پمپ و ارتفاع استاتیک

پمپ و ارتفاع استاتیک

پمپ صنعتی

گروه صنعتی برقاب صنعت

هد استاتیک چیست ؟

هد استاتیک تخلیه

هنگامی که از یک پمپ جهت انتقال سیال به سطحی بالاتر استفاده می شود. معمولا پمپ در ارتفاعی پایین تر از مخزن مقصد قرار میگیرد. در این حالت ارتفاع سیال در داخل منبع مقصد هد استاتیک نامیده می شود. ابته این موضوع در خطوط لوله عمودی با قطر بالاتعریف و معنی هد استاتیک در کلام  می شود وزن یک جرم آب در ارتفاعی مشخص:

[psfw slug=”14603″]

این موضوع در خطوط لوله عمودی با قطر بالا و یا در سیستم های پمپاژی که منبع مقصد مستقیما در نقطه ای بالا تر از سطح پمپ قرار گرفته است اهمیت زیادی پیدا می کند. چرا که پمپ همزمان با شروع به کار باید بر وزن سیال پشت شیر یکطرفه هم غلبه کند که این موضوع باعث می شود پمپ دچار اسهلاک انرژی شود. در انتخاب پمپ های طبقاتی و انواع پمپ های اتا، برای انتقال سیال از منبعی به منبع دیگر اختلاف سطح بین دو منبع نسبت به پمپ هد استاتیک تخلیه و هد استاتیک مکش را به وجود می آورد. که در سیستم های پمپاژ چند مرحله ای و پیچیده  این موضوع در انتخاب پمپ تاثیر گزار است.

جهت مشاهده انواع پمپ کله استیل اینجا کلیک کنید

جهت مشاهده انواع پمپ سانتریفیوژ اینجا کلیک کنید

نمودار هد استاتیک
نمودار هد استاتیک

هد استاتیک مکش

هنگامی که منبع وردی  نسبت به منبع مقصد در ارتفاع بالا تری قرار گرفته باشد. فشار وزن سیال منبع ورودی باعث می شود سیال بر نیروی جازبه غلبه کرده ودر کار جا به جایی به پمپ کمک می کند اختلاف مثبت منبع ورودی نسبت به پمپ و منبع مقصد ارتفاع استاتیک مکش نامیده می شود. این موضوع بر انتخاب انواع پمپ های انتقال سیالات پمپ طبقاطی ، پمپ سانتیریفیوژ ، پمپ پیستونیی …) در سیستم های پمپاژ بین مخازن اتثیر گزار است.

[psfw slug=”%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%88%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%88-%da%af%db%8c%d8%b1%d8%a8%da%a9%d8%b3″]

مثال:

  • آب در ارتفاع مثبت 20فوت 8.6 PSI فشار ایجاد می کند.
  • اتانول در ارتفاع مثبت 20 فوت 6.9 PSI فشار ایجاد می کند.
  • آب در ارتفاع مثبت 10 فوت 4.3 PSI فشار ایجاد می کند.
  • اتانول در ارتفاع مثبت 10 فوت 3.2 PSI فشار ایجاد می کند.

با توجه به این موضوع که دانش و تجربه مهم ترین عامل در بهره برداری می باشد  با استفاده از مقاله های منتشر شده تخصصی گروه صنعتی برقاب صنعت می توانید دانش و اطلاعات خود را در مورد بهره برداری و نگهداری انواع الکتروموتور، الکتروگیربکس، پمپ آب، موتور برق و دیزل ژنراتور، … افزایش دهید.

برقاب صنعت


گروه صنعتی برقاب صنعت با ربع قرن تجربه در زمینه فروش و خدمات رسانی انواع موتورآلات و تجهیزات صنعتی کشاورزی مفتخر است. در جهت آسان سازی کسب اطلاعات فنی مهندسی و خرید محصولات برای شما هموطن گرامی فروشگاه آنلاین برقاب صنعت وابسته به گروه صنعتی برقاب صنعت را در اختیار شما هموطن گرامی قرار دهد. تا در هر جای ایران پهناور که در حال کار و زندگی می باشید. به راحتی از خدمات تخصصی فنی و مهندسی و خرید مطمئن بهره مند شوید.

مهندسین ما در واحد فنی منتظر شما هستند. تا در طراحی ، خرید، و انجام انواع پروژه های کشاروزی، صنعتی و ساختمانی ( گلخانه صنعتی، پرورش ماهی، انواع صنایع سبک و سنگین، صنایع شیمیایی، راهسازی، دامداری و دامپروری) دانش کافی و کاربردی را در اختیار شما قرار دهند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در فروشگاه آنلاین برقاب صنعت، نازلترین قیمت در بازار است. و مشاورین فنی و تخصصی گروه برقاب صنعت در زمینه های مختلف فعالیت این گروه، اعم از آبرسانی ساختمانی و خانگی توسط پمپ آب های خانگی. ساخت دستگاه های تخصصی توسط الکتروموتور ها و گیربکس ها در صنایع کوچک و بزرگ. کشاورزی و تجهیزات آن در مزارع، باغها، و یا گلخانه ها یا پرورش دام، طیور و آبزیان. راهسازی و ساختمان سازی توسط ابزار و تجهیزات تخصصی، از مجرب ترین و خبره ترین مشاوران تخصصی در آن زمینه هستند. لذا به شما صنعتگر، کشاورز و یا هموطن گرامی این اطمینان اگر می دهیم که با یک بار خرید یا مشاوره مشتری دائم برقاب صنعت خواهید شد.

از اینکه گروه صنعتی برقاب صنعت را برای خرید و کسب اطلاعات فنی و مهندسی انتخاب و اعتماد کرده اید متشکریم.

تهران، خیابان سعدی جنوبی، پاساژ سعدی قدیم واحد ۴٫۶

تلفن تماس: ۳۶۶۱۳۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X