با حداقل مشکل مواجه هستیم.اصلی ترین مشکلات به وجود آمده در سونای از عیب در گرمگن،کنترل کننده ها یاتجهیزات الکتریکی مورد استفاده در سونا است. در ادامه به عیوب رایج در سونای خشک اشاره شده است.

عیوب رایج در سونای خشک:

الف)گرمکن کار نمی کند:

راه حل: ۱_ متداول ترین علت کار نکردن گرمکن قطع جریان برق به واسطه عوامل مختلف است.جدا شدن سیم های برق یا فعال شدن قطع کننده مدار از جمله عوامل احتمالی قطع جریان برق هستند که نتیجه آن کار نکردن گرمکن خواهد بود.

۲_ گاهی اوقات اگر ترموستات به طورصحیح تنظیم نشده باشد، احتمال خاموش شدن زود هنگام گرمکن زیاد خواهد بود که در چنین مواقعی با تنظیم صحیح ترموستات می توان مشکل را بر طرف نمود.

۳_گاهی اوقات نیز روشن نشدن گرمکن به دلیل سوخت المنت گرمایشی یا ایجاد اتصال کوتاه در مدار الکتریکی گرمکن است.البته وجود مشکل صفحه کنترل سونا نیز می توان یکی از دلایل بروز مشکل باشد.در صورتی که گرمکن به خوبی کار نکند یا به اندازه کافی گرم نشود، وضعیت کلی سیستم باید مورد بازدید قرار گیرد.

ب) قطع کننده جریان یا فیآز جریان مدار را قطع کرده است:

راه حل:۱_شدت جریان عبوری از مدار در حدوده متداول نیست.در چنین مواردی برای بررسی مساله باید شدت جریان عبوری از مدار را اندازه گیری کرده و آن را محدوده متداول شدت جریان مناسب مقایسه کنید.

۲_ گاهی اوقات علت قطع جریان، عبور شدت جریان بیش از حد از مدار است.متداول ترین علت بروز این مشکل، اعمال اضافه بار به مدار است.توجه داشته باشید که مدار الکتریکی سونا باید کاملا مجزا بوده و هیچ انشعابی از آن گرفته نشده باشد.

ج)سنگ های گرمکن خرد می شوند:

راه حل:۱_ اگر سنگ های گرمکن از جنس مرغوب باشند و گرمکن نیز برای همین کاربرد ساخته شده باشد، به استثنای مواردی که سنگ ها کهنه شده باشند چنین اتفاقی رخ نمی دهد.به طور معمول سنگ های گرمکن را باید هر پنج تا ده سال یک بار تعویض کرد.در این فاصله نیز باید به صورت دوره ای سنگ ها را از گرمکن خارج نموده و آن ها را تنیز کرد.در صورت استفاده از آب آلوده، احتمال کثیف شدن سنگ ها افزایش می یابد.برای تمیز کردن سنگ ها باید پس از سرد شدن، آن ها را باستفاده از آب گرم و صابون به همراه اسفنج به خوبی تنیز کرد.قرار دادن سنگ ها بر روی گرمکن باید پس از خشک شدن آن ها انجام گیرد.هم چنین باید دقت شود که سنگ های خرد شده در داخل گرمکن باقی نمانند.چرا که این سنگ ریزه ها به مرور زمان به گرمکن آسیب می زند.

د) رنگ چوب تغییر کرده است:

راه حل: ۱_ فرآیند طبیعی که برای چوب رخ می دهد آن است که به مرور زمان تیره می شود.برای باز گرداندن رنگ آن به حالت اولیه می توان از محلول آب و اسید اکسالیک استفاده کرد.این اسید صرفا برای بردن رنگ چوب های لخت و بدون روکش کاربرد دارد.ضمن آن که اسید اکسالیک ماده ای سمی است.بنابراین در هنگام استفاده از آن باید دقت کافی شود.به منظور جلوگیری از تماس این اسید با پوست نیز باید از دستکش یا عینک محافظ استفاده شود.

به دلیل احتمال ایجاد واکنش، این اسید را نباید در سطل های فلزی ریخت.پیش از استعمال اسید اکسالیک باید تمامی دستورالعمل ها و هشدار های تولید کننده را به دقت مطالعه و سطح چوب را به خوبی تمیز کرد.برای روشن شدن رنگ چوب و بازگشت آن به رنگ طبیعی باید بین ۱۵ml_۸ ،۵۰z_۳ اسید اکسالیک را در ۳.۸L آب گرم رقیق کرد.این محلول رقیق شده را سپس می توان با استفاده از برس، پارچه یا آب پاش بر روی سطوح مورد نظر ریخت.به منظور دستیابی به بهترین نتیجه ممکن، محلول رقیق شده این اسید را باید بع سطح چوب ریخت و تا زمانی که رنگ آن به رنگ مورد نظر برگردد منتظر ماند.در پایان نیز باید سطح چوب را با آب تمیز شستشو داد و آن را کاملا خشک کرد.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X