دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

گروه صنعتی برقاب صنعت

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور دستگاه تولید جریان الکتریکی(برق)است. این دستگاه از دو قسمت موتور و ژنراتور تشکیل می شود که به شکل های مختلفی (مستقیم صفحه ای ،مستقیم فولی،و..)بر روی شاسی    کوبله می شوند.

سوخت موتور ، دیزل ژنراتور گازوئیل است و در مدل ها ، سایزهای متفاوتی(تک سیلندر، دو سیلندر،سه سیلندر،و…)توسط برند های بزرگی در  جهان تولید می شوند. بر خلاف موتور های بنزینی محدودییتی برای ساخت موتور درجا کار با قدرت بالا وجود ندارد بر همین اساس ژنراتور هایی با خروجی برق بالا با این موتور ها کوبله می شوند . این دستگاه ها جهت تامین برق  مصرفی و استراری ،کارخانجات،بیمارستان ها ،موتور الات کشاورزی و… استفاده می شوند.

[psfw slug=”14600″]

جهت مشاهده انواع دیزل ژنراتور اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع موتور دیزلی اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع ژنراتور اینجا کلیک کنید

 

دیزل ژنراتور
دیزل ژنراتور

۱. سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور

مخزن سوخت عموما دارای ظرفیت کافی برای روشن نگه داشتن دیزل ژنراتور برای ۶ تا ۸ ساعت به طور متوسط می باشد. در مورد دیزل ژنراتور کوچک، مخزن سوخت، بخشی از پایه شاسی دیزل ژنراتور است یا در بالای قاب دیزل ژنراتور نصب شده است. برای استفاده از دیزل ژنراتور در زمینه تجاری، ممکن است به احداث و نصب یک مخزن سوخت خارجی در کنار دیزل ژنراتور منجر شود.

برخی از ویژگی های سوخت رسانی دیزل ژنراتور

 •  پمپ انتقال سوخت: برای نقل و انتقال سوخت از مخزن اصلی به مخزن فعلی به استفاده می شود .پمپ سوخت به طور معمول الکتریکی اداره است.

 

 •   جداساز سوخت یا صافی بنزین: این فیلتر سوخت مایع برای حفاظت از اجزای دیگر دیزل ژنراتور از خوردگی و آلودگی است.

 

 •     تزریق کننده سوخت: این بخش تنظیم کننده سوخت مایع و مقدار اسپری مورد نیاز به محفظه احتراق موتور می باشد .

 

 

 •    اتصال به لوله از مخزن سوخت به موتور دیزل ژنراتور: خط عرضه هدایت سوخت از مخزن به موتور و خط بازگشت هدایت سوخت از موتور به مخزن.

 

 •    لوله تهویه برای مخزن سوخت: مخزن سوخت دارای لوله تهویه می باشد که در هنگام پر کردن مجدد و زه کشی از تانکر برای جلوگیری از فشار یا خلاء است.

نکته:

هنگام پر کردن مخزن سوخت، از تماس بین نازل و مخزن سوخت اطمینان حاصل نمایید که مانع از جرقه شود.

۲. موتور دیزل

موتور “دیزل ژنراتور” در واقع منبع انرژی مکانیکی ورودی به دیزل ژنراتور است. اندازه قدرت موتور دیزلی به طور مستقیم متناسب با حداکثر توان خروجی ژنراتور ( دیزل ژنراتور ) می تواند کوپله شود.

عوامل مختلفی وجود دارد که می بایست در ذهن داشته باشیم تا یک موتور دیزلی خوب را برای دیزل ژنراتور خود انتخاب کنیم. از جمله تولید کننده موتور دیزل ژنراتور، نوع و نحوه کار موتور دیزل ژنراتور و نهایتا نحوه نگهداری از موتور دیزلی بر روی دیزل ژنراتور را اشاره کرد.

