سونای بخار

سونای بخار

سونا بخار

گروه صنعتی برقاب صنعت

عایقبندی اتاق سونا

پر اهمیت ترین مسئله در مورد سونای بخار مقاومت بالای اتاق در برابر آب و نفوذ آب است. سونای بخار نیز همانند سونای خشک با تمام تجهیزاتش را می توان به صورت یک پارچه و پیش ساخته عرضه کرد. اما در اکثر موارد انواع کاشی و سرامیگ ها به دلیل مقاومت بالا در برابر نفوذ آب بهترین گزینه برای نمای داخلی اتاق سونا به شمار می روند.

جهت مشاهده انواع تجهیزات استخری اینجا کلیک کنید

سونا بخار
سونا بخار

 

البته به این منظور گزینه های دیگری مانند انواع سنگ های تزئینی، بلوک های شیشه ای، صفحات از جنس اکریلیک با سایر مواد یا مقاومت بالا در برابر نفوذ آب نیز قابل استفاده هستند. بنابر این باید امکان اجرای دریچه تخلیه کفی و فضای پیرامون مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب وجود داشته باشد، که در آن صورت می تواند اجرای طرح متنوع تر باشد.

[psfw slug=”14603″]

سونای بخار پیش ساخته نیز همانند جکوزی ها یا سونای خشک پیش ساخته به صورت یک مجموعه آماده عرضه می شود. در این موارد پس از آماده سازی بستر کف و در نظر گرفتن دریچه تخلیه می توان مجموعه را در محل مورد نظر سوار کرد. در این مورد برای آب بند کردن اجزای مختلف در برابر نفوذ آب و رطوبت معمولا از نوار های سیلیکونی استفاده می شود.

آبندی اتاق سونای بخار

در سونای بخار به دلیل اهمیت آب بند بآدن فضای داخل در برابر رطوبت و بخار آب، در ورود و خروج باید کاملا آب بند بوده و امکان خروج بخار ازطریق شیارهای ودرز های حاشیه آن وجود نداشته باشد. البته در صورتی که امکان نفوذ بخار به خارج وجود داشته باشد، در دراز مدت زمینه مساعدی برای کاهش عمر مفید سایر سازه ها و تجهیزات خارج از سونای بخار نیز ایجاد می شود. در ورود و خروج سونای بخار معمولا در انواع لولایی یا کشویی طراحی و ساخته می شود.

سنسور بخار سونا
سنسور بخار سونا

به متظور افزایش هر چه بیشتر شرایط آسایش کاربران، در داخل سونای بخار محلی برای نشستن کاربران نیز در نظر گرفتت می شود. در حالت معمول زمان استفاده از سونای بخار در یک مرحله بین پانزده تا بیست دقیقه به طول می انجامد که این زمان برای ایستادن افراد بدون تحرک کمی زیاد است. به این منظور نیز انتخاب ها بسیار گسترده است. می توان همانند سونای خشک از سکوهای سرامیکی یا کاشی کاری شده در یک یا دو ردیف به صورت یک پارچه استفاده کرد و یا از انواع صندلی های چوبی، فلزی، پلاستیکی به صورت تاشو، پایه دار، دیواری یا هر نوع دیگر بهره گرفت.

 • جانمایی سونای بخار:

همان طور که گفته شد، مهم ترین مساله برای اجرای سونای بخار، دسترسی به خط تخلیه آب، کف و دیوار های مقاوم در برابر نفوذ آب و دسترسی به برق است. به طور معمول سونای بخار را در مجاورت سونای خشک در نظر می گیرند.

 • شکل اتاق سونا:

معمولا، اتاق سونای بخار به صوزت مربع یا مستطیل شکل ساخته می شود. برخی از آن ها با گوشه های تیز و برخی دیگر با گوشه های منحنی شکل ساخته می شوند. نقطه مشترک تمامی سونای بخار شامل انواع پیش ساخته، سفارشی ساز، خانگی، عمومی و غیره آن است که سقف آن ها معمولا به صورت شیب دار ساخته می شود.

به عنوان یک قاعده سر انگشتی به منظور جلوگیری از ریختن قطرات آب تقطیر شده بر روی بدن کاربران سونا، شیب سقف به ازای هر ۳۰cm باید ۵cm در نظر گرفته شود. به منظور به حداکثر رساندن ارتفاع اتاق سونای بخار، این شیب را می توان از قسمت مرکزی سقف به طرفین دیوار ایجاد کرد.

 • ابعاد سونای بخار:

در مورد سونای بخار نیز درست همانند سونای خشک، ابعاد سونای بخار باید کوچک ترین اندازه ای باشد که پاسخگوی نیاز مورد نظر است. چرا که هر چه فضا بزرگ تر شود، تولید بخار به مقدار کافی دشوارتر و پر هزینه تر خواهد بود. بنابراین متناسب با آن که سونای بخار قرار است به صورت شخصی یک یا دو نفره استفاده شود و یا این سونا متعلق به یک مجموعه ورزشی بزرگ با تعداد زیادی کاربر است، ابعاد اتاق سونا نیز متفاوت خواهد بود.

