پمپ جکوزی

پمپ جکوزی

تصفیه شنی هیوارد

گروه صنعتی برقاب صنعت

پمپ جکوزی

در جکوزی ها برای ارسال آب با فشار به داخل جکوزی از پمپ جکوزی با سرعت بالا استفاده می شود، در حالی که برای به گردش در آوردن آب در حالت معمول، فیلتر کردن و گرم کردن آن از پمپ جکوزی سرعت پایین استفاده می شود. پمپ تصفیه (فیلتر) در سیستم جکوزی آب را از کف جکوزی گرفته و پس از عبور از صافی اولیه (موگیر) به سمت صافی اصلی هدایت می کند. پمپ تصفیه جکوزی باید جوابگوی افت فشار ناشی از صافی ها و افت فشار مسیر باشد و نیز مقدار حجم آب در گردش جکوزی (دبی تصفیه) را تامین نماید.

[psfw slug=”14603″]

 

جهت مشاهده انواع پمپ جکوزی اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع تجهیزات استخری اینجا کلیک کنید

پمپ استخر ایمکس
پمپ استخر ایمکس

نکاتی درباره الکترو پمپ جکوزی

به طور معمول با بزرگ شدن اندازه پمپ جکوزی و افزایش ظرفیت آب دهی، مصرف انرژی و هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز افزایش می یابد.بنابراین نباید به دلیل افزایش ضریب اطمینان، پمپ جکوزی بزرگ تر از اندازه ای که مورد نیاز است، انتخاب شود.

بازده پمپ جکوزی

یکی از روش های مقایسه بازده پمپ جکوزی، مقایسه ظرفیت آب دهی نسبت به توان مصرفی الکتروموتور است تقسیم حجم آب در گردش بر توان الکتریکی موتور مقدار آب پمپ شده به ازی هر کیلو وات توان مصرفی موتور را به دست آورد. هر چه این عدد بزرگتر باشد، به معنی آن است که به ا زای توان الکتریکی ثابت حجم آب بیشتری پمپ شده است یا به عبارت دیگر بازده آن موتور بالاتر است.

افت فشار تجهیزات جکوزی

  • افت فشار فیلتر
  • افت فشار گرمکن
  • افت فشار ناشی از پمپ جکوزی

افت فشار فیلتر جکوزی

افت فشاری که به واسطه فیلتر(ها) در سسیستم لوله کشی جکوزی ایجاد می شود معمولا بین ۲_۱،۵ است. مقدار دقیق افت فشار ایجاد شده توسط فیلتر ها در کاتالوگ سازنده دقیقا مشخص می شود.

در صورت عدم دسترسی به کاتالوگ سازنده مقدار افت فشار در طرفین فیلتر را می توان با اندازه گیری فشار قبل و بعد از فیلتر تعیین کرد با کثیف شدن فیلتر افت فشار ایجاد شده و در آن نیز به همان نسبت افزایش می یابد.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

افت فشار گرمکن

افت فشاری که به واسطه گرمکن ها در مسیر جریان آب ایجاد می شود بین ۵_۴_۲ است. در این مورد نیز درست همانند فیلتر ها پس از مدتی به واسطه رسوب گرفتگی مبدل حرارتی آن افزایش می یابد.

برخلاف فیلترها گرمکن ها، تمام آب سیستم از یک مقطع مشخص عبور نمی کند. گرمکن های استخر و جکوزی ها معمولا مجهز به لوله کشی میانبر یا کنار گذر نیز هستند. البته از آن جا که شیر کنار گذر به صورت دائمی باز نیست، محاسبه افت فشار گرمکن ها باید در بدترین حالت یعنی در زمانی که این شیر بسته است انجام گیرد. هر چند در صورت باز بودن شیر کنار گذر افت فشار گرمکن کاهش می یابد. البته بدیهی است که افت فشار ایجاد شده در واحد گرمکن بسیار کمتر از افت فشار ایجاد شده در فیلتر هاست.

فیلتر دیاتومه
فیلتر دیاتومه

 

افت فشار ناشی از پمپ جکوزی

پمپ جکوزی به عنوان عامل به گردش در آوردن سیال در سیستم لوله کشی و تامین کننده هد مورد نیاز، موجب افت فشار می شود. مقدار این افت فشار معمولا در منحنی عملکرد پمپ جکوزی به طور ضمنی اعمال می شود. بنابراین در هنگام محاسبات افت فشار سیستم لوله کشی نیازی به اضافه کردن افت فشار پمپ به مقادیر محاسبه شده نخواهد بود.

