ولتاژ و فرکانس کم و زیاد موتور الکتریکی

ولتاژ و فرکانس کم و زیاد موتور الکتریکی

الکتروموتور استریم

گروه صنعتی برقاب صنعت

بر اساس استاندارد NEMA_MG_1998 بخش 20.45,  الکتروموتور ها معمولا در بار نامی با تغییرات ۱۰% ولتاژ نامی، ۵% فرکانس نامی، یا ترکیبی از این دو کارکرد رضایت بخش دارند مشروط بر آن که مجموع قدر مطلق تغییرات از ۱۰% فراتر نرفته و تغییر فرکانس از ۵% بیشتر نشود. برای الکتروموتور های سنکرون،جریان تحریک نامی باید حفظ شود.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

تغییر در ولتاژ یا فرکانس، یا هر دو، معمولا منجر به افزایش درجه حرارت سیم پیچی استاتور نسبت به آن چخ که در شرایط نامی پلاک مشخصات ذکر شده می گردد. در محدوده تعریف شده، افزایش درجه حرارت کاری الکتروموتور مجاز است، چون بر اساس مشخصات، کوتاه مدت بوده و بنابراین، به عنوان آسیب زننده به عایق منظور نمی شود. الکتروموتور را در مقابل چنین اضافع بارهایی می توان به وسیله دستگاه هایی که جریان فاز را حس می کنند ولی مستقل از فرکانس هستند حفاظت نمود.

جهت مشاهده انواع الکتروموتور ها با قدرت 40 اسب اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع الکتروموتور ها با قدرت 50 اسب اینجا کلیک کنید

داخل الکتروموتور
داخل الکتروموتور

انتخاب تجهیزات حفاظت اضافه بار

انتخاب و کاربرد وسایل حفاظت اضافه بار باید به جریانی بیشتر از جریان نامی مرتبط باشد، زیرا جریان زیاد می تواند در حالات حدی که الکتروموتور مجاز است در بار نامی در محدوده تغییرات ولتاژ و فرکانس کار کند رخ دهد.

تجهیزات حفاظت اضافه بار را می توان برای ۱۱۵% جریان نامی تنظیم کرد تا از عملکرد نا به جا برای اکثر الکتروموتور ها جلوگیری کرد. حداقل مقدار قطع حفاظت بار زیاد راباید در این جریان اضافی لحاظ نمود. با این وجود، اگر این تغییرات ولتاژ و فرکانس قرار باشد که به طور مکرر اتفاق افتاده یا به مدت طولانی ادامه داشته باشد، عمر مورد انتظار عایق الکتروموتور کاهش می یابد. در چنین مواردی باید. در چنین مواردی باید الکتروموتور هایی با افزایش درجه حرارت کمتر از عادی در شرایط نامی در نظر گرفته شوند تا برای شرایط کاری نا مطلول جبران سازی گردد.

الکتروموتور ها ممکن است از منابع مغذیه ولتاژ متغیر ،یا فرکانس متغیر الکترونیکی یا انواع دیگر برای کاربردهایی با محرک سرعت قابل تنظیم کار گنند.برای این کاربردها،الکتروموتور ها باید به طور مستقل برای این شرایط ارزیابی شوند و به صورتی مناسب طراحی شوند تا حداکثر افزایش درجه حرارت آن ها در محدوده کاری مورد نیاز از مقادیر مجاز برای سیستم عایقی مورد استفاده فراتر نرود. در این موارد حفاظت حرارتی استاتور معمولا به وسیله رله هایی که درجه حرارت سیم پیچی را به جای فقط جریان الکتروموتور حس می کنند حاصل می گردد.

