قوانین تشابه پمپ آب

قوانین تشابه پمپ آب

پمپ اتا پمپیران

گروه صنعتی برقاب صنعت

پمپ آب

هد ودبی یک پمپ آب گریز از مرکز، به سرعت خروج سیالات از پروانه ی آن بستگی دارد که به آن سرعت محیطی نیز اطلاق می شود. از این رو، خروجی پمپ آب را می توان با تغییر سرعت محیطی تنظیم مرد.این عمل را می توان به دو روش زیر و تقریبا با نتایج یکسانی انجام داد:

جهت مشاهده پمپ های اتا بلوک پنتاکس اینجا کلیک کنید

  • تغییر سرعت دورانی پروانه

  • کاهش قطر پروانه

کلکتور پمپیران WKL
کلکتور پمپیران WKL

 

[psfw slug=”14603″]

 

کاهش ۲۰ درصدی سرعت دورانی پروانه همان تاثیری را بر هد و دبی خواهد داشت که کاهش ۲۰ درصدی قطر پروانه در دپی دارد.

به طور کلی روابط میان خروجی پمپ آب و سرعت محیطی پروانه را <<قوانین تشابه>> می گویند.

برای مثال در رابطه ای با تغییر قطر پروانه از D1 به D2, دبی حاصل نیز به همان نسبت تغییر می کند و از Q1 به Q2 می رسد.

اما همین تغییر در قطر پروانه از D1 به D2, موجب تغییر هد کل از H1 به H2 متناسب با مجذور تغییر ایجاد شده، در قطر خواهد شد.

باید تاکید کرد که این رابطه فقط برای قطرهای مختلف همان پروانه صادق است، نه برای پروانه های مختلف.

اگر به جای قطر پروانه، سرعت دوران پمپ آب تغییر کند هم دقیقا همین روابط بر قرار خواهد بود.

بنابراین، تغییر دبی از Q1 به Q2, هم با تغییر قطر پروانه و هم با تغییر سرعت پمپ آب با همان نسبت حاصل می شود.

به طور مشابه، تغییر هد کل از H1 به H2, هم با تغییر قطر پروانه و هم با تغییر سرعت پمپ آب با همان نسبت حاصل می شود.

لازم به ذکر است که به طور کلی تغییر در قطر یا سرعت پروانه بر عملکرد پمپ آب تاثیر گذار خواهد بود، نه بر یک وضعیت خاص.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

رابطه اندازه قطر پروانه و سرعت دبی و هد

اما کاهش در میزان سرعت محیطی، باعث جمع شدن منحنی عملکرد در سمت چپ نمودار خواهد شد. در مقابل، افزایش قطر یا سرعت پمپ آب باعث کشیدگی منحنی به سمت راست نمودار می شود.

رابطه ی توان با سرعت دورانی یا قطر پروانه را می توان به این صورت تخمین زد که نسبت تغییر توان برابر نسبت تغییر سرعت یا قطر به توان سه است.

اما باید توجه داشت که این رابطه، تقریبی است؛ زیرا بازدهی پمپ آب ممکن است، با تغییر سرعت محیطی تغییر یابد.

تغییر موتور الکتریکی برای ایجاد تغییر در عملکرد پمپ

جایگزینی موتور الکتریکی با موتوری با سرعت فراوان، روش متداولی برای افزایش خروجی پمپ به شمار میرود.

با استفاده از قوانین تشابه می توان، محاسبه کرد که موتور 25 hp و 1800 rpm را باید با یک موتور 30 hp که با سرعت 3600 rpm کار می کند، جایگزین کرد. متاسفانه، بیشتر پمپ هایی که برای کارکرد 25 hp خریداری می شوند، بعید است با همان محور و یاتاقان از قدرن کافی برای پذیرش توان 30 hp برخوردار باشند؛ در نتیجه خیلی زود در آن ها نقص فنی ایحاد می شود.

[psfw slug=”14600″]

پروانه لجن کش اسپیکو P12
پروانه لجن کش اسپیکو P12

 

سایر تغییرات

تغییر هد مکشی مثبت خالص لازم (NPSHR) را هم می توان با قوانین تشابه تخمین زد؛ البته تنها هنگامی که سرعت پمپ تغییر کند.در تغییرات حاصل از تغییر قطر پروانه، نیازی به قوانین تشابه نیست و در این باره معمولا NPSHR جدید را می توان از همان منحنی پمپ خواند.

محاسبه ی تغییر وضعیت عملکرد در نتیجه ی تغییر سرعت پمپ یا قطر پروانه با استفاده از قوانین تشابه بسیار ساده است. باید توجه داشت که برای تغییرات بیش از ۱۰ درصد استفاده از قوانین تشابه با تقریب همراه خواهد بود. هر چند در بیشتر مواقع، در نظر گرفتن این تقریب مشکل را حل می کند؛ اگر مجموعه ای از منحنی های عملکرد پمپ آب در سرعت متغیر موجود باشند، استفاده از آن بهتر از به کارگیری قوانین تشابه است؛ زیرا دقت این منحنی ها بسیار بیشتر است.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X