عوامل اصلی برای طراحی یک سیستم پمپاژ

عوامل اصلی برای طراحی یک سیستم پمپاژ

پمپ صنعتی

گروه صنعتی برقاب صنعت

در طراحی هر نوع سیستم پمپاژ نخست باید سرعت انجام دادن عملیات یا به بیان دیگر جریان لازم سیستم مشخص شود.در برخی، سیستم ها، دبی به پسیله ی ملاحظات تولید یا الزامات فرآیندی دیگری همچون دبی لازم برای انتقال حرارت به سیال در حرکت در یک  مبدل حرارتی، تعیین می شود. به همین دلیل بهتر است، به بررسی سیستم فرآیند منطقی بپردازیم که در آن می توان، برای محاسبه ی میانگین دبی، حجم انتقالی را بر مدت زمان انتقال تقسیم کرد.

[psfw slug=”14603″]

مورد بعدی برای بررسی، چگونگی غلبه برتمامی عواملی است که مانع از حرکت سیال از نقطه ای به نقطه دیگر می شود. جاذبه و اصطکاک از جمله ی این عوامل به شمار می روند که به طور جداگانه می توان به آن ها پرداخت.

جهت مشاهده انواع پمپ های طبقاتی پمپیران اینجا کلیک کنید

جاذبه و هد استاتیک

اگر جاذبه را نیرویی طبیعی در نظر بگیریم که اجسام را به صورت عمودی به سمت پایین می کشد، در نقطه ی مقابل و در یک سیستم پمپاژ که از عامل انرژی تحت عنوان هد استاتیک کل بهره گرفته می شود، عکس این فرآیند رخ می دهد. در این سیستم سیال، تنها با تغییر در ارتفاع جا به جا می شود. این ارتفاع نیز بدون توجه به فاصله ی خطی میان نقاط ابتدایی و انتهایی در سیستم به صورت عمودی اندازه گیری می شود. همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است، هد استاتیک را می توان ، فاصله ی میان سطح آزاد سیال در مخزن A و بالاترین سطح دهش در نظر گرفت.

منحنی بوستر پمپ سری
منحنی بوستر پمپ سری

در یک سیستم دیگر در تصویر شماره ی (3.4) که پمپ آب درون مخزن B و در نقطه ای زیر سطح سیال آن مخزن تخلیه می شود، هد استاتیک کل در این سیستم، فاصله ی عمودی از سطح آزاد سیال در مخزن A تا سطح آزاد مایع در مخزن B است. باید توجه داشت که حتی، وقتی منبع مگش پایین تر از پمپ آب باشد نیز امر صادق است.

بدون توجه به طرح بندی سیستم، هد استاتیک کل تابعی از دبی نیست؛ در نتیجه نمودار مقایسه ای آن دو، به صورت یک خط مستقیم نشان داده می شود.

 

پمپیران WKL
پمپیران WKL

هداصطکاکی و افت اصطکاکی

در سیستم لوله کشی به مقاومت در برابر جریان یافتگی سیال، اصطکاک می گویند که در سه بخش مجزا بررسی می شود:

  • لوله کشی
  • شیرها و اتصالات
  • سایر تجهیزات، از جمله فیلترها، مبدل های حرارتی و غیره

افت اصطکاکی در لوله کشی را می توان بیشتر از جدول های افت اصطکاکی در گستره ی وسیعی از منابع، مانند استاندارد های موسسه ی هیدرولیک به دست آورد .در جدول های یاد شده سطح افت اصطکاکی در معمولی ترین اتصالات و شیرهای لوله کشی بررسی شده است؛ البته محاسبه ی میزان اتلاف در فیلترها، مبدل های حرارتی و مانند آن ها باید از سازندگان اصلی تجهیزات یا بررسی آن ها در محل به دست آید.

با افزایش دبی، میزان افت اصطکاکی نیز افزایش می یابد؛ اما به میزانی بیش از آن که در تصویر شماره ی (3.6) نشان داده شده است.

هد سرعتی

عامل دیگری که لازم است بر آن غلبه شود، هد لازم برای شتاب بخشیدن به جریان سیال در پمپ آب است. این مسئله به اختلاف مژان مقادیر هد (V/2g) به توان ۲. در دهانه های مکش و دهش پمپ آب باز می گردد. به دلیل آن که سرعت خطی مایع در اغلب سیستم ها کمتر از 10 ft بر ثانیه 3 متر در ثانیه است، هد سرعتی معمولا به جز در مواقعی آه سطح آن کم است، چندان تاثیر گذار نخواهد بود.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

هد کل

وقتی هد کل H در برابر میزان جریان یا دبی Q ترسیم می شود، منحنی حاصل را منحنی سیستم می گویند (تصویر شماره ی 3.7).به همین دلیل وقتی دبی خاصی برای یک سیستم تعیین می شود، منحنی سیستم، هد کل مد نظر را به ما خواهد داد. دبی درون سیستم تنها به وسیله ی پمپ آب تامین می شود و در نتیجه، ظ فیت نیز به پمپ آب باز می گردد.

همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است، نقطه ی برخورد منحنی عملکرد پمپ آب و منحنی سیستم، نقطه ی کارکرد پمپ آب را نشان خواهد داد.

منحنی دو پمپ سری
منحنی دو پمپ سری

در سیستم هایی که دبی در سطحی ثابت قرار دارد و در وضعیتی که در تصویر زیر نشان داده شده است، تغییری ایجاد نخواهد شد. حال آن که عملکرد پمپ آب گریز از مرکز در سایر سیستم ها، پیوسته در حال تغییر است.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X