الکتروموتور زیمنس SIEMENS
الکتروموتور زیمنس SIEMENS

قفل روتور یا ناتوانی در شتاب گیری

ناتوانی الکتروموتور در شتاب گرفتن در هنگامی که استاتور آن برق دار است می تواند بر اثر شرایط غیر عادی متفاوتی از جمله نقص مکانیکی الکتروموتور یا یاتاقان های بار، ولتاژ گم تغذیه، یا پارگی یک فاز باشد. وقتی که سیم پیچی استاتور الکتروموتور برق دار بوده و روتور ساکن است، الکتروموتور شبیه یک ترانسفورماتور با بار مقاومتی در سیم پیچی ثانویه آن رفتار می کند. به طور نوعی، جریان های سیم پیچی استاتور در این شرایط ممکن است از ۳ تا ۷ برابر جریان بار نامی و یا حتی بیشتر باشند که بستگی به طراحی الکتروموتور و امپدانس سیستم تغذیه آن دارد.

[psfw slug=”14599″]

سیستم کنترل الکتروموتور باید قادر به قطع جریان قفل روتور باشد. شکل های پایین مثال هایی نمونه از منحنی های زمان_جریان بوده که بیانگر منحنی های زمان_جریان راه اندازی، حد حرارتی قفل روتور، حد حرارت شتاب گیری و اضافه بار الکتروموتور در حال کار می باشند. در شکل اول حد حرارتی قفل روتور، یک نقطه یکتا برای ولتاژ پایانه ۱۰۰%است.

در هنگام راه اندازی،پدیده پوستی ناشی از عملکرد فرکانس لغزش سبب می شود که مقاومت روتور مقدار بزرگی را برای قفل روتور نشان دهد، که به مقدار کمتری در سرعت لغزش نامی کاهش می یابد. با استفاده از جریان نوعی قفل روتور یعنی ۶ برابر جریان نامی و مقاومت قفل روتور ۳ برابر مقدار عادی ، اثر عادی I2R تقریبا برابر ۳*۶۲ یا ۱۰۸ برابر جریان عادی می شود. مقدار I2R بیانگر اثر حرارتی بوده و I2T ظرفیت حرارتی را مشخص می گند. در نتیجه، یک درجه حرارت فوق العاده باید برای مدت زمان محدود راه اندازی الکتروموتور تحمل شود.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

افزایش درجه حرارت زیاد هنگام راه اندازی موتور الکتریکی

افزایش درجه حرارت را می توان با سنجش مقدار جریان خطا و قطع تغذیه در هنگامی که زمان راه اندازی طولانی باشد جلوگیری نمود. چون الکتروموتور ها قادر هستند جریان زیاد را به مدت محدودی در زکان شتاب گیری تحمل کنند، لذا یک زکان تاخیر مناسب باید در تجهیزات حساس به جریان در نظر گرفت. برای فراهم آوردن حفاظت قفل روتور یا شتاب گیری نا موفق، رله های حفاظتی باید برای جدا کردن الکتروموتور قبل از صدمه حرارتی به عایق یا ذوب هادی های روتور یا صدمه به آن ها از طریق تنش های مکرر و تغییر فرم، تنظیم شوند.

الکتروموتور القایی
الکتروموتور القایی

حد حرارتی قفل روتور موتور الکتریکی

بسته به طراحی ،یک الکتروموتور ممکن است توسط استاتور یا روتور در هنگام شتاب گیری یا قفل روتور، محدودیت حرارتی داشته باشد. در الکتروموتور های توان بالا، گرمایش مکرر روتور و افزایش درجه حرارت ناشی از آن عوامل محدود کننده هستند.  طراح الکتروموتور باید حد حرارتی قفل روتور در طراحی را مشخص کند. این حد حرارتی مجاز قفل روتور معمولا برای جریان نامی قفل روتور داده می شود.

این موضوع هم چنین می تواند به منحنی های حد حرارتی شتاب گیری به عنوان بخشی از منحنی زمان _جریان الکتروموتور مانند شکل بالا ارائه شود. حد منحنی های حرارتی مجاز قفل روتور و حد حرارتی شتاب گیری باید برای راه اندازی از درجه حرارت محیط (راه اندازی سرد) و درجه حرارت نامی کاری (راه اندازی گرم )ارائه شوند. لازم است که منحنی های زمان _جریان شتاب گیری (راه اندازی) در نمودار منحنی های حد حرارتی حداقل براب ولتاژ ۸۰%تا ۱۰۰%رسم شوند.

 

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X