پمپ های با محرک مغناطیسی

پمپ های با محرک مغناطیسی

پمپ مگنتی

گروه صنعتی برقاب صنعت

پمپ های محرک مغناطیسی معمولا برای پمپ کردن سیالات سمی و خطرناک طراحی می شوند و در آن ها از واحد های پمپ مکانیکی استفاده نمی شوند.در این پمپ ها، سیال درون بدنه ی پمپ و بدنه ی محفظه نگه داشته می شود، در حالی که محور پروانه روی یاتاقان هایی که به وسیله ی همین سیال روان کاری می شوند، قرار می گیرد.محور پروانه به وسیله ی یک میدان مغناطیسی که از بدنه ی محفظه و از محور محرک عبور می کند، رانده می شود.

[psfw slug=”14603″]

 

بدنه ی محفظه را می توان از فلز یا مواد غیر فلزی ساخت.در صورت استفاده از فلز ، حذف گرمای ناشی ازجریان های سرگردان مسئله ی مهمی است.به دلیل آن که گرمای تولید شده با مربع سرعت پمپ متناسب است، این امر هنگام پمپاژ سیال برای تغییرات دمایی اهمیت بیشتری می یابد.

جهت مشاهده انواع پمپ های مگنتی اینجا کلیک کنید

یاتاقان های پمپ

تتفاوت اصلی میان پمپ های محرک مغناطیسی و نوع معمولی آن ها، محل و نوع یاتاقان هاست.در طراحی پمپ های معمولی، یاتاقان ها معمولا در فاصله ای دور از سیال و در یک محیط کاملا کنترل شده قرار می گیرند.علاوه براین، کاربر در انتخاب روان سازهاب مناسب، گزینه های متعددی پیش روی خود خواهد داشت.این، در حالی است که در پمپ های با محرک مغناطیسی،یاتاقان ها بر محور پروانه قرار می گیرد و به وسیله ی سیالی که ممکن است، روان ساز مناسبی هم نباشد، روان کاری شوند.

مضاف بر این که وقتی پمپ در حالت خشک کار می کند یا جریان بسیار اندک است، خاصیت روان کاری رفته رفته کاعش می یابد و یاتاقان ها بیش از حد گرم می شوند؛حتی اگر پمپ پس از استفاده غلط هم سالم بماند،درصورت  تداوم این وضعیت و ورود یک سیال خنک به آن، عمری طولانی نخواهد داشت.در چنین وضعیتی یاتاقان ها در معرض فشار حرارتی بوده و ممکن است، باعث ایحاد شکاف یا شکست کلی شود.

باید توجه کرد که همان طور که یاتاقان ها معمولا از نوع پوششی یا شیار ها یا شکاف هایی برای روان کاری یاتاقان ها هستند،وجود هر نوع ذره ای بر کارآیی یاتاقان تاثیر مخربی خواهد داشت. مواد اولیه ی این یاتاقان ها معمولا کربن یا کاربید سیلیکون است که کاربید سیلیکوپ ماده ای با مقاومت بیشتر در برابر سایش است و در برابر تنش های مکانیکی و چرمایی، شکنندگی و حساسیت بیشتری دارد.

کاسه نمد مکانیکی پمپ های معمولی مانند یک فیآز در سیستم الکتریکی عمل می کنند و  نخستین نقطه ی شکست هستند.در پمپی با مخرک مغناطیسی نیز یاتاقان هاعملکردی مشابه دارند و نخستین نقطه ی شکست هستند.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

 

پمپ مگنتی
پمپ مگنتی

ملاحظات مربوط به دما

آهن رباها هم در برابر دما حساس هستند و اگر ، در معرض دمای بیش از حد قرار گیرند، خاصیت مغناطیسی خود را از دست خواهند داد.این مسئله دلیل دیگری است که ممانعت از هرگونه افزایش دما را در این پمپ توجیه می کند. در چنین موقعیتی پمپ یا به صورت خشک یا در برابر شیر تخلیه ای بسته کار خواهد کرد.

برای اجتناب از وقوع این مسئله، مواد تشکیل دهنده ی آهن ربا ها باید به گونه ای انتخاب شوند که بتوانند محدوده ی دما℉25 تا℉50 را بیش از حداکثر دمای مورد انتظار در عملکرد پمپ تحمل کنند.باید توجه کرد که از میان آهن رباهای متداول کاربری در محرک های مغناطیسی، ساماریوم کبالت حد دمایی زیادتری در مقایسه با نیودیمیم آهن بور دارد که فقط 60 درصد این قابلیت را دارد و البته، گران قیمت تر است.

جداسازی

تمامی کوپلینگ های مغناطیسی، یک ظرفیت گشتاوری حداکثر دارند که در گشتاورهای بالاتر آهن ربا نمی تواند، با همان سرعت عمل کند.این پدیده را جداسعزی می گویند و اگر، پمپ برای مدتی طولانی در این وضعیت کار کند،آهن رباها برای همیشه غیر مغناطیس خواهند شد؛ در نتیجه پمپی با یک محرک مغناطیسی در برابر هر گونه وضعیت غیر معمول، آسیب پذیری ویژه ای دارد وممکنراست، باعث افزایش فوق العاده گشتاور شود.

در شرایط متنوع هیدرولیکی یارتغییر در ماهیت سیال نیاز به یک بار اضافی ایجاد خواهد شد و حرکت گریز از مرکز پمپ در ظرفیت فراوات نیزباعث وقوع چنین پدیده ای می شود.افزایش ویسکوزیته سیال نیز باعث افزایش نیروی رانشی و بار می شود.با وحود این، اغلب موتورهای با محرک مغناطبسی معمولا به چونه ای طراحی می شوند که با ضریب اطمینان کمتری در مقایسه با کوپلینگ مکانیکی شافت یا محرک موتور الکتریکی کار کنند و به همین دلیل است که کوپلینگ  مغناطیسی در وسبب پذیر ترین وضعیت قرار می گیرد؛در نایجه هنگام به کار گیری پمپ های با محرک مغناطیسی، استفاده از صفحه ی نمایشگر های وضعیت توصیه می شود.

[psfw slug=”14603″]

 

هزینه ی از کار افتادن سیستم

در صورت از کار افتادن پمپ، هزینه ی تعمیر پمپ های محرک مغناطیسی، بسیار بیشتر از پمپ های معمولی با کاسه نمد مکانیکی است.هزینه ی تعویض این قطعات درصد بسیار زیادی از ارزش تعویض خود پمپ را شامل می شود.

بسیاری از مصرف کنندگان نهایب،این پمپ ها را درمان تمامی مشکلات مربوط به پمپ ها می دانند؛ اما این امر واقعژت ندارد.در واقع، در صورت بروز خطای کاربردب این پمپ ها در مقایسه با پمپ های معمولی از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند.با این همه در صورت درک محدودیت ها و مزایای موجود،می توانند در عین حال عملکردمطمئنی نیز داشته باشند.

پمپ مگنتی
پمپ مگنتی

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

 

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X