جک اسکرو

جک اسکرو

جک اسکرو یا جک مارپیچ

جک اسکرو تجهیزی در زمینه حرکت عمودی با دامنه حرکت محدود می باشد. تجهیز جک مارپیچ یا اسکرو با مکانیزم ساده و کارامد و همچنین استفاده بسیار ساده امروزه در بسیاری از اماکن از جمله تعمیرگاه های خودرو و ماشین الات صنعتی دیگر، کارگاه های کوچک، و غیره مورد بهره برداری قرار می گیرد.

ساختار و مکانیزم عملکرد جک اسکرو

مکانیزم جک سکرو یا جک مارپیچ در واقع از یک گیربکس مکعبی و یک شافت مارپیچ تشکیل شده است. شافت مارپیچ، جک اسکرو در مرکز گیربکس قرار می گیرد. در واقع خروجی گیربکس جک اسکرو به صورت هالو شافت می باشد و شافت در داخل هالو شافت، گیربکس قرار می گیرد. با دوران گیربکس شیار بر روی شافت با قلاویز داخل هالو شافت درگیر می شود. شیار های مارپیچ شافت در لحضه دوران، شافت را به سمت جلو یا عقب ( با در نظر گرفتن جهت دوران ) حرکت می دهد.

تامین نیروی دوران گیربکس جک اسکرو از طریق شافت بیرون امده از بغل گیربکس انجام می شود. پس در واقع جک اسکرو توان دوران را از یک تامین کننده خارجی توسط شافت خود دریافت کرده و همین توان را توسط چرخ دنده های داخل جعبه دنده، تنظیم می کند و از طریق هالو شافت خود به شافت مارپیچ منتقل می کند.

اندازه دامنه حرکت جک اسکرو وابسطه به اندازه شافت مارپیچ می باشد. البته گفتنیست اندازه طول شافت خود تابعی از سایز و تیپ گیربکس جک اسکرو است. هر چه قدر سایز گیربکس بزرگ تر باشد با در نظر گرفتن فرمول های موجود قطر شافت بیشتر می شود و هر چه قدر قطر شافت بیشتر باشد باز هم با در نظر گرفتن فرمول های مکانیکی می توان اندازه طول شافت مارپیچ را بیشتر در نظر گرفت و اندازه طول شافت مقدار دامنه حرکت جک اسکرو را تعیین می کند.

تامین توان دوران گیربکس جک اسکرو

توان لازم جهت دوران گیربکس جک اسکرو و در نهایت حرکت مستقیم شافت مارپیچ به هر دو جهت توسط یک تامین کننده خارجی تامین می شود به عبارت دیگر جک اسکرو نیروی الکتریکی را به توان مکانیکی تبدیل نمی کند بلکه نیروی به وجود امده توسط یک منبع تغذیه دیگر را مصرف می کند. در واقع جک اسکرو قدرت دورانی تولید شده توسط موتور الکتریکی را به حرکت مستقیم تبدیل می کند.

با توجه به این موضوع که جک اصولا باید به صورت رفت و برگشت کار کند. پس ما به تامین کننده نیروی مکانیکی نیاز داریم که توانایی دوران به هر دو سمت چپ گرد و راست گرد را داشته باشد. از همین رو استفاده از موتور های احتراقی جهت تامین نیروی لازم جهت به دوران دراوردن گیربکس جک اسکرو امکان پذیر نمی باشد.

به جزء موارد خاص به طور معمول نیروی مکانیکی لازم جهت به حرکت دراورن گیربکس جک اسکرو، و در نتیجه حرکت شافت مار پیچ توسط یک الکتروموتور ( موتورالکتریکی ) انجام می شود.

انتخاب موتورالکتریکی جک اسکرو

بهترین راه انتخاب الکترو موتور جهت تامین نیروی مورد نیاز جک اسکرو مراجعه به پلاک و یا کاتالوگ شرکت سازنده دستگاه می باشد. اما در برخی از مواقع ما با دستگاهی طرف هستیم که به دلایل مختلف فاقد پلاک و یا کاتالوگ است. و حتی تشخیص شرکت سازنده جک اسکرو ممکن نمی باشد.

در این موارد با در نظر گرفتن تیپ جک اسکرو که در واقع دو پارامتر مهم آن اندازه دامنه حرکت و وزن قابل جابه جایی توسط جک اسکرو است، موتور الکتریکی مورد نیاز دستگاه انتخاب می شود. هر چقدر الکتروموتور تامین کننده نیروی گیربکس جک اسکرو، دارای سرعت دوران پایین تری باشد، عملکرد جک بهتر و نرم تر می شود.

برای مثال اگر جهت تامین قدرت مورد نیاز یک جک اسکرو تیپ شصت و سه از یک موتور الکتریکی 3 کیلو وات با سرعت دوران نهصد دور در دقیقه استفاده شود، نسبت به همین موتور  الکتریکی با سرعت دوران هزار و چهار صد دور در دقیقه، موتور الکتریکی با سرعت دوران نهصد دور در دقیقه باعث عملکرد بهتر جک اسکرو می شود.

متریال جک اسکرو

پوسته جک اسکرو از آلیاژ چدن ساخته می شود. به طور معمول همانند گیربکس های صنعتی دیگر به روش ریختگری تولید می شود. مهم تریم موضوع در رابطه با کیفیت جک اسکرو آلیاژی هست که دنده های گیربکس از آن ساخته می شود. البته که آلیاژ که شافت مارپیچ از آن ساخته می شود و دقت شیار های مارپیچ هم تاثیر به سزایی در عملکرد و طول عمر تجهیز مورد نظر دارد.

چرخ دنده های داخل جعبه دنده هر چقدر ریلاب تر و سخت کاری شده تر باشد باعث بهبود عملکرد و طول عمر مفید بیشتر جک اسکرو می شود.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X