نکاتی پیرامون انتخاب پمپ جکوزی

نکته ای که باید در هنگام انتخاب پمپ جکوزی در نظر گرفته شود، آن است که ظرفیت پمپ باید کمی بیشتر از مقدار محاسبه شده بر مبنای آب دهی و فشار دینامیکی کل در نظر گرفته شود. البته توجه داشته باشید که بزرگ انتخاب کردن پمپ جکوزی همیشه هم یک مزیت به شمار نمی رود چرا که اگر اندازه پمپ بیش از حد معمول باشد، علاوه بر اتلاف انرژی احتمال آسیب دیدن بستر فیلترها به واسطه شدت جریان اضافی در داخل خطوط لوله بسیار زیادخواهد بود.

از طرفی باید به این نکته توجه شود که پمپ جکوزی با قابلیت تامین دبی مورد نیاز را داشته باشد، بنابراین به منظور دست یابی به بهترین عملکرد ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، اندازه پمپ باید بر مبنای آن چیزی که مورد نیاز است انتخاب شود.

علت این که ظرفیت پمپ جکوزی باید کمی بیشتر از مقدار محاسبه شده بر مبنای آب دهی و فشار دینامیک کل در نظر گرفته شود آن است که مقدار فشار دینامیکی کل در نظر گرفته شود آن است که مقدار فشار دینامیکی کل سیستم تحت تاثیر عواملی مختلفی مانند کثیف شدن فیلترها رسوب گرفتگی مبدل حرارتی و عواملی مانند آن دائما  در حال تغییر است.نکته قابل توجه آن است که آبی که در سیستم لوله کشی استخر و جکوزی جریان پارد، نه تنها پس از عبور از اجزای مختلف سیستم دچار افت فشار می شود بلکه به واسطه جریان خود و برخورد مولکول های آن با یکدیگر نیز افت فشار ایجاد می کند.

جریان آب در داخل سیستم لوله کشی موجب خوردگی لوله ها، خوردگی در مبدل های حرارتی، از بین رفتن بستر میانی فیلترها و آسیب دیدن سایر اجزای سیستم می شود.

[psfw slug=”14602″]

 

نکاتی در مورد نصب و راه اندازی پمپ جکوزی

پمپ ها و موتورهای کوچک مورد استفاده در استخرها و جکوزی ها معمولا به صورت یک واحد یکپارچه به فروش می رسند. ولی گاهی اوقات ممکن است لازم باشد تا پمپ جکوزی یا موتور به تنهایی برای انجام تعمیرات خارج شود.

گاهی نیز لازم می شود تا پمپ یا موتور به طور کامل تعویض شود. در چنین مواقعی باید توجه داشته باشید که تمامی اجزاء و قطعات پمپ یا موتور فرسوده با مشخصات فنی پمپ جکوزی و موتور جدید دقیقا مطابقت داشته باشد. گاهی اوقات امکان رفع عیب پمپ جکوزی و موتور در محل وجود ندارد و لازم است به منظور تکمیل مراحل تعمیر، مجموعه پمپ و موتور از مخل خود جدا شده و به کارگاه منتقل شود.

به طور کلی برای جدا کردن پمپ و موتور آن از سیستم لوله کشی استخر و جکوزی باید لوله های سمت مکش و دهش پمپ  بریده شود. در هنگام بریدن لوله های مذکور توجه داشته باشید که طول مناسبی از لوله را طوری ببرید که امکان لوله کشی مجدد آن وجود داشته باشد.

جایگزین کردن پمپ جکوزی

در هنگام نصب یا مونتاژ مجدد پمپ جکوزی در سیستم لوله کشی، به فضای بین فیلتر و پمپ نیز توجه داشته باشید.سعی کنید تا حد امکان از خم ها و اتصالات با زاویه ۹۰ درجه خودداری کنید.چرا که افت فشار زیادی را در مسیر جریان به وجود می آورند.همچنین پمپ جکوزی را در نزدیکی پایه فیلتر نصب نکنید چرا که پر هنگاک باز کردن فیلتر برای تمیز کاری، آب بر روی موتور خواهد پاشید و موجب آسیب دیدگی آن خواهد شد.