 

 •  نوع سوخت مورد استفاده دیزل ژنراتور
 • نوع سوپاپ های موتور دیزل ژنراتور
 • موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر (Overhead Valve – OHV)
 • موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در بدنه موتور دیزل (Overhead Valve none -non-OHV)

۳. ژنراتور

دینام یا همان ژنراتور ( همچنین به عنوان “genhead” شناخته می شود) بخشی از دیزل ژنراتور می باشد که خروجی برق حاصل از ورودی مکانیکی عرضه شده توسط موتوردیزل ژنراتور” را حاصل می کند.

 

اجزای اصلی ژنراتور

۱. استاتور:

قسمت ثابت ژنراتور در دیزل ژنراتور است. که مجموعه ای از هادی الکتریکی و سیم پیچ داخل شیار های عایق بندی شده  هسته را شامل می شود.

۲. روتر:

روتور در ژنراتور ها دریافت کننده انرزی کار موتوردیزل است. و چرخش روتور باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی می شود.

روتورها عموما به سه شکل این میدان را ایجاد می کنند

 • توسط آهنرباهای دائمی: مشترک در واحدهای ژنراتور کوچک است.
 • با استفاده از محرک:  محرک کوچک از یک منبع جریان مستقیم (DC).
 • القایی: این روش به عنوان alternators بدون جاروبک شناخته شده هستند و معمولا در ژنراتورهای بزرگ استفاده می شود.

ژنراتور برق AC

چرخش روتور تولید یک میدان مغناطیسی در حال حرکت بر روی استاتور انجام می دهد، که موجب اختلاف ولتاژ بین سیم پیچ های استاتور می شود. این عمل منجر به تولید جریان متناوب (AC) در خروجی دیزل ژنراتور می گردد.

[psfw slug=”14600″]

موارد زیر از عواملی هستند که بایستی در انتخاب یک ژنراتور برای دبزل ژنراتور به خاطر داشته باشید

محفظه فلزی در مقابل محفظه پلاستیکی: طرح تمام فلزی تضمین دوام ژنراتور است. بدنه پلاستیکی ژنراتور در معرض قطعات متحرک دینام می باشد که با گذشت زمان و باعث افزایش ساییدگی و پارگی می شود. این موضوع بسیار خطرناک است.
طراحی بدون جاروبک: ژنراتور هایی که از جاروبک استفاده می کند، بهره وری بهتری دارند همچنین به سرویس نگهداری کمتی نیاز دارند.

۴. رگولاتور ولتاژ

رگلاتور در واقع تنظیم کننذه ولتاژ جریان برق جروجی ژنراتور می باشد.

 •  رگولاتور ولتاژ:

تبدیل ولتاژ AC به جریان DC، تنظیم کننده ولتاژ جهت اینکه یک بخش کوچک از خروجی ژنراتور ولتاژ AC و تبدیل آن را به جریان DC تبدیل نماید.

 •  سیم پیچ تحریک (Exciter Windings):

تبدیل جریان DC به AC کنونی — سیم پیچ تحریک در حال حاضر عملکرد شبیه به سیم پیچ های استاتور اولیه و کوچک، در تولید جریان AC نقش دارد .سیم پیچ تحریک به واحدهای شناخته شده به یکسو کننده دوار متصل شده است.

 • دوار یکسو کننده ها:

تبدیل کنونی به جریان AC به DC — جریان AC تولید شده توسط سیم پیچ های تحریک و تبدیل آن به جریان DC را اصلاح می نماید. این جریان DC تغذیه روتور/ آرماتور گشته که به ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوارد بر روتور / آرماتور می گردد .

 •  روتور :

تبدیل جریان DC به ولتاژ AC، روتور / آرماتور در حال حاضر باعث افزایش ولتاژ AC در سراسر سیم پیچ های استاتور ژنراتور می شود که در حال حاضر به عنوان یک افزایش دهنده ولتاژ خروجی AC می باشد.

دیزل ژنراتور
دیزل ژنراتور

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان را می دهیم که جلب رضایت مراجعین هدف اصلی این گروه صنعتی (برقاب صنعت) می باشد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X