الکتروموتور و انواع کلاس حرارتی

الکتروموتور و انواع کلاس حرارتی

قطع کن حرارتی

گروه صنعتی برقاب صنعت

کلاس حرارتی الکتروموتور ها

انجمن بین المللی تولیدکنندگان تجهیزات الکتریکی ( NEMA ) عایق بندی موتورها را باتوجه به درجه ظرفیت حرارتی الکتروموتور در محیطهای مختلف کاری در چهار کلاس اصلی A , B , F , H  طبقه بندی کرده است .

الکتروموتور های معمولی  عموما با کلاس F  و بندرت باکلاس A عیق بندی می شوند.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

جهت مشاهده انواع الکترو موتور 3/4 اسب اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع الکتروموتور اینجا کلیک کنید

کلاس های حرارتی
کلاس های حرارتی

در NEMA برای تمام کلاسهای عایق بندی دمای ابتدایی 40 درجه سانتیگراد با یک رنج حرارتی کارکرد در نظر گرفته شده است .

. قبل از شروع بکار الکتروموتور ، آنها تحت تاثیر دمای محیط اطراف خود قرار دارند که اصطلاحا آن را دمای محیط ” Temperature Ambient ” می نامند .

افزایش دما

 در هنگام استارت الکتروموتور ، دما افزایش می یابد . هر کلاسی یک دمای مجاز معینی دارد . ترکیبی از دمای محیط و دمای مجاز معادل ماکسیمم دمای سیم پیچها خواهدبود .

توضیح کلاس F

در کلاس F ، با فاکتور سرویس 1 ، دما به اندازه 105 درجه می تواند افزایش یابد .

 ضابطه حداکثر دما در کلاس(F)

105+40=145

هات اسپات الکتروموتور چیست

 یک بازه مجاز حرارتی گرمترین نقطه در مرکز سیم پیچ را با این نام می شناسیم .

هات اسپات در در کلاس F

در کلاس F این بازه 10 درجه سانتی گراد است . بنابراین مرکز سیم پیچ دارای بیشترین دمای مجاز 155 درجه خواهد بود . دمای کاری الکتروموتور در کارآیی و طول عمر کاری الکتروموتور بسیار مهم است . تا جائیکه 10 درجه افزایش دما از بالاترین حد مجاز باعث کاهش عمرعایق بندی موتور به اندازه 50% می شود .

 Efficiency چیست

درحقیقت همان بازده موتور است و نشان دهنده این است که چه مقدار از انرژی داده شده به موتور به انرژی مکانیکی تبدیل می شود . هرچه این عدد به یک نزدیکتر باشد بازده الکتروموتور بیشتر و البته الکتروموتور از کیفیت بالاتر برخوردار است .

نکته:

به طور معمول هر چه سایز و توان الکتروموتور بالا می رود عدد بازده به یک نزدیک تر می شود.

مثال:

یک الکتروموتور 50 اسب بخار با بازده  91.5% در مقایسه با موتور مشابهی با بازده 83%  ، انرژی کمتری مصرف می کند . در نتیجه حرارت کاری پائین تر ، طول عمر بیشتر ، و سطح نویز کمتری خواهد داست .

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X