فشار داخل پمپ

فشار داخل پمپ

کله پمپ استیل

گروه صنعتی برقاب صنعت

فشار داخل محفظه کله پمپ

فشار مکش

فشار مکش، فشار در نازل مکش پمپ بوده که به وسیله فشار سنج اندازه گیری می شود. فشار مکش به احتمال زیاد مهمترین فشار داخل پمپ است. زیرا دبی پمپاژ بر اساس آن تعیین می شود. فشار مکش پمپ در نهایت به فشار تخلیه تبدیل شده و اگر این فشار نا کافی باشد، پمپ دچار کاویتاسیون خواهد شد. به همین علت در هر پمپ باید یک فشار سنج در نازل مکش جهت اندازه گیری فشار ورودی وجود داشته باشد.

[psfw slug=”14603″]

جهت مشاهده انواع پمپ خانگی اینجا کلیک کنید

کله پمپ استیل
کله پمپ استیل

فشار تخلیه

فشار در نازل تخلیه که با استفاده از فشار سنج اندازه گیری شده و معادل فشار مکش به علاوه فشاری است که به وسیله پمپ ایجاد می شود.

فشار محفظه آب بند

این فشار در محفظه آب بند یا کاسه نمد اندازه گیری و از طریق آب بند های مکانیکی یا نوار آب بند تولید می شود. فشار محفظه آب بند باید در محدوده تحمل آب بند مکانیکی باشد. این نوع فشار به ویژه در مورد آب بند های مکانیکی دوبل اهمیت پیدا می کند. چون تنظیم فشار سیال حایل را بر عهده دارد.

هد بر حسب فشار

مفهوم هد بر حسب فشار شاید موجب سوئتفاهم بین مهندس تعمیر و نگهداری و سازنده پمپ شود. تکنیسین تعمیر و نگهداری، فشار سنج را خوانده و فشار را به psi ثبت می کند. از طرفی سازنده پمپ، عبارت هد را به کار می برد. پمپی که 90ft هد تولید کند می تواند آب، گازوئیل، سود سوز آور و هر سیال دیگری را تا ارتفاع 90 فوتی بالا ببرد. اما سازنده پمپ از عملکرد نهایی آن آگاهی کافی ندارد. او فقط می داند که پمپ، 90ft هد ایجاد خواهد کرد.

psi تابعی از ضریب تبدیل 2.31 و نیز وزن مخصوص سیال بوده و به همین دلیل است که خصوصیات پمپ را فقط با داشتن psi نمی توان مشخص کرد. اگر مهندس یا مسئول تعمیر و نگهداری بخواهد تعاملی هوشمندانه با سازنده پمپ داشته باشد، باید مفهوم (هد) را به دروستی درک کنند. با این وجود بعضی از پمپ ها در هنگام فروش بدون فشار سنج فروخته می شوند. این مانند خرید ماشین بدون داشبرد و پنل کنترل است.

هد کل را می توان به صورت های زیر تعریف کرد:

  • کار پمپ
  • میزان توانایی پمپ برای بالا بردن سیال تا یک ارتفاع معیین
  • میزان توانایی پمپ برای ایجاد یک فشار تخلیه معیین
  • ارتفاع تخلیه پمپ منهای هد مکش
  • هد تخلیه پمپ به علاوه لیفت (خیز) مکش
  • فشار مطلق تخلیه منهای فشار مطلق مکش پمپ

هد مکش

هد مکش، میزان هد قابل دسترس و مفید در نازل مکش پمپ می باشد.

هد تخلیه

هد تخلیه، فاصله عمودی از مرکز پمپ ( در پمپ افقی می توان شافت را در نظر گرفت) تا تراز تانک تخله می باشد.

خیز مکش (لیفت مکش)

لیف مکش از لحاظ جبری، هد مک با علامت منفی بوده و موقعی به وجود می آید که تراز سیال در تانک مکش پایین تر از خط مرکزی پمپ باشد. در این حالت، پمپ باید مایع را از تانک مکش به داخل کله پمپ کشیده و سپس مایع را تا تانک تخلیه پمپاژ کند. اصطلاحا می گوییم این پمپ دارای خیز مکش است.

 

کله پمپ استیل
کله پمپ استیل

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X