هواگیری

هواگیری

پمپ ساختمانی در حال کار

گروه صنعتی برقاب صنعت

هواگرفتگی داخل پمپ چیست

شکل متدوال هواگرفتگی هنگامی رخ می دهد که پمپ آب در یک ارتفاع مکشی عمل می کند. در واقع، وقتی پمپ متوقف می شود، سیال تمایل دارد که از لوله ی مکش خارج شود. در این وضعیت اگر پمپ آب مجددا شروع به کار کند، باید بتواند، از پس توده های هوای موجود در لوله ی ممش نیز بر آید.

متداول ترین شیوه رویارویی با این پیامد، استفاده از پمپ آب با هواگیری خودکار است که خود قادر است، گازهای ورودی را تخلیه و پمپاژ معمولی را بدون نیاز به هواگیری دهشی ادامه دهد.

[psfw slug=”14603″]

 

این پمپ ها یک مخزن مکشی یک پارچه با بدنه دارند که حتی، در صورت تخلیه ی مایع لوله ی مکش حجم معینی از سیال را بر اثر گرانش در خود نگه می دارند. هنگامی که پمپ آب مجددا به کار می افتد، همان سیال را دوباره از طریق محفظه ی تزریق به گردش می اندازد تا تمام هوا خالی و پمپاژ معمولی از سر گرفته شود.

کفکش طرز کار
کفکش طرز کار

 

طرح کلی از پمپ آب با هواگیری خودکار

در این طرح، برای جلوگیری از بازگشت مایع به درون مخزن معمولا در انتهای لوله ی مکش از یک شیر استفادت می شود. متاسفانه طرح ساده ی این شیرها آن ها را مستعد گیر کردن در وضعیت باز می کند و در نتیجه، لوله خالی می شود.

پمپ آب گریز از مرکز با مخزن هواگیری خودکار

عملکرد این مخزن، مشابت عملکرد تله ی مکشی در پمپ آب با هواگیری خودکار است. اندازه ی آن باید به گونه ای لحاظ شود که سه برابر حجم خط مکش را در خود جای دهد. هنگامی که پمپ آب شروع به تخلیه ی مخزن می کند خلاء لازم را در مخزن برای پر کردن دوباره ی خط مکش پیش از خالی شدن آن ایجاد می کند. مخزن طی این زمان، توانایی تامین NPSH کافی برای پمپ آب را خواهد داشت.

جهت مشاهده پمپ های سوپاپ سرخود اینجا کیلیک کنید

جهت مشاهده پمپ های خود مکش لول بلند اینجا کلیک کنید

سیستم تخلیه ی هوا

برای استفاده از هوای فشرده موجود برای تخلیه ی هوای ورودید به خط مکش و پمپ آب، پیش از به کار افتادن پمپ می توان از یک سیستم تخلیه ی هوای خودکار استفاده کرد. این سیستم با ایجاد خلاء در پمپ آب ،مایع را به درون خط مکش می کشاند و پمپ را پر می کند. به این ترتیب، پمپ آب در وضعیتی کاملا پر شروع به کار می کند.

جهت مشاهده پمپ های خود مکش جتی اینجا کلیک کنید

غوطه وری

غوطه وری عبارت است از اختلاف ارتفاع استاتیک میان سطح آزاد مایع و خط مرکزی پروانه در پمپی بشافت عمودی. کافی نبودن غوطه وری باعث ایجاد گردابه های تصادفی می شود که امکان ورود هوا را به درون پمپ آب فراهم می کند و باعث افزایش ارتعاش و کاهش عنر آن می شود.غوطه وری لازم کاملا مستقل از NPSH لازم برای پمپ است.

طراحی نا مناسب مخزن هواگیری اغلب، با عث ایجاد مشکلات جدی برای پمپ آب می شود؛اما در مراجع بسیاری مانند استاندارد های موسسه ی هیدرولیک که رهنمود هایی برای آرایش پمپ ها، فاصله ی میان پمپ ها، کف و دیواره ها ارائه شده است، نکته ی اصلی مطلوب یک مخزن هواگیری آن است که مایع نباید با چرخش های شدید یا مانعی مواجه شود که هنگام جریان یافتن به سمت مکش پمپ آب با عث ایحاد گردابه در آن شوند.

توجه

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X