حاشیه زن یا علف تراش موتوری

حاشیه زن یا علف تراش موتوری

علف تراش بنزینی دوشی اشتیل STIHL

گروه صنعتی برقاب صنعت

موتور علف تراش (داس موتوری)

علف تراش ( داس موتوری) به جای ابزارهای برش و هرس سنتی  جهت باغبانی و هرس ، اصلاح گیاهان و درو کردن علوفه ، چمن و یونجه استفاده می شود .
علف زن از چند بخش موتور یا الکتروموتور ، میل یا لوله واسط ، دسته یا نگه دارنده ، تیغه یا نخ و سایر ملزومات تشکیل گردیده است .
[psfw slug=”14601″]

جهت مشاهده انواع علف تراش موتوری اینجا کلیک کنید

اجزای تشکیل دنده علف تراش موتوری

موتور

 بخش موتور یا الکتروموتور به عنوان قلب دستگاه و مهم ترین بخش می باشد .موتور علفتراش به صورت برقی دو زمانه و چهارزمانه بسته به نوع کاری که مورد استفاده قرار می گیرد ،طراحی شده است.
قدرت مانور پذیری و برش داس موتوری یا علف زن ، بستگی به قدرت موتور یا الکتروموتور آن می باشد.موتورهای دوزمانه دور بالایی داشته ولی دارای قدرت کمتری نسبت به موتورهای چهارزمانه با دور پایین می باشند.
 مراقبت و نگهداری این دستگاه ها بدلیل ظرافتش  بخصوص دوزمانه باید مورد توجه قرار گیرد .در موتورهای دوزمانه روغن و بنزین به نسبت ۱:۲۰ مخلوط می شود و سوپاپ ندارد ولی موتورهای چهار زمانه  روغن در کارتل روغن و بنزین بدون روغن مورد استفاده قرار می گیرد.
توجه داشته باشید حتما باید از روغن درجه یک اتوماتیک استفاده شود .
علف تراش ( داس موتوری) به جای ابزارهای برش و هرس سنتی  جهت باغبانی و هرس ، اصلاح گیاهان و درو کردن علوفه ، چمن و یونجه استفاده می شود .
علف زن از چند بخش موتور یا الکتروموتور ، میل یا لوله واسط ، دسته یا نگه دارنده ، تیغه یا نخ و سایر ملزومات تشکیل گردیده است .
علف زن دوشی HONDA
علف زن دوشی HONDA

[psfw slug=”14601″]

 

میل یا لوله واسط :

موتور از طریق یک واسطه به گیریکس تیغه متصل می شود که این واسطه در دو مدل شلنگی و ثابت می باشد .دستگاه های شلنگی با نام پشتی ( علفزن کوله ای) و ثابت با نام دوشی از هم متمایز می شوند . در هنگام خرید حتما باید به این نکته توجه شود که علف تراش پشتی( علفزن کوله ای)  از انعطاف بیشتری نسبت به علف تراش دوشی برخوردار میباشد. ولی بدلیل شلنگی بودن واسطه بسیار زودتر از دوشی مستهلک می شود لذا پیشنهاد ما برای کارهای درحد وسیع دوشی می باشد.

دسته یا نگه دارنده :

این بخش به عنوان فرمان علفتراش عمل می نماید که به چندین شکل ، تک دسته ، دسته دوچرخه ای ، دایره ای یا حلقه ای ، و … طراحی و تولید گردیده است .

تیغه یا توپی نخ:

با توجه به اینکه علف زن ها در انواع و مدل های مختلفی هستند لذا  لوازم جانبی متفاوتی هم استفاده می نمایند . که تیغه فلزی و توپی نخ علفزن از جمله آنها می باشد.

تیغه علف تراش

عموما تیغه علف زن به صورت افقی می باشد و در برخی از انواع علف زن ، محفظه تیغه علف زن ، قابلیت جابجایی با وجین کن ، هرس کن و یا اره زنجیری را دارد و و به علت امکان این جابجایی ، میتوان علف زن را وسیله ای چند کاره بر شمرد .
تیغه علف زن به صورت افقی و بدون هیچ واسطه ای بر روی محور خروجی دستگاه سوار می شود و بسته به نوع کار ، شکل ظاهری این تیغه ، متفاوت خواهد بود .
برای نگهداری و سرویس کردن علف زن ، باید تمام قسمتهای دستگاه قبل از شروع کار بازدید شده و تیغه به لحاظ کنترل تیزی ، بصورت روزانه بازرسی شود و در صورت نیاز ، تمیز و در صورت آسیب دیدگی تیغه ، تعویض شود .

علف تراش بنزینی دوشی اشتیل STIHL

نخ علف تراش

طول نخ تیغه علف زن باید به اندازه لازم باشد و چنانچه به علت ساییدگی ، کوتاه شد ، به اندازه لازم اصلاح شود .
یکی دیگر از موارد کنترل علف زن ، چک کردن محفظه روغن آن می باشد که در صورت پایین امدن سطح آن ، باید به محفظه ، روغن اضافه نمود .
تیغه علف زن به وسیله یک مهره ثابت شده که باید همیشه قبل و بعد از استفاده از علف زن ، کنترل و در صورت نیاز توسط آچار محکم شود .
توجه داشته باشید کلیه عملیات مربوط به کنترل علف زن باید در حین خاموش بودن دستگاه صورت گیرد .
در طول استفاده از علف زن ، از برخورد تیغه آن با سطوح سخت باید جلوگیری نمایید.

تفاوت تیغه و نخ علف تراش

تیغه های علفتراش از دو پره تا هشت پره جهت هرس و خرد کردن انواع علف می باشند. تیغه های دندانه دار از ۳۶ تا ۱۰۰ دندانه می باشند که به دو شکل ساده و الماسه دار تشکیل می گردند.تیغه هایی که به دستگاه متصل می شود با توجه به نوع کاربری متفاوت میباشد. تیغه دوپره وسه پره وچهار پره کاربردی شبیه هم داشته و برای علوفه و یونجه و نعنا بیشتر مورد کاربرد می باشد.تیغه های ۴۰ پر دنده ای و الماس برای بریدن علوفه هایی که ساقه آنها ضخیم شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد .
[psfw slug=”14600″]
هد علفتراش جایگزین تیغه می باشد.هد علفتراش عملکردی شبیه تیغه ولی با ظرافت بیشتری دارد که سر دستگاه به صورت قرقره که دور آن سیم لاکی پیچیده شده نصب می شود. موارد استفاده هد علف ، برش علوفه هایی است که کنار جدول دیوار تنه درختان و ازاین جمله می باشد.
اخیرا مشاهده شده کشاورزان بدون توجه به اصول فنی از تیغچه های غیر استاندارد یا دست ساز استفاده می نمایند. اینکار نه تنها هزینه بیشتری جهت تهیه تیغه می دهند بلکه به دلیل بالانس نبودن تیغه ها و سنگین بودن آنها پس از مدتی گیربکس و رینگ دستگاه ضعیف و مستهلک میشوند. لذا توصیه می شود حتما از تیغه های استاندارد استفاده نمایید.

معتبر ترین برند های تولید کننده علف تراش موتوری

STHL

HONDA

KNC

DIANA

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برقو دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X