از آن جا که بخار بخار آب به سرعت به سمت بالا حرکت می کند، سقف اتاق سونا باید تا حد امکان کوتاه باشد. در اکثر موارد ارتفاع ۲/۱cm برای ورود و خروج اکثر افراد مناسب است. البته می توان ارتفاع را باز هم افزایش داد، ولی متناسب با آن، اندازه مولد بخار مورد نیاز افزایش خواهد یافت.

 • تاسیسات روشنایی:

در صورت استفاده از تاسیسات روشنایی در داخل سونای بخار، تمامی تجهیزات مربوطه باید از نوع ضد آب باشند. ضمن آن که برای روشن و خاموش کردن آن ها نیز می توان از تابلو برق اختصاصی سونای بخار و تجهیزات مولد استفاده کرد. به طوری که با به کار افتادن تجهیزات مولد تاسیسات روشنایی نیز روشن شده و فضای داخل روشن شود.

[psfw slug=”14603″]

 

 • در ورودی سونا:

در سونای بخار معمولا از درهای لولایی استفاده می شود. هر چند که گاهی اوقات درب های کشویی نیز در این بخش استفاده می شود. در هر صورت، صرف نظر از نوع در مورد استفاده، این در باید مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و رطوبت داشته باشد. متناسب با طول و عرض چهار چوب در می توان یک یا دو قسمت شیشه ای نیز بر روی در ورودی در نظر گرفت. البته گاهی اوقات نیز می توان از درهای تمام شیشه ای استفاده کرد. حداقل عرض در ورودی سونای بخار به منظور ورود و خروج راحت کاربران باید ۰/۹m در نظر گرفته شود. ضمن آن که ارتفاع این در نیز نباید بیش از ۲/۱m باشد.

متریال سونای بخار

البته صرف استفاده از نمای سرامیکی یا کاشی کاری شده برای سونای بخار کافی نیست. بلکه متناسب با نوع پرداخت سطح باید زیر سازی آن نیز انجام گیرد. برای مثال، درصورت استفاده از کاشی یا سرامیک باید زیر سازی به صورت بتنی یا سیمانی باشد. در صورت استفاده از بلوک شیشه ای یا انواع سنگ های تزئینی، زیر سازی باید به نحوی باشد که تحمل وزن بلوک ها یا سنگ ها را داشته باشد. در صورت استفاده از شیشه در اتاق سونا، تمامی پنجره ها باید از نوع دو جداره با قاب مقاوم در برابر رطوبت و کاملا آب بند شده باشد.در صورت استفاده از نور گیر سقفی در داخل سونای بخار نیز باید این نکات رعایت شود.

کف اناق سونای بخار معمولا کاشی کاری می شود. البته در هنگام اجرای کف باید توجه داشته که شیب آن به سمت دریچه تخلیه باشد به طوری که آب در هیچ قسمتی از کف راکد نماند.

مولد بخار سونا
مولد بخار سونا

عایق کاری

به منظور جلوگیری از اتلاف حرارت، دیوارهای اتاق سونا باید عایق کاری شود. رعایت این مساله به ویژه برای دیوار هایی که به خارج راه دارند اهمیت دو چندان دارد. در واقع عایق کاری اتاق سونای بخار از آن جهت حائز اهمیت است که چون رطوبت در آن جا زیاد است، بستر زیرین سونا باید از عایق کاری قابل اطمینانی بر خوردار باشد.

 • تجهیزات مولد بخار:

همان طور که گفتیم، مهم ترین وسیله مورد استفاده در سونای بخار، تجهیزات مولد بخار هستند که در صورت کارکرد نا مطلوب یا کوچک بودن آن ها، سونای بخار عملا تبدیل به مکانی بلا استفاده خواهد شد. سازندگان تجهیزات مولد بخار معمولا در کاتالوگ محصولات خود، توان آن ها و مقدار بخاری که این تجهیزات قادر به تولید آن هستند را بر اساس حجم فضا اعلام می کنند. البتت عوامل متعددی مانند شیوه طراحی اتاق سونا، ابعاد آن و دمای هوای خارج از اتاق سونا بر عملکرد تجهیزات مولد بخار دخیل هستند.

 • محل نصب تجهیزات مولد بخار:

تجهیزات مولد بخار را می توان در داخل اتاق سونا ولی به همراه یک محفظه ضد آب، به صورت تو کار در داخل دیوار ها و یا در خارج از اتاق سونا نصب کرد. در هر صورت صرف نظر از محلی که برای نصب تجهیزات مولد بخار انتخاب می شود باید نکات زیر توجه کرد:

 

 1. امکان اجرای انشعاب های الکتریکی ضمن رعایت نکات ایمنی
 2. امکان لوله کشی آب تغذیه و نصب شیر قطع جریان و سایر تجهیزات مورد نیاز
 3. خط انتقال بخار از محل استقرار تجهیزات مولد تا خروج کلگی بخار در داخل اتاق سونا
 4. لوله کشی شیر اطمینان فشار تا لوله تخلیه
 5. دریچه تخلیه کفی
 6. سیم کشی تجهیزات کنترل کننده
هیتر گازسوز جکوزی
هیتر گازسوز جکوزی

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X