به عنوان یک قاعده کلی موتور را به اندازت ۶ اینچ بالاتر از سطح زمین نصب گنید. در عمل شاسی پمپ جکوزی عاملی است که موجب می شود مجموعه پمپ کمی از سطح زمین فاصله بگیرد، ولی در مورد موتور این مساله باید در هنگام نصب مورد توجه قرار گیرد در غیر این صورت موتور دائما در معرض آب ناشی از تمیز کردن فیلترها، ترکیدگی لوله ها و غیره قرار گرفته و آسیب می بیند.

توجه هنگام نصب پمپ

اگر پروژه در مراحل آغازین خود است و قصد دارید پمپ و موتور را در محل خود نصب کنید، توصیه می کنیم این کار را به درستی انجام دهید. پیش از شروع کار به این فکر کتید که روزی یک تکنسین سرویس مجبور خواهد بود پمپ جکوزی و موتور را از جای خود خارج و یا بخشی از آن را تعمیر کند.محل نصب پمپ جکوزی و موتور باید تا حد امکان خنک، تمیز و خشک باشد و از مکان هایی که احتمال تجمع گرد و غبار، یا سایر عوامل خارجی که می تواند مسیر تهویه موتور را مسدود کن به دور باشد.

در حالت ایده آل، فن و موتور باید در یک محفظه ضد آب که از تهویه کافی برخوردار است  نصب شوند تا حایی که امکان دارد، پمپ جکوزی رارنزدیک به سطح آب و هم تراز نصب کنید(البته در ترازی پایین تر بهتر است) تا پمپ نیروی کمتری برای به گردش درآوردن صرف کند.

مجموعه پمپ جکوزی و موتور را بر روی یک سطح صاف و بدون لغزش قرار دهید توجه داشته باشید که در محل نصب امکان تخلیه آبی که احتمالا از پمپ یا لوله کشی نشت می کند وجود داشته باشد، در هنگام نصب پمپ بر  روی پایه به الزاماتی که در کدهای محلی تعیین شده نیز به دقت توجه کنید.

برای به حداقل رساندن هد مورد نیاز پمپ جکوزی حتی الامکان سعی کنید در سیستم لوله کشی از تعداد خم های کنتری استفاده کنید.

اختلاف ارتفاع سطح آب با واحد پمپاژ

در صورتی که واحد پمپ و موتور نسبت به سطح آزاد آب اختلاف ارتفاع زیادی دارد، توصیه می شود به منظور جلوگیری از برگشت آب در خط لوله، از شیر یک طرفه استفاده کنید(برای جلوگیری از پس فشتر در سمت دهش باید از یک شیر یک طرفه استفاده شود).

مجموعه پمپ جکوزی و موتور را به اندازه کافی از فیلترها فاصله دهید تا موتور در هنگام تعویض و یا تمیز کردن فیلترها خیس نشود هنگامی که می خواهید یک پمپ جکوزی را پس ازتعمیر و پس از یک وقفه طولانی به کار بیندازید پیش از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که خط لوله پر از آب است. بررسی کنید که محفظه صافی پمپ پر از آب باشد. تمامی شیر های سمت مکش و دهش را کاملا باز کنید هوایی محبوس در محفظه فیلتر را بااستفاده  از شیر هواگیری تعبیه شده بر روی آن به طور کامل تخلیه کنید.

پمپ استخر هیوارد
پمپ استخر هیوارد

انتخاب پمپ جکوزی

برای انتخاب پمپ جکوزی باید دبی مورد نیاز بر مبنای حجم کاسه جکوزی و نرخ تعویض آب استاندارد محاسبه کرد.پس از محاسبه دبی پمپ نوبت به محاسبه فشار دینامیکی کل می رسد.تنها نکته ای درباره جکوزی ها باید در نظر گرفته شود آن است که افت فشار ایجاد شده به واسطه نازل های پاشش آب که معمولا مقدار قابل توجهی نیز هست باید حتما از کاتالوگ شرکت سازنده استخراج شده و در محاسبات لحاظ شود.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برقو دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان.راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X